• BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • Ankara : 23 °C
 • İstanbul : 24 °C
 • İzmir : 29 °C
 • Çankırı : 24 °C
 • Antalya : 31 °C
 • Eskişehir : 22 °C

Ahmet Türk'e polis yumruğu

Ahmet Türke polis yumruğu
Mardin bağımsız milletvekili ve DTK Başkanı Ahmet Türk hastaneye kaldırıldı.

 

Batman'da izinsiz nevruz kutlaması yapmak isteyen BDP'lilerle güvenlik güçleri arasında çıkan olaylar sırasında, polis tarafından yumruklandığı ileri sürülen Mardin Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk hastaneye kaldırıldı. Türk, ''Bizi bu şekilde yıldırmayı düşünüyorlarsa yıldıramayacaklar'' dedi
 
Teröristler kalabalığa karıştı,4 polis ağır yaralı
Mersin, Batman, Şırnak, Van ve Hakkari'de düzenlenen erken nevruz kutlamaları gergin başladı. Beş ilde de olaylar çıktı, göstericiler polisle çatıştı. Van'da Nevruz alanının yakınında patlayıcı madde bulundu. Bombanın uzaktan kumandalı, zaman ayarlı ve parça tesirli olduğu belirlendi. Batman' daki olaylarda ise Ahmet Türk, seçim otobüsünün içine gelen gaz bombasından etkilenip olay yerindeki polis aracıyla hastaneye kaldırıldı. Türk'ün çıkan olaylar sırasında, polis tarafından yumruklandığı iddia edildi. Hakkari Yüksekova ve Cizre'de ise kalabalığın içine sızan teröristler 4 polis memuru ve bir vatandaşı yaraladı. Diyarbakır'da yarın yapılması planlanan resmi nevruz kutlamaları da tertip komitesinin talebi üzerine iptal edildi.
 
TÜRK'TEN AÇIKLAMA
 
Sol gözünde şişlik ve kızarma olduğu görülen Türk, kardiyoloji bölümündeki odasından bir ara koridora çıkarak, kendisinin durumunu merak eden partililere kısa bir konuşma yaptı.
 
Batman’daki nevruz sırasında bir polisin yumruklu saldırısına uğradığı belirtilen Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk’ün tedavisi sürüyor. Sol gözünde şişlik ve kızarma olduğu görülen Türk, kardiyoloji bölümündeki odasından bir ara koridora çıkarak, kendisinin durumunu merak eden partililere kısa bir konuşma yaptı.
 
Durumunun iyi olduğunu belirten Türk, "Ben iyiyim, rahatım beni merak etmeyin. Zaten yanımda kimse yoktu. Önce taşlarla otobüsün bütün camlarını kırdılar, gaz attılar. Gaz etkisiyle dışarıya çıktım. Polisin biri, resmi giyimli birisi bana doğru gelerek açık açık hazırlanmıştı, ondan sonra yumruklar atmaya başladı. Orada yanımda ne bir halk ve ne kitle var. Sadece otobüste 4-5 kişiyleydik. Şu anda iyiyim. Sonuçta halen zulümle, sindirmeyle, susturmayla, bir siyaseti izliyor. Bu siyasetle Kürtleri susturacağını zannediyor. Ama bu yol yol değil, bu yol akıl yolu değil. Biz her zaman söylüyoruz, bu sorunlar ancak diyalogla çözülür. Terör estirerek, şiddet uygulayarak bu halkı susturamazlar" dedi.
 
BATMAN’DA HASTANELİK OLAN AHMET TÜRK’E POLİS YUMRUĞU İDDİASI
 
Batman’da izinsiz nevruz kutlaması yapmak isteyen BDP’lilerle güvenlik güçleri arasında çıkan olaylar sırasında, polis tarafından yumruklandığı ileri sürülen Mardin Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk hastaneye kaldırıldı.
 
Kentin Bağlar Mahallesi Nergiz Caddesi üzerinde kutlama yapmak isteyen gruplarla polis arasında çıkan olaylar sırasında, BDP yöneticileri ve milletvekilleri de arada kaldı. Çevik Kuvvet ekipleri göstericilere müdahale ederken, Mardin bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Batman Belediye Başkanı Vekili Serhat Temel ile parti yöneticilerinin bulunduğu otobüse gaz bombası atıldı.
 
Önce kalp rahatsızlığı bulunan ve gazdan etkilenen Ahmet Türk ve ardından da diğerleri otobüsü terk etti. Ahmet Türk otobüsten indiği sırada iddiaya göre resmi kıyafetli bir polisin yumruklu saldırısına uğradı. Polis tarafından tokatlanıp yumruklandığı ileri sürülen Ahmet Türk, Özel Dünya Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Ahmet Türk doktorlar tarafından gözetim altında tutulurken,milletvekilleri ve partililerin da hastaneye akın etti.
 
Olaya tanık olduğunu söyleyenlerden Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, Ahmet Türk’ün polis tarafından yumruklanıp tokatlandığını söyledi. Temel olayı şöyle anlattı:
 
"Otobüsle alana giderken otobüsün içine gaz bombası atıldı. Kalp rahatsızlığı olan Ahmet Türk fenalaşancı otobüsten indirdik. Bu sırada yanımıza gelen resmi kıyafetli bir polis memuru Ahmet Türk’e yumruk ve tokat attı. Gazdan dolayı nefes almakta zorlanan Ahmet Türk, polisin yumruğu sonucu daha da fenalaştı. Kendisini hemen özel bir hastaneye kaldırdık. Şu anda hastanedeyiz. Ahmet Türk tedavi ediliyor ancak durumu iyi" dedi.
 
Bu arada Batman’da polis aldığı önlemlerle nevruz alanına girmek isteyenlere izin vermedi. Polis, taş ve sopalarla direnişi sürdüren grubu dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtı, tazyikli su ve biber gazı kullandı.
 
Ahmet Türk 12 Nisan 210 tarihinde Muş’un Bulanık İlçesi’nde 2 kişinin öldürülmesi davasını takip için gittiği Samsun’da, 27 yaşındaki İsmail Çelik tarafından yumrukla saldırıya uğramış ve burnu kırılmıştı.
 
BAŞHEKİM: GÖZÜNDE KIZARIKLIK VE ŞİŞLİK VAR
 
Batman’da nevruz kutlamaları sırasında nedeniyle çıkan olaylarda atılan gaz bombasından etkilenip parti otobüsünden indiği sırada bir polisin yumruklu saldırısına uğradığı belirtilen Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’ün kaldırıldığı Özel Batman Dünya Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.
 
Kalbine daha önce pil takılan Ahmet Türk’ün tedavisinin kardiyoloji servisinde sürdüğünü belirten hastane Başhakemi Abdullah Altan Özkaya, "Ahmet Türk hastaneye getirildiğinde yapılan müdahalesinde sol gözünde kızarıklık ve şişlik vardı. Ayrıca daha önce kalp rahatsızlığına bağlı olduğu için gazdan etkilenmiş" dedi.
 
TUĞLUK: POLİS YUMRUK ATTI
 
Hastane önünde gazetecilere açıklama yapan Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, polisin Ahmet Türk’e yumruk attığını ileri sürdü. Tuğluk, buna tanık olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
"Alana otobüsle girmek istedik. Bu sırada polislerin olduğu taraftan bize yoğun bir taşlı saldırı gerçekleşti. Taşlı saldırı sonucu otobüsümüzün tüm camları kırıldı. Kırılan camlardan içeriye yoğun gaz bombası atıldı. Gaz bombaları atıldığı zaman nefes alamaz duruma geldik. Ayrıca atılan taşlardan dolayı öldürücü darbeler olduğu için otobüste koltukların altına saklanmıştık. Gaz atıldıktan sonra kapılar açıldı ve biz araçtan indik. Bu sırada kalabalık arasında bir polis grubu otobüse hücum etti. Üzerinde resmi kıyafet olan bir polis, o sırada Ahmet beye yumruk attı."
 
DEMİRTAŞ TWİTTER'DA DA YAZDI
 
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Twitter’dan yazdığı mesajda, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’ün Batman'daki Nevruz gösterileri sırasında 15 polis tarafından dövüldüğünü iddia etti.
 
Demirtaş, mesajında, Türk'e yapılan saldırının “AKP ve İdris Naim zihniyetinin çılgınlaştığının göstergesi” olduğunu savunarak, şunları ifade etti:
 
“Ahmet Türk gazdan etkilendi, diye haber yapan medyaya duyuruyorum: Türk, otobüse gaz atıldıktan sonra 15 polis tarafından dövüldü. Kalbinde pil olan Türk, partililer tarafından araçla hastaneye götürüldü. Aşırı gaz ve yüzüne aldığı yumruk darbeleriyle yaralanan Türk, şu anda Batman Dünya Hastanesi’nde tedavi altında.”
 
TERÖRİSTLER KALABALIĞA KARŞI ATEŞ AÇTI: 4 POLİS AĞIR YARALI
 
Mersin, Batman, Şırnak, Van ve Hakkari'de düzenlenen erken nevruz kutlamaları gergin başladı. Beş ilde de olaylar çıktı, göstericiler polisle çatıştı. Van'da Nevruz alanının yakınında patlayıcı madde bulundu. Bombanın uzaktan kumandalı, zaman ayarlı ve parça tesirli olduğu belirlendi. Batman' daki olaylarda ise Ahmet Türk, seçim otobüsünün içine gelen gaz bombasından etkilenip olay yerindeki polis aracıyla hastaneye kaldırıldı. Türk'ün çıkan olaylar sırasında, polis tarafından yumruklandığı iddia edildi. Hakkari Yüksekova ve Cizre'de ise kalabalığın içine sızan teröristler 4 polis memurunu yaraladı.
 
MERSİN'DE GERGİNLİK 
 
Mersin’de, Valilik tarafından bugün yapılması için önce izin verilen, ancak İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edilen nevruz kutlamasını gerçekleştirmek isteyen BDP destekli grupların miting alanına gitmelerine, polis izin vermeyince olaylar çıktı. Göstericilerin attığı el yapımı bomba, boş alana düşerek patladı. 
 
Bugün kepenklerin kapalı olduğu Şevket Sümer Mahallesi’nde Siteler Polis Merkezi’ne 100 metre uzaklıktaki BDP Akdeniz İlçe binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, Tırmıl Miting Alanı’na gitmek için harekete geçti. Çevrede yoğun güvenlik önlemi alan polis, yasal kutlamalar için yarına izin verildiğini, bugün kutlama yapılamayacağını belirterek dağılmalarını istedi. Kadın ve çocukların da bulunduğu grupta yer alan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, polis yetkilileriyle görüşüp, "Vali bey ile görüşünceye kadar herhangi bir müdahale olmasın" isteğinde bulundu. 
 
ÖNDER: İSTANBUL’DAKİ ZALİMLİK BİR CANA MAL OLDU
 
Mersin’de BDP destekli izinsiz nevruz kutlamasına katılan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, halkın kendi bayramını kutlamak istediğini belirterek şunları söyledi:
 
"Vali telefonlara çıkmıyor, bir halk bayramını kutlamak istiyor. Bunların bütün derdi, bütün yıldırmalarla, zindana atmalarla ’biz bu halkı sindirdik’ diyecekler. Bu yalanı işliyorlardı, bu halk bu yalanı 1 milyon kişi ile meydana çıkarak başlarına çaldı. Senin ne haddine bir halkın bayramını tayin etmek. İran halkı nevruzu 15 gün kutluyor, Irak’ta 6 gün kutlanıyor. ’Bu halkın bayramı ne zaman kutlayacağına biz karar veririz’ dediler ama bu halk bu durum başlarına çaldı. Hala ders almamışlar dün bu zalimlik İstanbul’da bir cana mal oldu. Bugün burada ilkokul çocuğuna gözümün önünde gaz atıyorlar, bomba atıyorlar. Bir tanesi gözümüzün önünde yaralandı. Bu iş barış ortamının hükümet eliyle dinamitlenmesidir. Gaz yemeyen kalmadı Botaş’ı geçtik." 
 
Ertuğrul Kürkçü ise, 21 Mart’ın tatil edilmesi gerektiğini ancak bunun bile yapılmadığını kaydetti.
 
Ancak bu sırada göstericiler, polisin üzerine havai fişek ve maytap atınca ortam bir anda karıştı. Panzer destekli polis, tazyiksi su ve gaz bombası atarak gruba müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara girerek kaçtı. Bu sırada sokaklarda göstericilerle polis arasında kovalamacalar yaşandı. Bir sokaktan polislerin üzerine 1 el yapımı bomba atıldı ancak bomba boş alana düşerek patladı.
 
4 İLDEN TAKVİYE GELDİ 
 
Ankara, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’den takviye gelen polislerin de desteğiyle Mersin’de sık sık PKK lehine gösteriler yapılan Şevket Sümer, Güne, Siteler, Yeni Pazar, Çay, Çilek, Demirtaş ve Alsancak mahallelerinde geniş güvenlik önlemi alındı. Bir polis helikopteri de bölgeye havadan kontrol etti. 
 
GÖSTERİCİLERİN ARASINDA KALAN POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI
 
BDP’lilerin toplandığı Tırmıl Alanı’na girmek isterken polisin müdahalesiyle dağılan gruplar ara sokaklara kaçtı. Bu sırada sivil bir polis memuru grup arasında kaldı. Taş yağmuruna tutulan polis memuru, tabancayla havaya ateş açtı. Diğer ekiplerin müdahalesiyle polis memuru, grup arasından çıkartıldı.
 
YOLU KAPATIP PKK SLOGANI ATTILAR
 
Kentin Özgürlük Mahallesi’nde ana caddeyi barikat kurarak kapatan yaklaşık 200 kişi, terör örgütü PKK lehine slogan attı. Çevik Kuvvet polisi, gruba gaz sıkarak müdahale etti. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, ara sokaklara girerek dağıldı. Mersin’de Doğu ve Güneydoğu’dan göç edenlerin yaşadığı mahallelerde sık sık küçük gruplar gösteri yaptı. Yoğun güvenlik önlemi alan polis, bu gruplara anında müdahale edip dağıttı.
 
VAN’DA ERKEN NEVRUZ KUTLAMASI GERGİN BAŞLADI
 
Van’da BDP’nin düzenlediği erken nevruz, gergin başladı. Slogan atarak nevruz alanına gitmek isteyen 30 kişilik gruba polis müdahale etti. Polisin gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştığı grup taş atarak karşılık verdi. Göstericiler sokak aralarına dağıldı. 
 
Van’daki izinsiz nevruz kutlamaları saat 10.00’da BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kültür Caddesi’nde bulunan BDP çadırı önüne gelmesiyle başladı. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında, burada davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.
 
Daha sonra yaklaşık 500 kişilik grup, Demirtaş, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, İl Başkanı Cüneyt Caniş’le birlikte nevruz kutlamalarının yapılacağı Belediye İtfaiye meydanına doğru yürüyüşe geçti. Kültür Müdürlüğü önüne kadar gelen kalabalık burada durduruldu. BDP’li yöneticiler ile polis arasındaki görüşmeler burada devam ederken, polis de çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.
 
YÜKSEKOVA’DA DA OLAYLAR ÇIKTI
 
Hakkari’nın Yüksekova İlçesi’nde de BDP’nin düzenlediği erken nevruz, gergin başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren askerler ana ceddelerde, polisler ise ilçe merkezi ve sokaklarında geniş güvelik önlemi aldı. Sabah saatlerinde işyerlerini açık olduğu ilçede, polisin aldığı yoğun güvenlik önlemlerini ardından kepenkler de kapatıldı. 
 
Nevruz kutlamalarını yapılacağı Eski Cezaevi Kavşağında da aralarında özel hareket polislerini de bulunduğu geniş bir güvenlik önlemi aldı. Nevruz alınına gitmek isteyenlere polis izin vermeyince gerginlik çıktı. İlçenin hemen her noktasında toplanan 100-150 kişilik gruplar, ateşler yakıp, slogan atarken, polis göstericileri gözyaşartıcı bomba ve tazikli su kullanarak dağıtmaya çalışıyor. Göstericiler ise taş atarak karşılık veriyor. İlçedeki olaylar devam ediyor.
 
İZİNSİZ GÖSTERİDE POLİSE ATEŞ AÇILDI
 
Yüksekova Kaymakamı Üzeyir Aziz Özeren, izinsiz nevruz kutlaması için toplanan göstericilerin arasından açılan ateş sonucu 2 polis memurunun yaralandığını belirtti.
 
Kaymakam Özeren, izinsiz nevruz kutlaması için Cengiz Topel Caddesinde toplanan kalabalığa dağılmaları yönünde uyarıda bulunulduğunu, ancak güvenlik güçlerine taşlı saldırıda bulunulduğunu söyledi. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu kalabalığın dağıldığını ifade eden Özeren, grupların daha sonra tekrar toplandığını belirtti.
 
BATMAN VE CİZRE’DE İZİNSİZ NEVRUZ KUTLAMALARINDA OLAYLAR ÇIKTI
 
İçişleri Bakanlığı’nın nevruzun günü olan 21 Mart tarihinde kutlanmasını isteyen genelgesine rağmen BDP’nin bugün Batman ve Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde düzenlediği kutlamalarda olaylar çıktı. Göstericiler ile polis arasında çıkan arbedede Batman’ın bazı sokakları ile Cizre savaş alanına döndü.
 
Batman’da valiliğin dün nevruz kutlamasına izin verilmeyeceğini açıklamasına rağmen bu sabah saatlerinden itibaren BDP’nin kutlama yapacağını açıkladığı şehirlerarası otogar yakınındaki boş alanda, polis sıkı güvenlik önlemleri aldı. Bir kaç noktadan gelip alana girmek isteyen gruplara polis müdahalede bulundu. Göstericiler da polise, ses bombası, havai fişek, molotof ve taşlı saldırıda bulundu. Diyarbakır Caddesi’nde çıkan olaylarda polis çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.
 
Bu arada Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP Diyarbakır Millekvekili Nursel Aydoğan, polis müdürleriyle görüşüp alana girmelerine izin verilmesini istedi. Ancak, polis izin verilmeyeceğini bildirmesi üzerine, milletvekilleri parti otobüsüne döndükten sonra göstericiler ile polis arasında yine arbede çıktı.
 
CİZRE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ
 
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde İdil Yolu üzerinde bulunan BDP ilçe parti binası önünde bulunan boş alanda, izin verilmemesine rağmen nevruz kutlaması için yaklaşık 5 bin kişi toplandı. Daha sonra yöresel kıyafetler giyen kalabalık, davul zurna eşliğinde halay çekmeye başladı.
 
Sıkı güvenlik önlemi alan polis kutlama alanına gelerek önce, kutlamaların yasadışı olduğu uyarısında bulundu. Göstericilerin uyarıya aldırış etmemesi üzerine polis, kalabalığı dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulundu. Göstericiler Cudi ve Nur mahalelerine kaçtı. Sokaklarda göstericilerin, güvenlik güçlerine ses bombası, molotof kokteyli ve havai fişekle saldırması ortalığı savaş alanına çevirdi. 
 
ANTALYA'DA NE POLİSİN NE BDP’NİN DEDİĞİ OLDU
 
Antalya’da BDP’nin nevruz kutlaması, partinin Kepez ilçe binasının bulunduğu Mehmet Atay Caddesi üzerinde gerçekleşti. Miting öncesi ilçe binasına gelen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, kutlamalara izin vermeyeceğini açıklayan polisle konuşmak üzere makam otomobiliyle kutlamalar için ilan edilen Kepez Spor Tesisleri önündeki alana geçti. Polisin izin vermeyeceğini yinelemesi üzerine BDP’liler Kepez ilçe binasının önünü araç trafiğine kapatılarak, kutlama burada yapıldı.
 
Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu yaklaşık 1500 kişinin katıldığı kutlamaları polis uzaktan seyretti. Kepez ilçe binasına yaklaşık 500 metre uzaklıkta çevik kuvvet polisleri yığınak yaptı. Kutlamaların yapıldığı cadde polis helikopteri tarafından da havadan izlendi. Kutlamalar sırasında çocuklar araç lastiklerini ateşe verdi, 500 metre uzaktaki polis barikatını taşladı. Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz da bölgeye gelerek alınan önlemleri dürbünle uzaktan izledi.
 
ÇEVREDEKİ EVLERE TÜRK BAYRAĞI ASILDI
 
Yasadışı terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı, kürsü haline getirilen kamyon kasasına Öcalan fotoğrafının asıldığı BDP’nin nevruz kutlamalarında, sarı-kırmızı-yeşil renkteki dev bayrak ilçe başkanlığının bulunduğu binadan sarkıtıldı. Kutlamalar sırasında civardaki birkaç evin balkonuna Türk bayrağı asılması dikkati çekti. 
 
NEVRUZ ATEŞİNİ YAKTI
 
Kutlamalarda saat 13.00 sıralarında kürsüye çıkan BDP Milletvekili Kaplan, kalabalığa karanfiller atarken, konuşmasından önce caddede ;nevruz ateşini yaktı. Kaplan, Kürtçe ve Türkçe selamlayarak başladığı konuşmasında nevruzu bütün halkların bayramı olarak kutladıklarını söyledi. Kaplan, "Nevruzu hangi ahmak siyasetçi yasaklamaya kalkar. Kendisi kimse bilmelidir ki, padişah değil, şah değil olsa olsa Dehak olur" diye konuştu. 
 
BDP’nin 15 gün öncesinden ilan ettiği kutlama programları yasaklanırken Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir hafta süren program açıkladığını, Eyüp Belediyesi’nin dün kutlamalar gerçekleştirdiğini ve Çırağan Sarayı’nda bakanların katılımıyla kutlamalar gerçekleştirildiğini belirten Hasip Kaplan, "Ananız güzel mi, sizin ananız güzel mi?" dedi. 
 
'ACAYİP MAHLUKAT’
 
AK Parti’nin 10 yıllık iktidar süreci boyunca usta olduğu konuların soyma, kapatma ve saldırma olduğunu iddia eden ;Kaplan, "Ak Partililer Türk değildir. Acayip mahlukat. Acayiptir onlar. Türk olsalar derlerdi ki; nNevruzu kutlamamız gerekir" diye konuştu.
 
Türki Cumhuriyetlerde nevruzun resmi bayram olarak birkaç günlük programlarla kutlandığını belirten Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e yönelik eleştirilerini şöyle sıraladı:
 
"Ama sende zulüm. Zalim misin Dehak mısın? Nedir bu saldırganlığınızın sebebi? Eğer sultanım diyorsanız, sultan nevruzlarından haberin yok mu? Öyle bir İçişleri Bakanın var ki, mal gibi, mal gibi mal. İstanbul’u, Diyarbakır’ı ateşe veriyor. Gaz bombaları yağdırıyor. İnsanlarımızı öldürüyor. Halkımızı polisle karşı karşıya getiriyor. Ama kendisi orada oturuyor, çocuklarına gemicik alıyor."
 
Başbakan Erdoğan’ı Don Kişot’a benzeten ve ‘dünyayı kurtaracağım iddiasıyla yel değirmenleriyle savaştığını’ söyleyen Kaplan, "Hangi akılla nevruzu yasakladın? İnsanda zerre kadar akıl olsa halkın bayramında halka saldırır mı?" dedi.
 
Diyarbakır’da yasaklamalara rağmen Kürt halkının nevruzu meydanlarda kutladığını belirten Milletvekili Kaplan, "Amed’de (Diyarbakır) meydanları yasaklayacak lider daha anasının karnından doğmadı" dedi. Kaplan, eleştirilerini İçişleri Bakanı Şahin’e yönelterek, "Normal demokrasilerde tuvalet bekçisi bile yapmazlar" ifadesinde bulundu. 
 
KCK davası kapsamında tutuklu yargılanan Prof.Dr. Büşra Erşanlı ve yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında hazırlanan savcılık iddianamesini de eleştiren BDP Milletvekili Kaplan, "Erşanlı ve Zarakoyu’ya terörist diyenlerin terörist olduğunu, devlet terörü olduğunu ispatlayacağız" dedi. 
 
Antalya’da BDP’nin nevruz kutlamaları, Mehmet Atay Caddesinde Kürtçe türküler ve halaylar eşliğinde sona erdi.
 
kaynak: gazetevatan.com-aa-dha
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 4 ile yeni vali atandı18 Mayıs 2018 Cuma 08:24
 • Muharrem İnce'nin hedefinde TRT vardı!17 Mayıs 2018 Perşembe 18:29
 • Hava Kuvvetleri’nde büyük operasyon!17 Mayıs 2018 Perşembe 11:37
 • Bu pazar seçim olsa Erdoğan ile İnce’nin oyları eşit17 Mayıs 2018 Perşembe 06:52
 • Ve Barış Atay serbest bırakıldı17 Mayıs 2018 Perşembe 06:43
 • Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası16 Mayıs 2018 Çarşamba 20:17
 • İzmir Atatürk Lisesi müdürü görevden alındı16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:39
 • Barış Atay gözaltına alındı16 Mayıs 2018 Çarşamba 07:46
 • Sanatçı Pınar Aydınlar tutuklandı15 Mayıs 2018 Salı 18:50
 • "O tekme tüm madencilere atıldı"15 Mayıs 2018 Salı 07:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim