• BIST 102.258
  • Altın 190,240
  • Dolar 4,5876
  • Euro 5,3980
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 24 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Eskişehir : 24 °C

5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı

5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu "5 Nisan Avukatlar Günü" dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

 

Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu "5 Nisan Avukatlar Günü" dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Başkan Köroğlu "Savunma; Hukukun temelidir, bağımsızdır, herkesin hakkıdır." dedi. Köroğlu'nun yazılı mesajı şöyle:
 
"Ülkemizde, 2012 yılının 5 Nisanın da Savunma mesleğinin hat safhaya ulaşan sıkıntılarını hissederek, içimiz birazda buruk olarak tüm avukatlarımızın Avukatlar gününü kutluyorum. Biz Avukatlar hiçbir zaman toplumla değil, Toplumun yanında üstün güçle çatışan kurumun temsilcileri olduk. Çünkü meslek kurallarımız ve misyonumuz bize bunu emrediyor. Bu misyonumuzun sonucu olarak bizlerin devlete, yargıya, topluma, iş sahibine ve her şeyden önemlisi kendi şahsımıza karşı bağımsız olmamız gerekmektedir.  Savunmayı temsil eden bizlerin bağımsızlığı Demokrasinin, Hukuk devletinin ve Bağımsız savunmanın teminatıdır. 
 
Gerçek demokrasi Hukuk devletinde olur. Gerçek Hukuk Devleti de Gerçek Bağımsız yargı varsa vardır. Gerçek Bağımsız Yargıdan bahsedebilmek içinde Bağımsız savunmanın olması gerekir. Savunmanın yani Avukatların olmadığı bir toplum düzenin de ne hukuk devletinden ne de demokrasiden bahsedebilirsiniz. Savunmanın yani Avukatların kabul edilmediği bir yargılamada Hakim ve Savcılar cübbe giymiş Bürokratlara dönüşürler.   
 
Adalet demek, her şeyi yerli yerine koymak demektir. Ayakkabı ayağındır. Külah da başa aittir. (Hz Mevlana)
 
Bizler hiçbir zaman Mesleğimizi yapmamızı zorlaştıran veya engelleyen durumlara karşı yahut kazancımız azalıyor diye birçok meslek grubu gibi sokaklara dökülmedik.   Her kanunda açıkça Avukatın bir kamu görevlisi olduğu yazılmasına karşın bize yapılanlara İsyan etmedik ama bu yapılanları Nisyan da etmedik.  Haklarımızı hep yasalar içerisinde bağımsız yargıda aradık. Bu gün gelinen nokta da ; 
 
-Bir gün herkesin bir Avukata ihtiyacının olabileceğini unutan Bazı kesimlerce yargıyı tamamlayan değil, geciktiren unsur olarak görülmekteyiz.
 
-Yasada yer almasına rağmen kimliklerimiz bazı kurumlarca resmi kimlik olarak kabul edilmemektedir.
 
-Lüks tüketim maddelerinde uygulanan % 18 KDV oranının Hukuk hizmetlerinde uygulanması ayrıca yargı harçlarının, dava değerinin %10 unu bulması İnsanlarımızın hukuk hizmeti almasını zorlaştırmaktadır. 
 
-Marka vekilliği ve patent vekilliği adı altında hukukçu olmayan meslek mensuplarından oluşan vekillikler yaratılmıştır. 
 
-Sayıları 100'e yaklaşan hukuk fakülteleri ile yıllık 6000 mezun verilmekte ve bu kişilerin birçoğu Yetersiz eğitim ile Avukatlığı tercih etmektedirler. Çankırı Barosu olarak yaptığımız teklifler ve Türkiye Barolar Birliğinin çalışması ile hazırlanmasının her safhasında bulunduğum Yeni Avukatlık kanunu değişiklik tasarısına göre umarız ki  bir çok Avrupa  ülkesinde ki  gibi staj süresi 2 yıl olacak ve çift Avukatlık sınavı gelecek ve herkes hukukçu olabilecek fakat herkes Avukat olamayacaktır. 
 
Burada sayamayacağımız birçok sorunlarımız olmasına karşın Hukuk Devleti ve Demokrasimizin vazgeçilmez neferleri olan bağımsızlığını ve tarafsızlığını önce şahsından sonra yasadan alan tüm meslektaşlarımızın Avukatlar gününü kutluyorum."
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Selami DEVECİ
05 Nisan 2012 Perşembe 09:56
Gününüz Kutlu Olsun.
5 Nisan Avukatlar Günü Olması Münasebetiyle Bütün Avukatlarımızın Gününü Kutluyoruz. ( ÇÖZ-DER Çankırı Özürlüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Adına )
78.187.90.241
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim