• BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 21 °C
  • Çankırı : 11 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 11 °C

Baskın Oran'dan bomba iddia!

Baskın Oran'dan bomba iddia!
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, ''Türkiye'de ilk kez mahkeme, yasamaya sansür koymaya çalıştı'' dedi.

CHP Milletvekili Oran, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uyari@ihbarweb.org.tr adresinden chp.org.tr uzantılı adresine dün saat 17.27’de gönderilen bir e-posta ile Meclis'e sunduğu yazılı soru önergesini içeren web adresinin erişime engellenmesinin talep edildiğini söyledi.

"TÜRKİYE'DE İLK KEZ BİR MAHKEME SANSÜR KOYMAYA ÇALIŞTI"
Oran'ın iddiasına göre, bir asliye ceza mahkemesi TİB aracılığıyla CHP Genel başkan Yardımcısı Umut Oran'a başvurarak, 17 Aralık Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması ile ilgili olarak verdiği soru önergesini kişisel web sitesinden kaldırmasını talep etti. Bu duruma sert tepki gösteren Umut Oran, " Türkiye'de ilk kez mahkeme, yasamaya sansür koymaya çalıştı. Kim hangi hakla soru önergesi vermeme, web sitemde yayımlamama yasak koymaya cüret edebilir. TİB, tbmm.gov.tr adresine girip yolsuzluk önergelerini de mi ayıklayacak?" dedi.

Yazılı açıklamadan satır başları

* Milletvekilinin görevi ve sorumluluğu millet adına iktidarı denetlemektir. Bunun araçlarından biri de ilgili bakanlara kamuoyunda yer bulan iddiaları ve usulsüzlükleri sormaktır. Bu sorular milletin seçtiği vekiller tarafından yine millet adına sorulur. Kendisinden şüphesi olmayan da bu sorulara namuslu bir şekilde cevap verir.

"DARBE GÜNLERİNDE BİLE BU YAŞANMADI"
* Hükümet bu sorulara cevap veremediği gibi yasama faaliyetini sansürlemeye çalışmaktadır.

* Darbe günlerinde bile yaşanmayan, bir yazılı soru önergesinin haberleştirilmesi, yayınlanması engellenmiştir.

* Milli irade sözünü dilinden düşünmeyenler, anlaşılan o ki dokunulmazlıklar arasında da ayrıma, ötekileştirmeye gitmiştir.

"KİM CÜRET EDEBİLİR"

* Bekir Bozdağ kendi fezlekesini iade edip, 4 bakan arkadaşınınkini ise seçim sonrasına kadar bekletirken CHP'nin Genel Başkan Yardımcısının önergesine el uzatma cüretini dahi gösterebilmektedir.

* Benim TBMM kürsüsünden, en azından şimdilik rahatlıkla dile getirebildiğim, dokunulmazlık kapsamındaki sözlerimi kim hangi hakla yayınlanmasını engelleyerek, kişisel web siteme dahi koyamayacağımı öne sürebilmektedir.

"BİR HUKUK ÖĞRENCİSİ BİLE YAPABİLİR"
* Anadolu'da yeni kurulmuş bir hukuk fakültesinin birinci sınıfına başlayan genç bir hukukçu adayı dahi milletvekilinin TBMM çalışmalarını içeren her türlü yasama faaliyetinin dokunulmazlık kapsamında olduğu akıl yürütmesini yapabilir.

"O HAKİMİN SORUŞTURULMASINI TALEP EDECEĞİM"
* Bu hakim için HSYK'ya başvurup soruşturulmasını talep edeceğimi de herkesin bilmesini isterim.

* TBMM'de görüşmeleri süren internete zincir vurma tasarısının ne kadar vahim sonuçları olacağının da somut göstergesi olmuştur.

* Hakim kararıyla milletvekiline yasak getiren zihniyetin, bu yasadan sonra sadece TİB kararıyla neler yapabileceğini herkes düşünmelidir.

"KABUS GERÇEK OLACAK"
* Kabus gerçek olacak, bu yasa çıkarsa Türkiye'de internet özgürlüğü, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü tam olarak zincire vurulacaktır. Bu yasayla birlikte Erdoğan'ın emriyle TİB'in, www.tbmm.gov.tr adresine girip orayı bile erişime engellemesi, yolsuzlukları anlatan önergeleri ayıklaması beklenmelidir.

"NE YAPARLARSA YAPSINLAR..."
* Ne yaparlarsa yapsınlar bu soruları susturamazlar. Gerçekler mutlaka ortaya çıkacak. Türkiye tarihinde ilk kez bir milletvekilini sansürleme girişimleri de hukuksuzluklarının kanıtı olarak mutlaka karşılarına konulacaktır.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim