• BIST 101.892
  • Altın 189,295
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • Ankara : 19 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 18 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Borsa Başkanı Ünal'ın önü açıldı!

Borsa Başkanı Ünalın önü açıldı!
Anayasa Mahkemesi'nin son dakika kararı Ticaret Borsası Başkanı Hüsnü Ünal'ın önünü açtı.

Anayasa Mahkemesi, oda ve borsalarda üst üste 2 dönem yönetim kurulu veya meclis başkanlığı yapmış olanların, aradan 2 seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyeceklerine ilişkin kanun hükmünü iptal etti.

Anayasa Mahkemesi'nin son dakika kararı, halen Çankırı Ticaret Borsası Başkanlığı görevini sürdüren Başkan Hüsnü Ünal'ı da hayli rahatlattı.
 
Anayasa Mahkemesi'nin kararı çerçevesinde Başkan Hüsnü Ünal tekrar Ticaret Borsası Başkanlığına aday olabilecek. 
 
MAHKEMENİN KARARI
 
Ankara 13. ve 7. İdare Mahkemeleri, baktıkları davalarda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun, ''üst üste 2 dönem süresince meclis başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı, konsey başkanlığı ve birlik başkanlığı görevlerinde bulunanlar aradan 2 seçim dönemi geçmedikçe aynı görevlere yeniden seçilemezler'' şeklindeki hükümlerinin Anayasa'ya aykırı olduğu sonucuna vararak, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.
 
Davaları birleştirerek esastan görüşen Anayasa Mahkemesi heyeti, düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı buldu.
 
KARARDAN AK PARTİ DE ETKİLENEBİLİR
 
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal kararına dayandırdığı gerekçenin, AK Parti'nin tüzüğünde yer alan ve parti üyelerine konulan 3 dönem milletvekilliği, belediye başkanlığı, il ya da ilçe yöneticiliği yapanlar, en az bir dönem ara vermeden, aynı görevlere aday olamazlar kuralında da geçerli olması sözkonusu.
 
Gerek TC Anayasası'nda, gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde yer alan "seçme ve seçilme hakkı", sadece STK, kurum ve kuruluşlarda görev almakla sınırlı değil, siyasette de geçerli bir hak.
 
Dolayısıyla; AK Parti'de üst üste üç dönem vekillik/belediye başkanlığı/il ya da ilçe yöneticiliği yapmış bir TC vatandaşının mahkemeye gitmesi;
 
Ya da, Yüce Mahkeme'nin Odalar ve Borsalar yönetim kurulu için aldığı bu kararı ve gerekçesini gözönüne alan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın resen harekete geçmesi ile, AK Parti tüzüğünün de ilgili hükümlerinin iptalinin önü açılabilir. 

 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
uye
31 Ocak 2013 Perşembe 10:38
sorunlar
kim başkan olursa üyelerle ilgilensin seçimden seçime görüşmeyelim her ilçeye gidip müstahsilleri tastik etsin borsa vatandaşa hizmet etsin...
78.165.190.216
,,,,
18 Ocak 2013 Cuma 16:24
yanlışşşşşşşşşş
yanında 150 kişi çalışıyor, ürettiği ürünler yurt dışına gidiyor, bununla övünmek varken, hala yerecem diye uğraşıyorsun, sen kime, kaç kişiye iş verdin çekememezlik diz boyu...
88.247.4.31
aydın
17 Ocak 2013 Perşembe 22:02
ticaret odası
oda başkanlığı yapmak isteyen iki şahıs da rant peşinde acaba bugüne kadar çankırıya ne faydaları oldu hayırlısıyla bunların dersi verilecek yeni bir yönetim ile iş değişecek şu rantçılığı bırakalım memlekete bir faydamız olsun
78.174.18.178
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim