• BIST 103.200
  • Altın 196,867
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 18 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Eskişehir : 15 °C

'6 yıldır yerimizde sayıyoruz'

'6 yıldır yerimizde sayıyoruz'
Milli iradenin 7 Haziran'da ‘koalisyon kurun' mesajı verdiğini belirten TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yeni bir büyüme modeline ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “Büyümede tıkandık. 6 yıldır yerimizde sayıyoruz. Babacan'ın dediği gibi orta gelir tuzağının içindeyiz. Son 2 senelik kaybımız 40 milyar dolar.” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yeni bir hükümetin, koalisyon hükümetinin hızla kurulup Türkiye'nin ekonomik meselelerine hızla ve acilen tedbir alınması lazım. Yeni bir büyüme modeline ihtiyacımız var. Bu kapsamda ben ülkemin geleceğinden umutluyum.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, vergi rekortmenleri ödül töreni ile TOBB tarafından yaptırılacak meslek lisesinin imza törenine katılmak için Adana'ya geldi. Hisarcıklıoğlu, iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, milli iradenin 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıktığını ve sandığın ‘koalisyon kurun' dediğine dikkat çekti. Siyasi partilerin bundan sonra hızla hareket etmelerini beklediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Niçin bekliyoruz bunu? Şunun için bekliyoruz. Biz büyümede tıkandık. Son 6 yıldır yerimizde sayıyoruz. Sayın Babacan'ın dediği gibi orta gelir tuzağının içindeyiz. Kişi başına milli geliri 10 bin dolara getirdik, kaldık. 6 yıldır aynı yerdeyiz.” diye konuştu.

‘YENİ BÜYÜME MODELİNE İHTİYACIMIZ VAR'
Hisarcıklıoğlu, milli gelirde aynı yerde olmanın aksine 2013'te Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının 820 milyar dolarken 2015'te bu rakamın 780 milyar doları civarında olacağını hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, “Yani 2 seneye göre 40 milyar dolar kaybımız söz konusu olacak. Biz tekrar hızlı bir büyüme trendine girmek durumundayız. İnsanlara iş bulabilmek için yapmak zorundayız. Zenginleşmek için yapmak durumundayız. Onun için yeni bir hükümetin koalisyon hükümetinin hızla kurulup Türkiye'nin ekonomik meselelerine hızla acilen tedbir alınması lazım. Yeni bir büyüme modeline ihtiyacımız var. Bu kapsamda ben ülkemin geleceğinden umutluyum.” şeklinde konuştu.

Girişimciler olarak devletten para pul istemediklerini ancak sanayide Türkiye'nin önündeki ülkelerde işadamlarının desteklendiği gibi katkı beklediklerini bildirdi. Ülkedeki sanayici işadamı için gerekli şartların yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Huzur olmadan ticaret olmaz. Ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Zengin olmak istiyorsak ticaretin önünü açacağız. Ticaretin de tek bir ilacı var; huzur.” ifadelerini kullandı.

Adana'da en fazla Kurumlar ve Gelir Vergisi ödeyen ve Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasına giren firmalara da plaket verildi. Törene, Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ve işadamları da katıldı.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim