• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 21 °C
  • Çankırı : 12 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 10 °C

65 milyon dolarlık vurgun

65 milyon dolarlık vurgun
Önce imar planının değişeceğini vaad ettiler, sonra arsayı 65 milyon dolara sattılar

17-25 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla gün yüzüne çıkan "Yolsuzluk, rüşvet ve usulsüzlük" skandallarının sonu gelmiyor. İstanbul Organize Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü bir soruşturmada, iş adamı Ali Ağaoğlu ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar'ın İstanbul Bahçelievler-Ateştuğla'da bir arsa için önce imar planını değiştirdikleri daha sonra ise 65 milyon dolara bu arsayı sattıkları iddia edildi.

İstanbul Bahçelievler ilçesinde bulunan Ateştuğla fabrikasına ait yaklaşık 42 bin metrekareden oluşan arazi 2010 yılında Ali Ağaoğlu tarafından satın alındı. 70 pafta, 222 ada, 43 parsel, 1/5000 ölçekli ve 1/1000 ölçekli imar planlarında Emsal:2,50, Hmax=Serbest yapılanma şartlarında kısmen "Konut Alanı", kısmen "Park Alanı" kısmen de "Yol Alanı"nda kalmakta iken, imar planlarına açılan iptal davası talebi İstanbul 5. İdare Mahkemesinin 08.03.2012 tarihli kararıyla iptal edilmişti.

Mahkemenin vermiş olduğu bu karar üzerine söz konusu parsel 14.09.2012 tarihli 1/1500 ölçekli Nazım İmar tadilat planı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 11.09.2012 gün, 1723 sayılı kararıyla, Emsal=1,00 Hmax:45,50 m yapılanma şartlarında kısmen "Konut Alanı" kısmen de "Yol Alanı"na alındı.

İstanbul Organize Şube Müdürlüğü polisleri tarafından hazırlanan soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre, iş adamı Ali Ağaoğlu'na ait olan arsanın "özel proje alanı" ilan edilmesi için eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Oğuz Bayraktar ile Çekmeköy eski Belediye Başkanı Hüseyin Avni Sipahi'nin devreye girdiği fakat ilk aşamada başarılı olamadıkları öne sürüldü.

ÖZEL PROJE ALANINA GİRMEYEN ARSAYI 65 MİLYON DOLARA SATTILAR
İş adamı Ali Ağaoğlu'na ait olan arsa için seferber olan Oğuz Bayraktar ve Hüseyin Avni Sipahi, söz konusu arsayı Özel Proje Alanı olarak ilan edilmemesinin ardından arsanın imar planlarını değiştireceklerini vaat ederek arsayı Fatih Güner isimli şahıs aracılığıyla Metrowin-Esta isimli şirkete 65 Milyon Dolar karşılığında satıldığı iddia edildi.

Söz konusu satış işleminde para transferini eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Oğuz Bayraktar ile Hüseyin Avni Sipahi'nin gerçekleştirdiği emniyet tarafından belirlenirken, arsanın satış işlemlerinden sonra Oğuz Bayraktar ve Hüseyin Avni Sipahi'nin 10 Milyon Dolar komisyon aldıkları tespit edildi. 

Ayrıca yine alınan komisyondan bir kısmının Hüseyin Avni Sipahi tarafından yeğeni olan Ekrem Eray Arda'ya verildiği de kayıt altına alındı.

Satılan arazi ile ilgili Fatih Güner Metrowin-Esta şirketiyle yaptığı yatırım danışmanlığı ve kâr ortaklığı sözleşmesinde "Bahçelievler Belediyesinden gerekli plan notlarının geçmesi ve maximum metrekare inşaat alanı içerecek yapı ruhsatının alınmasını" da taahhüt etti.

65 MİLYON DOLARLIK VURGUNUN ARDINDAN DOSYA BAKANLIĞA YOLLANDI
Ali Ağaoğlu'na ait olan arsanın Metrowin-Esta şirketine 65 Milyon Dolar karşılığında satılmasının ardından şüpheliler imar planının değiştirilmesi için Bahçelievler Belediyesi ile öngörüşme yapmış fakat istedikleri imarı alamayacaklarını öğrenmeleri üzerine 644 sayılı KHK'nin 2/H maddesinden yararlanmak için belediyeye müracaatta bulunmuş ve dosyanın 3 aylık süre içerisinde işlem görmesini engelleyerek plan teklifinde yetkiyi Bakanlık bünyesine aldırdıkları belirlendi.

Yerel idareye tanınan yasal sürenin dolmasının ardından şüpheli sıfatında soruşturma dosyasına giren kamu görevlileri tarafından plan tadilatı dilekçesi hemen işleme konularak 01.11.2013 tarihinde 34889 sayı ile bir diğer şüpheli olan Mekansal Planlama Müdürü Mehmet Ali Kahraman'a gönderilerek işlemlerin başlatıldığı iddia edildi.

DOSYA BAKANLIĞA GİTTİ ERDOĞAN BAYRAKTAR DEVREYE GİRDİ
İmar değişikliği için seferber olan şüpheliler dosyanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilmesinin ardından arsa ile ilgili Fatih Güner'i devreye soktu. Güner'in, söz konusu eylemin gerçekleşmesi sürecinde Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar ile irtibat kurduğu ve plan değişikliği ile ilgili teklif için eski Bakan Bayraktar'ı devreye soktuğu belirlendi. 

Soruşturma sürecinde eski Bakan Bayraktar'ın etkinliğini gören Fatih Güner, Özel Bilfen Eğitim Kurumları'na ait Ataşehir ilçesindeki bir arazinin imar planının değiştirilmesine yönelik irtibatlar kurarken, yine emniyet tarafından kaçak yapıların bulunduğu tespit edilen Rönesans Holding'e ait İzmir'deki bir AVM'nin sorunlarının çözülmesine yönelik de faaliyet yürüttüğü belirlendi.

Kaynak: onyediyirmibes.com-Emre Erciş

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim