• BIST 101.892
  • Altın 190,254
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 16 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Ankara'nın en başarılı belediye başkanı Çankırılı

Ankaranın en başarılı belediye başkanı Çankırılı
Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Başkent'in en başarılı belediye başkanı seçildi.

SONAR Araştırma Şirketi yerel seçimler öncesinde, belediye başkanlarının başarı oranları ölçen bir anket yaptı. Türkiye’deki 15 büyükşehirde ve seçmen sayısı 30 binin üzerinde olan büyükşehirlere bağlı 75 merkez ilçede, her bölgenin, kendi belediye başkanını başarılı bulma oranını saptamak amacı ile yapılan araştırma, farklı sosyo-ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişiler olmak üzere, her ilin ve ilçenin kendi yaş, cinsiyet ve nüfus oranına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş 24 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi.

Her belediye başkanının başarı oranının kendi şehrindeki seçmelerin sorgulanarak yapıldığı ankette, seçmenlere “Yaptığı hizmetleri düşündüğünüzde büyükşehir belediye başkanınız başarılı mıdır, yoksa başarısız mıdır?” sorusu soruldu.
 
İLK ÜÇ AK PARTİ’NİN
Soruya verilen cevaba göre en başarılı büyükşehir belediye başkanı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek (AKP) oldu. Akyürek ilk on sıralamasında birinciliğe otururken, yüzde 70.6 oranında başarı notu aldı. İlk üçte de yine AK Partili büyükşehir belediye başkanları yer aldı.
 
İlk on listesinde Akyürek’in ardından ikinci yüzde 69.2 başarı oranıyla Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler (AKP), üçüncü yüzde 67.3 başarı oranıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek (AKP), dördüncü yüzde 60.6 başarı oranıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir (BDP), beşinci yüzde 60.1 başarı oranıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş (AKP), altıncı yüzde 57.7 başarı oranıyla Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Uğur Güzelbey (AKP), yedinci 55.3 başarı oranıyla Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki (AKP), sekizinci yüzde 53.1 başarı oranıyla Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, dokuzuncu yüzde 50.8 başarı oranıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, onuncu yüzde 49.2 başarı oranıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan oldu.
 
EN BAŞARILI İLÇE BAŞKANI SARIGÜL
 
Yine seçmenlere, “İlçenizde yaptığı hizmetleri düşündüğünüzde ilçe belediye başkanınız başarılı mıdır, yoksa başarısız mıdır?” sorusu yöneltildiğinde ise, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül (İstanbul-Bağımsız) zirveye oturdu.
 
Sarıgül, ilk on sıralamasında yüzde 76.2 başarı oranıyla birinci, ikinci yüzde 74.3 başarı oranıyla Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı (Konya-AKP), üçüncü yüzde 70.5 başarı oranıyla Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk (İstanbul-CHP), dördüncü yüzde 68.7 başarı oranıyla Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünalerzen (İstanbul-CHP), beşinci yüzde 67.7 başarı oranıyla Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak (İzmir-CHP), altıncı yüzde 67.1 başarı oranıyla Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan (İzmir-CHP), yedinci yüzde 66.8 başarı oranıyla Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran (Diyarbakır-BDP), sekizinci yüzde 65.8 başarı oranıyla Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut (Erzurum-AKP), dokuzuncu yüzde 62.4 başarı oranıyla Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli (Konya-AKP) ve onuncu yüzde 62.3 başarı oranıyla Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin (İstanbul-CHP) oldu.
 
İSTABUL VE İZMİR’DE CHP’Lİ BAŞKANLAR BAŞI ÇEKTİ
 
Üç büyük ile bakıldığında ise, İstanbul’da Sarıgül’le birlikte ilk üçte CHP’li ilçe belediyeleri yer aldı. İstanbul’da Bağımsız Şili Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü, CHP’li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen takip etti.
 
Ankara’da ilk sıraya AK Partilili Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, ikinci sıraya CHP’li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, üçüncü sıraya ise MHP’li Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel yerleşti.
 
İzmir’de ilk üçte ise CHP’li başkanlar yer adlı. Sırasıyla, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ile Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ilk üçü paylaştı.
 
BAŞKANI PARTİSİ BELİRLİYOR
 
Ankette, seçmenlerin oy vermede ise adayın partisine göre davrandığı ortaya çıktı.
 
Seçmenlere, “Oy tercihinizi belirlemenizde etkili olan faktörler nelerdir” diye sorulduğunda, yüzde 49.5’i “Adayın siyasi görüşüme, parti tercihime uygun olması” cevabını verdi. “Adayın kendisi” cevabı ise, yüzde 43 oranında tercih edildi. “Adayın geçmişte il ve ya ilçeye kazandırdıkları”nın da yüzde 40 oranında etkili olduğu belirlendi.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Nerde
18 Nisan 2012 Çarşamba 11:41
İ.dinç
Bizimki kaçıncı çok merak ediyorum ? Sondan birinci ise yazmayın.
88.250.22.231
Süleyman GEYİKCİ
18 Nisan 2012 Çarşamba 08:21
ne de olsa Çankırılı
Evet nede olsa Çankırılı o bize yeter. Pursaklarda oturan Çankırı-Ilgaz nüfusuna kayıtlı olarak daima gurur duyduk duyacağız da. Her zaman yanında olduk olacağız da. Allah seni başımızdan eksik etmesin Sayın Başkanım ve Saygıdeğer Hocam. Çankırılı olsun olmasın darda kalan herkeze kucak açacak kadar mütavazi kişiliğiniz her insana yeter. Ank.Üniv. Veteriner Fakültesindeki FİLİSTİNLİ öğrenciye davranışınıza ben gözlerimle şahidim o inananlara yeter. En derin kalbi duygularımla sevgi ve saygılarımı sunarım.
193.255.228.213
adnan kande
17 Nisan 2012 Salı 21:40
gurur verici
Ankara ilinde en başarılı ilçe belediye başkanı olarak seçilen değerli hemşehrimiz ve ağabeyim Selçuk Çetin'i tebrik eder bir çerkeşli olarak ağabeyimin başarılarının devamını temenni ederim, gurur verici bir tablo.
78.165.130.227
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim