• BIST 103.200
  • Altın 196,867
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 18 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Bayramören'de HES'ler start aldı

Bayramörende HESler start aldı
Bayramören'de Melan çayı üzerinde yapılması planlanan HES projelerinde çalışmalar başladı.

Çankırı Bayramören İlçesi Melan Çayı üzerinde yapılması planlanan 5 HES projesinden biri olan Boyalı Regülâtörü ve yapımı devam eden ve 2013 yılı Şubat ayında tamamlanacak olan Kastamonu, Karabük ve Çankırı İllerini ilgilendiren Eren HES Projesi çalışmalarını Vali Özcan yerinde inceledi.

İlk önce Bayramören ilçesi Üçgazi Köyü sınırlarında Boyalı Regülatörü adıyla yapılması planlanan alanda incelemelerde bulunan Vali Özcan’a Kaymakam Ayhan Terzi tarafından proje üzerinden bilgiler verildi ve alan gösterildi.
 
Vali Vahdettin Özcan, alanda gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Eren Hes Projesi adıyla Kavak Köyü Karabük mahallesinde yapımı devam eden alana incelemelerde bulunmak üzere gitti.
 
bayramoren-hes-proje-sozcu-resim-71.jpg
 
Vali Özcan’a Akbaşlar Holdin - Irmak Enerji yetkilileri tarafından bilgiler verildi. Eren Hidro Elektrik Santrali yetkilisi Ahmet Alpaslan Zerey, proje tamamlandığında yıllık elektrik üretiminin standart dört kişilik bir ailenin ikamet ettiği yaklaşık 52.000 adet konutun bir senelik elektrik ihtiyacını karşılayacağını, Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 90 milyon lira olduğunu belirtti.
 
Proje kurulu gücünün 37.038 MWm / 35.186 MWm olduğunu, yıllık öngörülen toplam enerji üretiminin 141 milyon Kwh olacağını da söyleyen Zerey, ayrıca bu projede hiçbir donanım eksikliklerinin olmadığını ve iyi bir ekip ile çalıştıklarını da söyledi.
 
Bu projenin kendilerini olumsuz etkileyeceğini ve sularının azalacağını belirten çevrede yaşayan vatandaşlara firma temsilcileri, Vali Özcan’ın huzurunda açıklamalar yaptılar. Akarsu yatağındaki suda herhangi bir azalmanın olmayacağını ve köylünün sulama ihtiyacını istediği zaman karşılayabileceğini belirten yetkililer, köylerin ve köylülerin hiçbir şekilde olumsuz etkilenmeyeceğini, hatta proje tamamlandığında 500–600 kişinin istihdam edilebileceğini, hem köye hem de köylüye faydalı olacağını ifade ettiler.
 
Vali Özcan, HES alanlarındaki incelemelerini tamamladıktan sonra bölgeden ayrılarak ilçedeki incelemelerine devam etti.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
has BAYRAMÖREN.li
30 Aralık 2013 Pazartesi 09:47
09:47
çok güzel bir şey yapıyolarmış gibi kaymakam, vali, belediye başkanı poz vermiş bide uyu bayramörenlim uyuuu
88.230.169.204
Muharrem Hançerli
22 Temmuz 2012 Pazar 18:06
DİREKLER ARASI
HES ikinci perdeyi kapatıyor, Komedi ile başlayan oyun DRAM ile bitecek...3-5 gün evvel HES yapılacak olan bölgeye pikniğe gitmiştim. ne için dikildi bilmiyorum ama, Dağlar taşlar yüksek gerilim hattı direkleri ile donatılmış. Ne için kesildi bilmiyorum ama kesilen ağaçlardan yolun sağı solu 2 km den fazla tomruk dolu, kamyonlar taşıyor nereye....
85.103.88.89
cevat duman
16 Temmuz 2012 Pazartesi 09:03
HES
Buradan yöre insanına sesleniyorum bugüne kadar HES lere karşı çıkanlar bu kadar duyarsız mıydı yoksa bilgisizmiydi de neden acaba karşı çıktılar?düşündünüz mu hiç bölgeninin nasıl yok olduğunu fark edemediler mi yoksa sizce! bakın bld bşk syn Ahmet bey bölgede şenlik yapmayı düşünüyor şenlikten önce bölgeyi turizme aç geliştirmeye bak
86.108.132.136
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim