• BIST 103.592
  • Altın 196,405
  • Dolar 4,7073
  • Euro 5,5169
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 25 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 25 °C

"AK Parti-cemaat ittifakı sona erdi"

AK Parti-cemaat ittifakı sona erdi
Yeni Şafak Yazarı Ali Bayramoğlu, Habertürk'e konuştu: İktidar bundan böyle kendi alanına müdahaleye hiçbir şekilde izin vermeyecek. Bunun karşılığı tasfiyedir

Akşam Raporu programında Ece Üner'in sorularını yanıtlayan Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Ali Bayramoğlu, iktidar ile cemaat arasındaki "ittifak"ın bittiğini öne sürdü.

MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılmasıyla başlayan krizin öncesini ve sonrasını yorumlayan Bayramoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de değişim sürecinde özel yetkili mahkemeler çerçevesinde 3 dizi politik nitelikli dava var: Ergenekon, Balyoz ve KCK. Bu operasyonları yürüten emniyet birimleri hemen hemen 6-7 yıldır aynı kadrolar. Yetki kullanımında ve operasyonların çapının belirlenmesinde bir yargı ve emniyet mekanizmasını görmek lazım. Bu yapının özerk bir şekilde çalıştığını ifade ettim. Bu yapı kendi güçlenmesinin pekişmesini sağlamak için yetki gaspına giden bir yol izlemeye başladı. KCK soruşturması gibi siyaset alanını baskı altına alan geniş kapsam tanımı... Ergenekon soruşturmasında, Nedim Şener ve Ahmet Şık gibi isimlerin hukuki takibata eleştiri yaptıkları için hapse girmeleri... Balyoz ve Kafes'te karşımıza çıkan kimi şüpheli deliller davaların üzerine gölge düşürdü. Bütün bunlar otonom yapının kendi gücünü ve alanını genişletme refleksinin ortaya koyduğu durumdur.

Ergenekon Davası demokratikleşme sürecinin çok önemli parçasıyken hukuk ihlallleri ve gazeteci tutuklamalarını eklediğiniz zaman iktidar kavgası halini alıyor. Ben bu davaların hala önemli olduğunu düşünüyorum ama hukuki eksiklikler bu yapı ile alakalı.

Bu yapının içinde savcılar var. Sosyolojik olarak bakarsak orta sınıftan, mütedeyyin ailelerden gelen, özgürlük fikrine yatkın olan, dünün sıkıntılarıyla bugünün imkanları arasında bağlantı kuran reflekse sahipler. İkincisi bu kişilerin büyük çoğunluğu aynı camiadan gelen kişilerden oluşuyor. Bunu Ergenekon Davası, Odatv Davası ve Balyoz Davasını takip eden polis yapısından biliyoruz.

AK Parti'nin sivilleşme ve değişim politikalarının uygulanmasında otonom bir yapı aynı zamanda cemaatin de itici güç olduğu yapı ortaya çıkıyor. Bunlar arasında süregiden ittifak bu otonom yapının daha çok genişleme eğlimiyle, daha çok iktidar talebiyle ve iktidar alanına müdahelesiyle bitmiş görünüyor.

Ak Parti ile o camia aynı istikamette yürüyen ama ayrı güçler. Ortak bir hedefte buluştular. AK Parti'nin askerle mücadele ederken, yargıyı, üniversiteleri karşısına almışken el atabileceği tek alet kutusu emniyet ve emniyet içindeki kendisini korumak, askerle mücadeleye girmek için yapılanmış camiaydı. Bu ikisinin ittifakı bozuldu. Yarın ne olur? Ben bu olayın hükümet tarafından çok ciddi algılandığını düşünüyorum. 27 Nisan'dan daha ciddi algılandığını yazdım. İktidar bundan böyle kendi alanına müdahele edecek hiçbir girişime izin vermeyecektir. Böyle bir müdahale imkanı olmaması için gerekli önlemleri alacaktır. Bunun karşılığı tasfiyedir. Önce çeşitli polisler alındı. Üst düzey müdürler alındı. Muhtemelen devamı da gelecektir. Kendisine karşı kalkışan gruplarla hükümetin çalışması mümkün değildir. Kavga gürültüsü verilmek istenmiyor. Ama burada inisiyatif hükümettedir ve hükümet alan temizliği yapmaktadır ve bir ittifak sona ermiştir"

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
abdullah çelik
22 Şubat 2012 Çarşamba 12:58
mütedeyyinlere ölüm 3
abad olanların akibetinin hiç de iyi olmayacağına iman ediyoruz. Biz mütedeyyinlere dünyanın güç gösterilerine şahit olduğumuz yapıların değil, Hz.Allah, Hz.Kur'an ve Hz.Muhammed'in rehberliğinde doğru bir yolun yeterli olduğuna iman ediyoruz bizleri, geleceğimiz evlatlarımızın hakkını gaspedenlerle ruzu mahşerde hesaplaşacağımızı gayet iyi biliyoruz. Zalim bir zulme giriftar olur ahır deyip tüm mütedeyyinlerin bugün için güçlü görünenlerin aslında güçlü olmadıklarını yakınlarda göreceğine inanıyoruz. Hakımızı yiyenlere hakkımız haram olsun...
213.248.177.87
abdullah çelik
22 Şubat 2012 Çarşamba 12:52
mütedeyyinlere ölüm 2
ci başrollerde başüstünde tutulmaktadır. cemaate girişte esas toplumsal statü ve maddi varlığınız olduğundan, bir hizmet esnasında sizi nefsinizin köpeği sayıp isminizi kapıya yazacağız denilerek hoşunuza gideceğini düşündükleri şekilde dünyevi argümanları kullanmaktalar. ibadet vecdi içinde çalışan dava admları, yarım lokma yarım hırka kabilinden çalıştırılırken, teşrifi ultra mekanlarda, sırça köşkte yaşayan muhteremler de gözden kaçmamakta. kerameti maide51 ve bakara 120 ye aykırılıkta görenler içinse dünyada imkan ve güç çoğalmakta ise de Cenab ı Allahın mütedeyyinlere gün gösrereceği, zulüm ile
213.248.177.87
abdullah çelik
22 Şubat 2012 Çarşamba 12:43
mütedeyyinlere ölüm 1
Bürokraside çok önemli kurumların başında bulunan cemaat, klasik siyaset esnasında bir şekilde problemlerinizi halledebilecek bir toleranslı bir yapyı ifade ediyorken; cemaatin hakim olduğu kurumlarda ağzınızla kuş tutsanız, ehliyet, liyakat, tecrübe, hatta kpss yi de çöpe atarak evlatlarımızı işe almamakta, cemaatten referans olmadıkça yaprak kımıldamamakta ve kul hakkına tecavüz edilmektedir. Bir zamanlar kuruluş yıllarında içinde bulunsanız da, himmetlere katılsanız da, dersanelerden, okullardan geçmiş olsanız da bir anlamı yoktur. Bir şehrimizde fırıncı mafyası vakıf başkanı, metropolde tefeci otomotiv
213.248.177.87
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim