• BIST 103.328
  • Altın 193,634
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 20 °C

Belediye, pazarcıdan para toplayamıyormuş!

Belediye, pazarcıdan para toplayamıyormuş!
Çankırı Belediye Meclisince alınan karara göre, haftanın belirli günlerinde Merkez'in çeşitli semtlerinde kurulan pazar yerleri ayrı ayrı ya da birlikte 5 yıllığına kiralanabilecek.

Çankırı Belediyesi, kent Merkezinde haftanın çeşitli günleri kurulan semt pazar yerlerinin tamamının ya da ayrı ayrı kiralanması kararını aldı.

Belediye yönetiminin aldığı karar gereğince Çarşamba günleri; Buğday Pazarı mahallesindeki yeni Çarşamba Pazarı ve Mimar Sinan Mahallesindeki, Büyük camii yanında kurulan semt pazarı ile Pazar günleri Aksu Mahallesinde kurulan Pazar pazarının yine Aksu Mahallesinde Perşembe günü kurulan ve Cuma günleri Kırkevler Mahallesinde kurulan semt pazarlarından gerek personel yetersizliği ve gereksiz yere vatandaşlarla yaşanan sorunlar nedeniyle, işgaliye tahsilatında güçlüklerle karşılaşıldığı yönünde.

Belediyenin bu gerekçelerle birlikte gerek tahsilatın arttırılması ve gerekse personel tasarrufu sağlanabilmesi için anılan yerlerin ayrı ayrı veya birlikte İhale yöntemi ile 5 yıl süreyle kiraya verilmesine, Pazar yerlerinin kiralanmasıyla ilgili usul ve esasların belirlenmesi için Encümene yetki verilmesine ve anılan yerlerin kiraya verilerek sözleşme yapılmasına, sözleşme yapılmasıyla birlikte 07.01.2010 tarih ve 8 Sayılı Çankırı Pazar Yeri Yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasına, gereği için evrakın Gelir Bürosuna havalesi kararı için Mecliste yapılan oylama "kabul" olarak geçti.

Belediye Encümenince hazırlanacak ihale şartnamesi ile semtlerde kurulan pazar yerleri önümüzdeki günlerde "kiralık" olarak ihaleye çıkartılacak.

RECEP DOĞRU: PAZARCI OLARAK DA
MECLİS ÜYESİ OLARAK DA KARŞIYIM

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız MHP Belediye Meclis Üyesi Recep Doğru "Belediye bir kamu kuruluşu. Böylesi bir kurumun yapamadığı işi eli değnekliler mi yapacak? Hem pazarcı esnafından birisi hem de MHP Belediye Meclis üyesi olarak bu uygulamaya karşıyım. Belediye görevlisi pazarda anons yapıyor: Çığırtkanlık yapmak yasaktır. Yapanlara ceza uygulanacaktır! Bu anonstan sonra pazada çığırtkanlık yine devam ediyor! Ama böylesi davranış sergileyenlere tek bir ceza kesilmiyor. Kesilemiyor! Alınan son kararla daha önceden kararlaştırılan bazı adreslere işin ihale edileceğini düşünüyorum. Bekleyelim ve görelim" dedi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
hüseyin mutlu
31 Aralık 2010 Cuma 14:48
pazarcı
belediyenin pazarda hiç bir dirayeti yok ki. herkes bildiği gibi hareket ediyo. balıkçılar falan berbat. zabıtanın gücü yetmiyor artık. tahsildar da yok. pazarcılar tahsildarı yanından kovalıyor.
88.254.76.146
harun reşit
31 Aralık 2010 Cuma 14:44
tahsilat
evet konuyu ben de biliyorum. pazarcıdan belediye tahsilat yapamıyo.
88.254.76.146
Orhan YILMAZ
31 Aralık 2010 Cuma 14:41
ne verdin ne istiyorsun.
Çarşamba pazarı memleketin modern pazarı. Pazarcı esnafın belli bir kesimine yüklü cezalar kesildi. Çizgiyi geçmiş ya da düzene uymuyor diye.

Adam sebze satıyor yanında balık tezgahı, peynir satıyor yanında balık tezgahı, sarımsak satıyor yanında balık tezgahı. Vatndaş haftaya aldığı malı geri getiriyor. Peynir de, elma da, sarmsak da balık kokuyor.

Adam tuhafiye satıyor, yanında balıkçı, sarımsakçı, kuruyemişçi, nerede var böyle uygulama? Önce verin hizmeti sonra alırsınız ücreti. Pazarlar pazar olmalı
78.165.118.253
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim