• BIST 97.713
  • Altın 144,261
  • Dolar 3,5669
  • Euro 4,0007
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 19 °C
  • Çankırı : 20 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Eskişehir : 17 °C

Başbakan yerel seçim tarihini açıkladı

Başbakan yerel seçim tarihini açıkladı
Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar...

Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yerel seçimlerle ilgili yeni bir yasa çalışması yapmayacaklarını, seçimlerin Mart 2014'de yapılacağını söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından önemli notlar:
 
Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının notumuzu artırması, yabancı yatırımı olumlu yönde etkileyecektir. Fitch'in notumuzu artırması yeterli olmasa da olumludur. Yapılan artışı yeterli görmüyoruz. Derecelendirme yapılırken ideolojik bir yaklaşım istemiyoruz. Rakamlara göre not verilmeli. 
 
"HEDEFİMİZ BÜYÜMEYİ DAİMİ KILMAK"
 
Son 10 yılda kişi başına düşen milli gelir 3 kat arttı. Bu kriz bizi teğet geçecek demiştim nitekim öyle oldu. Dünyadan en fazla büyüyen ülkelerden biri olduk. Bizim hedefimiz sürdürülebilir büyüme ortamını daimi kılmak. 2009 yılındaki ekonomik krizi, doğru politikalarla atlattık. Şu an cari açık, ciddi manada düşme eğiliminde.
 
"KILIÇDAROĞLU TAM BAHTSIZ BEDEVİ MİSALİ"
 
Kılıçdaroğlu, dün ekonomiyle ilgili çok sorunlu tablo çizdi. Hükümetin ekonomik performansını yerden yere vurdu. Birkaç saat sonra da Fitch gibi çok önemli bir kuruluş 18 yıl sonra Türkiye'nin notunu yükseltti. Fitch bu açıklamayı yaptıktan sonra ne yaptın çok merak ediyorum. Kılıçdaroğlu, ne zaman Türkiye'yi yerse dışarıdan Türkiye'ye övgü geliyor. Tam bahtsız bedevi misali. Bizim için Türk Lirası çok değerli diye göbek atacak diyor, ulusal onurumuz için gerekirse can veririz. Sizin gibi çakma ulusalcılar gibi değiliz. 2023 hedeflerini benimsemiş gibi görünüyor, bu güzel bir gelişme. Patentinin kendisinde olduğunu söylediği 2023 hedeflerine sahip çıktığı görülüyor.
 
"BAHÇELİ TEK BİR SOMUT ÖNERİ SÖYLEMEDİ"
 
Bahçeli'nin kurultay konuşmasında somut tek bir öneri yoktu. Sadece kuru başlıklar ortaya kondu. Lafla peynir gemisi yürümez. Muhalefetin bu tavrından AK Parti iktidarının 2023'e kadar devam edeceğini zimni olarak kabul edildiği anlaşılıyor. Bu söylem bunları en fazla anamuhalefet yapar, bu da bir hedeftir, hiç yoktan hedeftir. Muhalefet partileri artık AK Parti ile değil birbirleriyle yarışır. Demokrasi olmadan ekonomik gelişme olmaz diyor, Kılıçdaroğlu. Bunu öğrenmiş, bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. Günde olmasa da kırk yılda bir doğruyu söylüyor.
 
"BİR GECEDE GENEL BAŞKANLIĞA BİR CD'YLE OTURMAK..."
 
Özgürlükleri korku olarak görürseniz, ekonomi de Türkiye de büyümez. Bizim elimizde sihirli değnek yok. Onlar gibi abra kadabra işlerini bilmeyiz. Bir gecede genel başkanlığa bir CD ile oturmak gibi siyasi mühendislikleri bilmeyiz. Dürüst siyasetçi olarak sunuyor o medya. Bizim dayanağımız o medya değil milletimiz.
 
"BUNLARI ZORLAYAN BDP VE PKK'DIR!"
 
Terör örgütü alçakça yüzünü bir kez daha gösterdi. 11 yaşında bir evladımız şehit oldu, 18 vatandaşımız yaralandı. KCK operasyonları konusunda hükümeti yerden yere vuran çevreler bu caniliğe karşı üç maymunu oynadı. Terör örgütüne karşı operasyonlarda ortalığı ayağa kaldıranlar sus pus oluyor. Başbakan çok sert konuşuyor diyorlar, elma şekeri mi dağıtacaktık? İnsanlıklarını nasıl muhafaza edebiliyorlar? Bu saldırıları kınamayanlar bu tezgahın bir parçası oluyorlar. Kınıyormuş gibi göründüğünüz eylemi yapan PKK'yı kınamamak vizdansızlıktır. Zaten bedel ödeyenleri açlık grevine sevk etmek vicdansızlıktır. Bunları zorlayan BDP ve PKK'dır. BDP, çıksın ortaya açlık grevini istemiyoruz desin. Dışarıda siyasi faaliyet olarak sürdürülmesi gerekenler cezaevindeki çocukların bedenlerine yükleniyor. Bunlar sizi ve çocuklarınızı ücreti mukabili taşeronluk yapıyorlar. 
 
"O AİLEYİ KUTLUYORUM"
 
Kafa kafaya verdiğimizde çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Şemdinli'de çocuklarının ölümünden sorumlu oldukları halde taziyeye gelen istismarcılara haddini bildiren aileyi kutluyorum. Bölgede kardeşlerimiz sağlam durursa, terör örgütü bir yere varamaz. Benim Kürt kardeşim imanıyla, inancıyla bunların karşısında dursun. Terörü bitirirsek, demokrasi ve ekonomide vites yükselteceğiz. Tasarının görüşülmesine bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda başlanacak.
 
"YEREL SEÇİM ZAMANINDA OLACAK"
 
27 Ekim olayını geride bıraktık. Yerel seçim zamanında yapılacak, 14 Mart 2014'te yerel seçimi yapacağız. Yapılacak düzenleme ile 559 belediyenin tüzel kişiliği sona erecek. Öyle belediyelerimiz var ki; personelinin maaşını dahi ödeyemiyor. Bu belediyeleri ayakta tutmanın ne anlamı var. Başarılı bir devlet, başarılı bir finansman yönetimi ile olur. Ama ne CHP'nin ne de MHP'nin böyle bir derdi var.
 
"MERKEL'E ŞUNU ÖNERDİM..."
 
Biz zaten fiili olarak Avrupa Birliği'ndeyiz ama Avrupa bunun farkında değil. Merkel ile görüşmemizde, vatandaşlarımıza vatandaşlık yolunu açın dedim. Eskiden biz Avrupa'yı gıpta ile izlerdik ama bugün artık Avrupa bizi gıpta ile izliyor.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim