• BIST 102.712
  • Altın 198,846
  • Dolar 4,7710
  • Euro 5,5903
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 26 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 25 °C

Bayatlılar ayaklandı: Çankırı'ya geçiyoruz!

Bayatlılar ayaklandı: Çankırıya geçiyoruz!
Adalet Bakanlığı'nın nüfusu 5 binin altındaki ilçelerdeki adliyeleri kapatma kararı Çorum'a bağlı Bayat ilçesi sakinlerini çileden çıkardı.

Adalet Bakanlığı'nın ülke genelinde nüfusu 5 binin altında olan 216 ilçede halen hizmet veren "adliye"leri kapatma kararı birçok ilçede farklı tepkileri beraberinde getirdi.

Çankırı'nın Orta ve Kurşunlu ilçeleri ile ilgili alınmış karara bu ilçelerde oturanlar tarafından belirgin bir tepki oluşmamışken, komşu il Çorum'a bağlı Bayat ilçesinde vatandaşlar, kapatılma kararı alınan adliyeleri için bugün ilçe merkezinde bir miting düzenlediler.

ÇANKIRI'YA BAĞLANMAK İÇİN GİRİŞİMDE BULUNACAKLAR
 
Çorum'un en uzak ilçelerinden biri olduğu için hizmet alamadıklarını ifade eden Bayatlılar, son 10 yıl içerisinde ilçeden giden Askerlik Şubesi, Türk Telekom, Cezaevi gibi kurumların ilçede hizmet vermemelerinin ardından, Adalet Bakanlığı'nın aldığı son kararla birlikte tepkilerini sokakta dile getirmeye başladılar.
 
BÜYÜK MİTİNG YARIN (CUMA GÜNÜ)
 
Öte yandan internet sitesi üzerinde bir araya gelen Bayatlılar'ın bugün biraraya gelerek ilçede bir miting düzenledikleri, yarın (15 Haziran 2012) Cuma günü Cuma namazı sonrasında "Çankırı'ya geçiyoruz" isimli bir miting gerçekleştirecekleri öğrenildi.
 
Yarın düzenlenecek olan mitinge köy ve mahalle muhtarları, Bayat'taki Sivil Toplum Kuruluşları ve Bayatlılar'ın katılacağı bildirildi. 
 
Bayat ilçesinin, Çorum'a 83, Çankırı'ya 90 km mesafede olduğunu hatırlatalım.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Mehmet Fatih
21 Haziran 2012 Perşembe 10:01
şehirleşme artıyor
kadar çoktur. Bayat'ın etkin diasporası bu konuda iyi çalışıyor. Hemşehrilerimizle alakadar olmalıyız. İskilip gibi Bayat da bize yakındır. Tarihsel bağlarımız kuvvetlidir. H.Göktürk'ün gayretleri her türlü takdirin üzerindedir. KUTLUYORUM...

Editör'ün notu: İyi de, Ortalılar da Ankara'ya bağlanmak istiyor :) İki cümle de Orta için söz etseydiniz :)
188.3.143.35
Mehmet Fatih
21 Haziran 2012 Perşembe 09:58
şehirleşme artıyor
yaratmadan orta yolu bularak vatandaşı fazla mağdur etmemeli, ama doğru olanda yapılmalı. Şu an TBMM de adliyesi kaldırılan ilçe ahalileri bölge vekillerinin odalarına baskın düzenleyerek vekilleri sıkıştırıyorlar ki bence nafile. Bayatlılar'ı içimize almak iyi olacak, kültürel, ekonomik, siyasi müştereklerimiz aynı toprağın insanları olarak sayılamayacak
188.3.143.35
Mehmet Fatih
21 Haziran 2012 Perşembe 09:51
şehirleşme artıyor
Bayatın Çankırı'ya geçme isteği yeni değil. Çankırı her anlamda onlar için avantaj teşkil ediyor. Çorumun pek faydası yok. İki ilimizde de AKP hakim olduğundan vekiller de çatışmak istemiyorlar haklı olarak. Nüfus değişimleri doğal olarak Adliye, TMO vs hususlarında düzenlemeleri getiriyor beraberinde. Devletimizde rantabl davranarak fazla sıkıntı
188.3.143.35
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim