• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 10 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

AKP'li eski bakanlar İdris Şahin'in arkasında duruyor

AKP'li eski bakanlar İdris Şahin'in arkasında duruyor
Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugün kaleme aldığı "O fotoğrafın sırrı" başlıklı yazısında halen gözaltında tutulan TBMM 24. Dönem Çankırı Milletvekili Av. İdris Şahin'le ilgili umut veren bir olayı paylaştı. İşte Selvi'nin bugünkü o yazısı:

O fotoğrafın sırrı

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, AK Partili eski bakanlarla yemekte biraraya gelmişti.

Yemeğe geçilirken eski bakanlardan Nimet Baş, Başbakan Binali Yıldırım'a bir fotoğraf gösteriyor. Başbakan'ın canını sıkan fotoğraf salonda dalga dalga yayılıyor. Herkes tepki gösteriyor. Fotoğrafta o gün gözaltına alınan eski Milletvekili İdris Şahin'in, Çankırı'da bileğine kelepçe takılmış görüntüsü yer alıyor. Eski bakanlar İdris Şahin'in arkasında duruyor. Onun Paralelci olmadığına dair tanıklıklar paylaşılıyor. "AK Parti'de FETÖ'cüler varsa onlarla sonuna kadar mücadele edilsin. Ancak burada herkesin kendi hesabını görmesine fırsat verilmesin. Milletvekilleriyle ilgili süreçleri iller değil, Ankara yönetsin" deniliyor.

Başbakan'ın eski bakanlarla yemeği verimli geçiyor. Söz alan eski bakanlar, iki noktanın altını çiziyor:

1- Darbe gecesi çok başarılı bir yönetim sergilediniz. Serinkanlı ve kucaklayıcıydınız. Toplumun tüm kesimlerini, muhalefeti ve partiizin içindeki tüm arkadaşlarımızı kucaklamak lazım. Binali Yıldırım, başbakanlık görevini 24 Mayıs tarihinde üstlendi ama 15 Temmuz gecesi sergilediği dirayetli ve kararlı yönetim şekliyle tüm kesimlerin başbakanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilişkileri, muhalefet liderleriyle kurduğu diyalog, partide kucaklayıcı tavrı ile kendi tarzını hem ülke hem parti yönetimine yansıtmayı başardı.

Dün Binali Yıldırım hükümetinin 100. günüydü. Bir ilke sahne oldu. Başbakan, kameraların karşısına Bakanlar Kurulu üyeleriyle birlikte geçti. Her bakana söz verip, icraatını anlattırdı. Siyasi nezaket açısından altı çizilmesi gereken bir noktaydı.

2- Eski bakanlar, "Toplumda gerginlik vardı. Sizin esprili kişiliğiniz ve kucaklayıcı tutumunuzla bu gerginlik giderildi" diyorlar.

Adli yıl açılışında Başbakan'ın, esprili tutumunu yansıtan bir kare vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli'nin tebessü ettiği fotoğraf karesini kastediyorum. Hürriyet'in daha geniş kadrajlı olarak kullandığı karede Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Cirit, Anayasa Mahkeesi Başkanı Zühtü Arslan ile TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya yer alıyor.
Diyaloğu aynen aktarıyorum.

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a dönerek, "Sayın Başkan, darbeler muvaffak olunca kurucu iktidar, yetkisini kullanıp yeni anayasa yapıyor. Biz darbeyi önlediğimize göre kendiliğinden kurucu iktidar yetkimiz oluşmuyor mu?" diyor.

O sırada kahkahalar atılıyor.

Ahmet İyimaya: "Sayın Başbakanım mantıkla kurucu iktidar yetkisi üretmeyelim."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Önceden okullarda mantık dersi okutulurdu, ne kadar iyiydi."

Ahmet İyimaya: "Kaldı ki, kurulu iktidarların her zaman kurucu iktidar yetkisi vardır. Tanklarla gelenlerin kurucu iktidar yetkisi var da parmakla gelenlerin kurucu iktidar yetkisi olmaz mı?"

Zühtü Arslan: "Tam anayasa yapılacak zaman."

Ahmet İyimaya: "Sayın Başbakanım, anayasa yapmanın anahtarı sizin elinizde. Muhalefet liderlerini ikna edin, millet buna hazır."

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Mehmet Sapan
25 Eylül 2016 Pazar 10:44
10:44
Bırakınız Fetöyü sayın İdris efendi neden seçimlerde aday yapılmadı, onu düşünsün. Gözaltından mağduriyet çıkarıp dün kavgalı olduğu İrfan efendiyle ilkesiz birlikteliğe soyunması onu kurtarır mı dersiniz?
78.160.157.65
çankirili
03 Eylül 2016 Cumartesi 17:08
17:08
Elif Çakır da bu yazıyı doğrular nitelikte yazmis

http://m.karar.com/yazarlar/elif-cakir/sahi-neler-oluyor-2013
37.155.209.186
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim