• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 16 °C

"Bir Efsanedir Ilgaz" projesinin arka bahçesi!

Bir Efsanedir Ilgaz projesinin arka bahçesi!
Bildiğiniz gibi AB projeleri çerçevesinde yapılan bazı işler, özellikle sağladığı ekonomik

"kaynak" bakımından olumlu sonuçlar doğuruyor.

AB projelerinin bazıları da, proje sahiplerine tahmin edilmeyecek “çıkarlar” sağlıyor. Sözcü18.com olarak sizlere sağlanan AB projeleri ile “kendilerine çıkar” sağlayan zevatlara en sivri örnek olsun diye, yaşanan bir olayı elimizdeki bilgilerle sizlere sunmanın gayretinde olacağız!

Olayımızın kahramanı 29 Nisan 2008 tarihinde Ilgaz Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü görevine başlayan ve halen görevinin başında olan Engin Kaya!

Hayata geçirilen projenin adı ise “Bir Efsanedir Ilgaz” (!) ve AB’den proje karşılığı alınan para 6.500 (altı bin beş yüz) Euro!

AB fonundan proje adına parayı alan da, Gençlik Spor İlçe Müdürü Engin Kaya'nın oğlu Doğanay Kaan Kaya!

Proje Çalışma Grubunda; Başta Gençlik Spor İlçe Müdür Engin Kaya, oğlu Doğanay Kaan Kaya, oğlunun kız arkadaşı Kastamonulu ve bugün İstanbul’da üniversitede okuyan Zeynep Demirci, halen Ilgaz'da kirada oturduğu ev sahibinin oğlu Mesut Şahin, halen Ilgaz'da öğrenci olan Emine Tatlı (isimler projenin web sayfasından alınmıştır)

İsterseniz gelin tamamen AB destekli “Bir Efsanedir Ilgaz” projesinin “amacını” yine projenin web adresinden alalım:

“Şairlere ilham kaynağı olan, adına türküler yakılan ve olağanüstü güzellikleri bünyesinde barındıran Ilgaz Dağının ve Ilgaz ilçesinin turizm alanındaki potansiyelini gözler önüne sermek ve turizm sektöründe hak ettiği yeri almasına katkıda bulunmak amacı ile bir tanıtım kitabının bastırılması amaçlanmaktadır.”

Proje de güzel amaç da! Ve projenin amacı doğrultusunda iç sayfaları 115 kuşe, kapağı da 300 gr parlak kuşe + selefonlu 120 sayfalık 17x24 ebadında tamamı renkli olan, 1000 adet kitap bastırıldı!

Kitabın basım işini de Kastamonu’daki Sözcü gazetesinin matbaasına gerçekleştirildi ve  yaptırılan işe karşılık da 3.800 (üç bin sekiz yüz) TL bedel ödendi!

ŞİMDİ GELELİM İŞİN "EKONOMİK" BOYUTUNA!
Ne demiştik! "Bir Efsanedir Ilgaz" projesi kapsamında AB fonlarından Doğanay Kaan Kaya adına 6.500 Eura alındı! Bugünkü kurla yaklaşık 13 bin TL’nin üzerinde bir para! Karşılığında ne yapılacaktı! Belirtildiği şekilde Ilgaz'ın tanıtım kitabı!

Sözü edilen kitap yapıldı! Ama sadece 1.000 (bin) adet! Ve de işin dahası var!

Ilgaz Gençlik Spor İlçe Müdürümüz Engin Kaya bastırdığı kitabı öyle bir hale soktu ki, kitabı görenler doğal olarak “Bu kitabı Engin Kaya bastırmıştır” hissine kapılabilirler! Kitabın kapağında Engin Kaya’nın ismi, sırtında Engin Kaya’nın ismi!

Bütün bunlar yetmedi, AB desteği ile yapılan kitabın ne kapağında ne de iç kapağında AB logosu yok! Bunun ötesinde dış kapakta “Engin Kaya” imzası bulunurken, iç kapakta “Editör: Engin Kaya” imzası ile karşılaşıyoruz!

İşin bu boyutunu bir kenara bırakalım ve "perde arkasında" kitapla ilgili yaşanan “ekonomik” boyutuna göz atalım!

AB fonlarından alınan 6.500 Euro az gelmiş olacak ki, Gençlik Spor İlçe Müdürü Engin Kaya, kitabın 4’üncü sayfasına zamanın İlçe Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın büyük bir fotoğrafını ve kitapla ilgili yazısını koyarak “farklı bir yöntemle” (Ilgaz stadının tribünlerinin tamiratı ödeneği kullanılarak) 1.000  (bin) TL yardım, devamla 5’inci sayfasına Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin’in büyük bir resmini ve kitapla ilgili yazısını koyarak ve de Ilgaz Belediyesine 500 kitap karşılığında 2.000 (iki bin) TL. kaynak sağlandı!

"Bir Efsanedir Ilgaz" projesinin ekonomik boyutu ne mi oldu? Toplayalım!

13.000 + 2.000 + 1.000 = 16.000 (on altı bin) TL (kurdan kaynaklanan fazlayı yazamıyoruz!)

Sonucu mu merak ediyorsunuz?

Proje çerçevesinde gelen para belli! Üzerine konulan ek ödenekler de ortada! Toplanan bunca para ile ortada 1.000 (bin) adet kitap! Peki ya geriye kalan?

Projenin tamamlandığı günlerde Gençlik Spor İlçe Müdürü Engin Kaya, oğlu Doğanay Kaan Kaya’nın üzerine bir Fiat Uno araç alıyor!

Ve bizim "Bir Efsanedir Ilgaz" projemiz yaşadığı süreçle büyük bir değişim göstererek "Bizim Oğlanın FiatUnosu"na dönüşüveriyor! 

İsterseniz "şimdilik" kaydıyla biraz ara verelim ve bu habere Ilgaz’dan gelecek tepkileri dinleyelim. Bakalım konuyla ve de Gençlik Spor İlçe Müdürü Engin Kaya ilgili hangi “karanlık” bilgiler çıkacak ortaya!

Tabii bugünlerde Ilgaz'ın dumanlı dağlarında "ufukta" yine "ev sahibinin oğlu" üzerinden "kallavi Eurolarla" yola çıkmış yeni bir projenin de "ayak seslerinin" masamıza kadar uzandığını hatırlatarak! 

Unutmadan; bir sözümüz de halen Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde görev yapan Kaymakam Namık Kemal Nazlı ile halen Ilgaz Belediye Başkanı olarak görev yapan Cevdet Çetin'e! Parası AB fonlarından ödenen bir projeye görebildiğimiz kadarıyla "nasıl olur da" sadece ve sadece sizlere ayrılan birer sayfa için "ücretsiz almanız gereken kitabı" kurumunuzun muhasebesinden çıkan "para" ile satın alırsınız? Bu durumu da bizler anlamış değiliz! Zahmet edip konuya açıklık getirirseniz öncelikle Ilgazlılar adına mutluluk duyarız...

Fotoğraf 1: Proje ekibi Fotoğraf 2: Basılan kitabın kapağı Fotoğraf 3: AB Fonundan Doğanay Kaan Kaya üzerine gelen 6.500 Euro'nun "Vergiden muaf" belgesi. Fotoğraf 4: Ilgaz Gençlik Spor İlçe Müdürü Engin Kaya Fotoğraf 5: Oğul Doğanay Kaan Kaya.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim