• BIST 101.892
  • Altın 190,254
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • Ankara : 19 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 21 °C
  • Çankırı : 16 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 15 °C

150 bin Osmanlıca öğretmenini Nurcular yetiştirecek!

150 bin Osmanlıca öğretmenini Nurcular yetiştirecek!
MEB’le daha önce protokol imzalayan Nurcu vakfın, 150 bin öğretmene Osmanlıca kursu vereceği öğrenildi. Vakıf, Gülen cemaatinin en büyük rakiplerinden.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Osmanlıca dersinin tamamen zorunlu olması gerektiği yönünde mesaj verirken bu derse hangi öğretmenlerin gireceği sorusu önem kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kurucusunun Nur cemaatine ait olduğu belirtilen Hayrat Vakfı ile imzaladığı protokolle başlattığı Osmanlıca eğitimlerinin kapsamını genişletiyor. Bu yolla 150 bin Türk dili ve edebiyatı, tarih ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenine Osmanlı Türkçesi eğitimi vermeyi planlayan MEB, Hayrat Vakfı sertifikası ile öğretmenleri Osmanlıca dersinde görevlendirmeyi düşünüyor.

Osmanlıca dersi ile ilgili tartışma, Erdoğan’ın önceki gün “İsteseler de istemeseler de öğrenilecek ve öğretilecek” sözleri alevlendi.

SERTİFİAYLA GÖREVLENDİRME 
Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre; Mevzuata göre 10 öğrencinin talep etmesi ile bir okulda Osmanlı Türkçesi dersi için sınıf açılabiliyor. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 80 sayılı Kararı’na göre Osmanlı Türkçesi derslerine sadece din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri girebiliyor. Talep artarsa, öğretmene daha fazla ihtiyaç olacak. Bunun için de kurucusunun “Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin vekili Ahmet Husrev Altınbaşak” olarak tanıtıldığı Hayrat Vakfı ile daha önce imzalanan Osmanlı Türkçesi eğitimi ve öğretmenlere ilişkin protokolün kapsamı genişletilecek.

TÜM MEB PERSONELİNE KURS 
MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün bu kapsamda Osmanlı Türkçesi Kursu Mesleki Gelişim Programı hazırladığı ortaya çıktı. Kursun hedef kitlesi “Bakanlığımızda görevli tüm personel” olarak tanımlandı. Amaçları kültürümüzle ilişkisini fark etmesi, Osmanlı Türkçesinde kullanılan alfabeyi ve özelliklerini kavraması, Türkçe ekler ve kelimelerin imlasını bilmesi, Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserlerin kültür tarihimizdeki yerini kabul etmesi” olarak sıralandı.

AMAÇ TARİH Mİ? 
Erdoğan başta olmak üzere diğer yetkililer Osmanlı tartışmasındaki tezlerini “tarihi köklerle bağlantının yeniden kurulması” üzerine kursalar da derslere girecek öğretmenlere verilecek eğitimin ayrıntıları amacın sadece tarih eğitimi olmadığını ortaya koyuyor. Öğretmenlerden “Osmanlı Türkçesinde yaygın olarak kullanılan Arapça ve Farsça unsurları tanıması” isteniyor. Ayrıca verilecek eğitimin farklı türlerden seçilmiş metinler aracılığıyla uygulamalı olarak verilmesi söz konusu. Öğretmenlere, “Osmanlıca şiir, öykü, makale, tarihi ve kültürel metinlerin” yanı sıra “dini metinlerin” de öğretilmesi isteniyor. 64 saatlik olması planlanan Osmanlı Türkçesi kursunun 20 saatini kapsıyor.

NURCU GRUPLARIN EN BÜYÜKLERİNDEN
Hayrat Vakfı grubu Nurcu cemaatin en büyük yapılanmalarından birisi olarak biliniyor. Fethullah Gülen cemaati dışında Nurcular içerisindeki 5 büyük gruptan birisi olan Hayrat Vakfı ekolü, Nurcu geleneğin içerisinde Gülen cemattinin ‘rakiplerinden’ birisi olarak adlandırılıyor.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim