• BIST 103.020
  • Altın 188,764
  • Dolar 4,5693
  • Euro 5,3686
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 22 °C
  • Antalya : 29 °C
  • Eskişehir : 23 °C

AK Parti Tunceli İl Başkanı: Satılmadım AKP'ye katıldım

AK Parti Tunceli İl Başkanı: Satılmadım AKPye katıldım
Yerlikaya, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında, eski partisi CHP'yi eleştirdi.
CHP eski Milletvekili olan ve AK Parti’ye geçtikten sonra hafta başında İl Başkanlığı’na atanan Sinan Yerlikaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak ’Demokratikleşme paketi’ ile ilgili bazı detaylar verdi.
 
'TUNCELİ DERSİM OLACAK'
Büyük bir iddia ile yeni göreve geldiğini, bunun sıradan bir görev olarak kabul edilmemesi gerektiğini anlatan Yerlikaya, şöyle dedi: "AK Parti’nin Tunceli’ye hizmet konusunda büyük projeleri var. Birçok proje zaten kamuoyu tarafından biliniyor. Sayın Başbakanımız yakında açıklayacağı demokratikleşme paketi ile birlikte bütün Dersimlilerin özlemi olan bir sorun son bulacak Tunceli ismi Dersim olarak değişecektir. Bu konudaki çalışmalar hala devam ediyor."
 
'BAŞBAKAN ALEVİLERİN SORUNLARINI ÇÖZECEK'
Alevilerin yıllardır çözümlenmeyen sorunlar olduğunu ve Başbakan’ın bunları çözmek için kararlı olduğunu anlatan Yerlikaya, şöyle konuştu: "Şu an Alevilerin en büyük sorunu; cemevlerinin yasal bir statüye kavuşmasıdır. Camiler gibi bir statü istiyorlar, yani camilere yapılan maddi ve manevi desteklerden cemevlerinin de yararlanması isteniyor. Demokratikleşme paketinin içinde bu konuda var. Cemevlerine özel bir statü veriliyor ve tamamen bir ibadethane olarak yani bu 677 sayılı yasanın çelişkisine rağmen cemevlerine özel bir statü verilecek, orada dedeler yetiştirilecek, dedelere maaş da verilecek. Aleviliğin ne olduğu anlatılacak ve Aleviler inançlarını daha rahat yerine getirecekler."  
 
'CHP, TARİHİ MİSYONUNU TAMAMLAMIŞTIR'
Ayrıldığı CHP’yi de özellikle Suriye lideri Beşar Esad ile ilişkilerinden dolayı sert bir dille eleştiren Yerlikaya, "Esad, kendi ülkesinde istenmeyen bir adam, kendi memleketinde 110 bin insanı öldürmüş bir adam. Bu adamla CHP’nin ne işi olur? Eğer Türkiye’de ciddi bir muhalefet olsaydı Türkiye’nin dış sorunu bu hale gelmezdi.' dedi. Yerlikaya konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: 'Eskiden Türkiye’nin dış sorunu hükümetle oturulup konuşulurdu. Türkiye’nin bir ülke ile sorunu olsaydı, muhalefet partilerinin başkanları hemen bir araya gelir Cumhurbaşkanı ile görüşürlerdi ortak politika üretirlerdi. CHP, hiçbir farklılığı zenginlik olarak kabul etmiyor. '
 
CHP BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR ETSEYDİ
Tunceli İl Başkanı Yerlikaya, 'Ne cumhuriyet tarihindeki CHP iktidarında ne de farklı zamanlardaki CHP iktidarlarında Alevilerin sorunları hiçbir zaman çözülmedi. Dersim olayları konusunda sayın Başbakan Dersimlilere bir itibar kazandırdı. ’Dersimliler de bu memleketin insanlarıdır’ dedi ve çıkıp devlet olarak özür diledi. Ben isterdim ki CHP lideri Kılıçdaroğlu özür dilemese bile çıkıp Başbakana bu konuda bir teşekkür etseydi." diye konuştu.
 
'SATILMADIM'
Yerlikaya, AK Parti’ye geçmesi konusunda bazı kesimlerin kendisini satmakla suçladığını ifade ederek, "Neye, kime satıldım. Ben buradayım, siyaset yapıyorum memleketime hizmet için AK Parti’ye katıldım" dedi. Yerlikaya, şöyle devam etti: "CHP’den istifa ettikten sonra siyaseti bırakıp Ankara’da büro açmış kitap yazıyor hemşerilerimin işleri ile ilgileniyordum. Bir gün AK Parti içinde bir tanıdık ’Başbakan seninle çalışmak istiyor gelir misin?’ dedi. Ben de düşündüm, taşındım aileme ve vatandaşlarıma sordum ve AK Parti’ye gitmeye karar verdim. Bu kararımı uygun gören ve görmeyen oldu. Ben il başkanı olmak için Ak Parti’ye geçmedim. Son zamanlarda sayın Başbakan dedi ’il başkanlığını bir müddet yürüt ve partiyi toparla teşkilatı yeniden kur’ dedi. Ben de sayın Başbakan’ın bu teklifini kırmadım ve bu göreve geldim. Ben dün neydimse bugünde öyleyim. AK Parti içinde fikirlerimi koruyacağım, ben sosyal demokratım, Aleviyim bu düşüncelerimi koruyacağım her zaman."
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim