• BIST 102.381
  • Altın 198,996
  • Dolar 4,7340
  • Euro 5,5428
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 25 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 21 °C

Atatürk'ün vasiyeti kayboldu!

Atatürk'ün vasiyeti kayboldu!
Olayın perde arkası...

TMMOB'a bağlı meslek odalarınca Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerine ilişkin Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü mahkemeye, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetnamesi ve bağış senedinin kurumda bulunmadığına yönelik yazı gönderdi. Devlet eski Bakanları'ndan Oltan Sungurlu ise, "Adalet Bakanlığı arşivlerini temizlerken Atatürk'ün el yazısı vasiyetnamesi çıktı. Bizde bunun kaybolmaması için televizyon huzurunda Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğüne teslim ettik" dedi.

TMMOB'a bağlı meslek odalarınca Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerine ilişkin Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü mahkemeye, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetnamesi ve bağış senedinin kurumda bulunmadığına yönelik yazı gönderdi. Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacı odaların temsilcileri, müdahillik talebinde bulunanlar ve tarafların avukatları katıldı. Hakim Asuman Ada Şahin, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne yazılan müzekkere yazılarının cevabını okudu.

"OLTAN SUNGURLU'YA VERİLDİ" 
Şahin'in okuduğu müzekkere yazısına göre, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetnamesi ve bağış senedinin, 1989'da Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne teslim edilmek üzere eski bakanlardan Oltan Sungurlu'ya verildiği bilgisini paylaştı.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün müzakere cevabında ise ne vasiyetnamenin ne de bağış senedinin kurumda bulunmadığı bildirildi. Hakim Şahin, Maliye Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili açılan davaların idari yargının görev alanı olduğu için davanın ayrılmasına, müdahillik konularının değerlendirilmesi ve söz davada eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. Eski Bakanlardan Oltan Sungurlu ise yaptığı açıklamada, o dönemde Adalet Bakanlığı arşivlerini temizlerken Atatürk'ün el yazısı vasiyetnamesinin bulunduğunu belirterek şunları ifade etti:

"Senesini hatırlamıyorum ama Adalet Bakanlığı arşivlerini temizlerken Atatürk'ün el yazısı vasiyetnamesi çıktı. Biz de bunun kaybolmaması için televizyon huzurunda Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğüne teslim ettik. Hatırladığım kadarıyla vasiyetnamede AOÇ ile ilgili bir şey yoktu. İş Bankası'ndaki hissesinden İsmet İnönü'nün çocuklarına 500 lira civarı eğitim parası verilmesine dair vasiyetti."

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
ARİF KORKMAZ
12 Mart 2015 Perşembe 12:26
12:26
yukarıda Atatürk'ün vasiyeti kayboldu haberi külliyen yalandır. Aşağıdaki açıklamayı lütfen okuyalım. Atatürk’ün vasiyeti; devlet arşivleri genel müdürlüğünün cumhuriyet arşivi kataloglarında: fon no: 30 10 0 0 ve yer numarası: 269, dosya gömleği No: 808, sıra No: 1 olarak araştırmaya açıktır. 10-11 mart 2015 tarihlerinde bazı basın-yayın organlarında yer alan “Atatürk’ün vasiyeti kayboldu” konulu haberler üzerine kamuoyuna açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur. basın duyurusu; 10-11 mart 2015 tarihlerinde bazı basın-yayın organlarında yer alan “Atatürk’ün vasiyeti kayboldu” konulu haberler üzerine kamuoyuna açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur. Başbakanlık devlet arşivleri genel müdürlüğüne intikal eden her arşiv belgesi, titizlikle kayıt altına alınır ve bu belgelerin herhangi bir şekilde kaybolması veya tahrifi söz konusu olamaz. Kurumumuzda, mahkeme tarafından talep edilen ve davaya konu olan Atatürk Orman Çiftliği’ne ilişkin herhangi bir vasiyetname bulunmamaktadır. Haberlerde zikredilen ve genel müdürlüğümüze 1989 yılında teslim edilmiş olan vasiyetname ise, kurumumuzda titizlikle muhafaza edilmekte olup, Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili herhangi bir madde ihtiva etmemektedir. kamuoyuna duyurulur. Başbakanlık devlet arşivleri genel müdürlüğü. Vasiyetin arşivde bulunan orjinal belgesinden çeviri :
"malik olduğum bütün nükut ve hisse senetleriyle, Çankaya'daki menkul ve gayrimenkul emvalimi, Cumhuriyet Halk Partisi'ne atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum. 1- Nükut ve hisse senetleri şimdiki gibi İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır. 2- her seneki nemadan bana nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça yaşadıkları müddetçe Makbule'ye ayda 1.000, Afet'e 800, Sabiha Gökçen'e 600, ülkü'ye 200 lira ve Rukiye ile Nebile'ye şimdilik 100'er lira verilecektir. 3- Sabiha Gökçen'e bir ev alınabilecek ayrıca para verilecektir. 4- Makbule'nin yaşadığı müddetçe Çankaya'da oturduğu ev de emrinde kalacaktır. 5- İsmet İnönü'nün çocuklarına tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır. 6- Her sene, nemadan mütebaki miktari yarı yarıya Türk Tarih ve Dil Kurumlarına tahsis edilecektir. K.Atatürk
195.140.196.2
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim