• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 10 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

"Ankara-İstanbul bir yana Dünya'ya açılmalıyız"

Ankara-İstanbul bir yana Dünyaya açılmalıyız
"Çankırı Geleceğini Planlıyor" sempozyumunun konuşmacılarından Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çelikten, Sözcü18'e değerlendirmede bulundu.

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, "Çankırı Geleceğini Planlıyor" sempozyumu ile ilgili olarak değerlendirmede bulunduğu Sözcü18 Haber Merkezine "Ankara - İstanbul bir yana, Çankırı olarak Dünya'ya açılmalıyız" dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çelikten "Toplantı kendi içerisinde oldukça verimli geçti. Ancak bence İstanbul toplantısının sonucundan ziyade son toplantı ile birlikte elde edilecek sonuç önemli" diyerek süreci dikkatle takip ettiklerini bildirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çelikten sözlerini şöyle sürdürdü:

ANKET ÇALIŞMASI YAPTIK

"Çankırı'nın geleceğini yakından ilgilendiren böylesi bir toplantının bize göre sonuçları çok önem arzetmekte. Oda olarak sempozyumun yapıldığı salonda anket formu dağıttık. Bu anket formunda nitelikli iş gücü ile yatırımcı taraması gerçekleştirildi. Bana göre Çankırı'ya yatırımcının ilgisi tahminlerin üzerinde. Ancak sizin de gündeme getirdiğiniz gibi bölgede nitelikli işçi bulmakta zorlanıyoruz. Biz yatırımcıya yaptığımız daveti nitelikli işgücüne de yaptık. Benzer anketimizi Ankara'da da gerçekleştireceğiz. Oluşturacağımız veri tabanını ve de elde ettiğimiz sonuçları da kamuoyuyla paylaşacağız. İnşaallah bizleri mutlu edecek sonuçlar çıkar."

BÖLGEMİZDE KOLLEKTİF ÇALIŞMA ANLAYIŞI YOK

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çelikten, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan'ın İstanbul'da geniş bir çevresi olduğuna dikkat çekerek Çankırı'da yaşayanlarla gurbette yaşayanlar arasında sağlanacak birlikteliğin önemli ve güzel sonuçlar doğuracağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üzülerek belirteyim ki bölgemiz insanında kollektif çalışma anlayışı yok. Bu anlayışı yakaladığımızda memlektimizle ilgili çok güzel işler olur. İstanbul ve Ankara'da yaşayan insanımız başta olmak üzere ülke insanı Çankırı'da üretilen ürünleri tanımıyor. Türkmen Makarna'yı, Berrak Makarna'yı, Ernamaş'ı İstanbul'da tanıtmanın gayretinde olduk. Bölgemizde üretilen ürünlerin markaları dışarıda tanınır ve bilinir hale geldiğinde bunun faydaları da bölge insanına pozitif yansıyacaktır."

YAŞADIĞIMIZ DÜNYA KÖY'E DÖNÜŞTÜYSE...

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten'e sorduğumuz "Sayın Vali Çankırı'nın yönünün Ankara yerine İstanbul olmasını işaret etti. Sizin görüşünüz nedir?" sorumuza "Sayın Valimizin görüşüne muhalefet etmiş gibi olmayayım ama, kişisel kanaatim bırakınız Ankara'ya ya da İstanbul'a yönelmeyi, yönümüzün dünyaya açık olmasını düşünüyorum. Değerlerimizin ister sanayi ürünü olsun ister turizm olsun, dünya insanına pazarlanması gerektiği kanaatindeyim. Benim işletmeme her ay dünyanın 3-4 ülkesinden heyetler geliyor. Ben kendilerine Çankırı'nın tanıtıma değer yüzünü gösteriyorum. Buradan mutlu ayrılıyorlar. Bu sadece benim kişisel deneyimim. Bunu çok daha büyük boyutlarda yapmamamız için bir neden yok. Bu sayede Çankırı çok daha iyi tanınır. O zaman bize Ankara da İstanbul da yeterli gelmez." dedi.

ANKARA'DA 230, İSTANBUL'DA 153 BİN ÇANKIRILI VAR

Oda Başkanı Çelikten sözlerini "Köy haline gelmiş olan bir dünyada yaşıyoruz. İstanbul ve Ankara'da toplam 400 bine yaklaşan sayıda hemşehrimiz mevcut. Onlar bize biz onlara sahip çıkacağız. Ticari ve ekonomik boyutta gelişen ve büyüyen Çankırı gurbetteki hemşehrimize de bize de büyük kazançlar sağlayacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Fırat aslan
22 Aralık 2011 Perşembe 11:09
hangi planlar
beyefendiler, peki bu toplantı sonucunda ne ve ne.gibi kararlar aldınız, hangi proje üreten komisyonları oluşturdunuz, varsa mahalli gazetelerde duyurulursa, umarım ki çankrılı olarak bir çok kişinin de bu projelere katkısı olacaktır. yoksa bize göre daha öncekilerde olduğu, netice havanda su döğmeten öte geçmiyecektir. saygılar
212.156.93.82
öz çankırılı
22 Aralık 2011 Perşembe 10:17
çok gördük
ceddine rahmet arkadaşım çok doğru söylüyorsun da dediğin gibi sonuç ne elde sıfırın sıfırı değil mi, senin ilinde korgun OSB.'de fabrikalar kapanıyor, niye kapanıyor diye bir soran var mı , iyi ki kurşunlu'daki, Şabanözü'ndeki fabrikalar var . biz daha önce de bu tür toplantıları çok gördük, il'de var mı vucudunu taşın altına koyan yürekli, kamu idarecileri, sivil toplum kuruluşları, var mı onun için bunların bişey ifade etmiyeceğini aslında sizler de bugünden iyi biliyorsunuz. sahi sizin kuzka'nız danışma birimlerinizin bugüne kadar somut istihdama yönelik bir projenizi var mı selamlar
212.156.93.82
Çankırılı
21 Aralık 2011 Çarşamba 19:03
hangi kafayla açılacaksınız.
allah aşkına sizler hangi kafayla dünyaya açılacaksınız..çankırı ilimizde bulunan bütün kamu kuruluşları birer birer kapanıp başka illere kaydırılıyor. buralarda çalışan memur ve işçiler dağılıp gidiyor.en son köy hizmetlerinden giden işçiler, sizler kamu kuruluşlarında ve çalışanlarına sahip çıkmadığınız sürece çankırı gelişir mi? boş boş konuşmalar yapmayın allah aşkına, boşuna bol bol nutuklar çekmeyin. bırakın bu ayakları.
78.187.90.241
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim