• BIST 102.258
  • Altın 189,999
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 19 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 16 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 18 °C

Bu iddialar Zonguldak'ı karıştırdı

Bu iddialar Zonguldakı karıştırdı
Hastanın şok iddiası: Yoğun bakımda 2 hastabakıcı baygın kadına tecavüz etti!

Yoğun bakımdaki hastaya iki hastabakıcının tecavüz ettiği iddiası Zonguldak’ı karıştırdı. Yoğun bakımda yatan 63 yaşındaki bir kadının olayı gördüğünü iddia etmesi üzerine valilik soruşturma başlattı. Kadının, fotoğraflardan teşhis ettiği iki kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Hastanenin güvenlik kameraları incelemeye alındı.

Zonguldak, büyük bir hastanenin acil servisinde 40 yaşındaki bir hastaya tecavüz edildiği iddiasıyla çalkalanıyor. İddianın sahibi 63 yaşındaki H.K., hastanenin yoğun bakım servisine 22 Ağustos’ta mide ameliyatı sonrası kaldırıldığını söyleyerek, iki hastabakıcı tarafından kendisine ve serviste yatan başka bir kadına elle tacizde bulunulduğunu, daha sonra 40 yaşlarındaki bir kadına tecavüz edildiğini öne sürdü. Tecavüzü gördüğünü iddia eden H.K., ‘uyuma numarası’ yaptığını söyledi. H.K., bir dilekçeyle Zonguldak Valiliği’ne şikâyet başvurusunda bulundu. İddiaları ihbar kabul eden Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız harekete geçti. Vali Ayyıldız, İl Sağlık Müdürü Öner Güner, İl Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak ve şikâyet dilekçesinde adı geçen hastanenin bağlı olduğu eğitim kurumunun üst düzey yöneticine talimat vererek, iddiaların derhal incelenmesini istedi. Ayrıca soruşturma başlatan Zonguldak Cumhuriyet Savcılığı, hastanenin güvenlik kameralarına el koydu ve söz konusu tarihlerdeki görüntüler kare kare incelemeye alındı.

İŞTE KORKUNÇ İDDİALAR

H.K., taciz ve tecavüz iddialarının yaşandığı geceyi şöyle anlattı: “Gece 02.00 sıralarıydı. İki hastabakıcı, ‘Kameralar çekmiyor, bizi kimse göremez’ dedikten sonra yoğun bakım servisindeki ışıkları kapattılar, bir müzik açtılar. Olay anında hemşire yoktu. Sadece ikisi vardı. Yanıma gelerek cinsel organımı ellediler. ‘Bu çok zayıf’ dedikten sonra yanımdan ayrıldılar. Uyuyor numarası yaptım, korkudan gözlerimi açamadım. Benim dışımdaki tüm hastaların bilinci kapalıydı. Benden sonra başka bir kadın hastanın yanına giderek ona da tacizde bulundular. Onun için de ‘Bu çok yaşlı’ dediler. Son olarak 40 yaşlarındaki bir kadının yanına gidip önce taciz, sonra da tecavüz ettiler. Biri tecavüz ederken, diğeri hastaların uyanık olup olmadığını dürterek kontrol ediyordu. Elimdeki peçeteyi sıkarak sabahı ettim. Uyuyamadım.”

HASTABAKICILARI TEŞHİS ETTİ

H.K.’nın, suçladığı iki hastabakıcıyı fotoğraflarından teşhis ettiği ve bu kişiler hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Hastabakıcıların hastanede ve ev adreslerinde bulunamadığı, cep telefonlarının da kapalı olduğu belirtildi. Bu arada tecavüze uğradığı öne sürülen ve kimliği gizli tutulan 40 yaşlarındaki kadının ölüp ölmediği konusunda bilgi verilmiyor.

"KONTROLE GİDİNCE TEKRAR GÖRDÜM, BAĞIRDIM KAÇTI

Hastaneye önceki gün kontrol için geliniyle birlikte gittiğinde, tecavüz suçlamasında bulunduğu hastabakıcılardan biriyle karşılaştığını öne süren H. K., şunları söyledi: “Tekerlekli sandalyede bir hasta taşıyordu. Onu görünce, ‘Bu adam tecavüzcü’ diye bağırdım. Hemen oradan uzaklaştı.”

Akıl sağlığının yerinde olduğunu söyleyen H.K., bugüne kadar psikolojik bir sorun yaşamadığını, olay gecesi de bilincinin yerinde olduğunu savundu. “Aylardır vicdan azabı çekiyorum” diyen H.K. sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu olayı kimseye anlatamadım. Yatalak olduğum için mahkemeye gidemedim. Yakın çevremle paylaştım. Korktuğum için savcılığa gidemedim. Can güvenliğimden endişe ediyorum. Devlet beni korursa mahkemede her şeyi anlatırım.”

VALİ: ÇOK CİDDİ

Soruşturma açılması talimatı veren Vali Erol Ayyıldız, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, “Çok vahim bir olay. İddialar çok ciddi. Biz olayı iki yönlü araştırıyoruz. Doğru olmuş da olabilir. Yanlış da olabilir. Kadının halüsinasyon görmüş olması da bir ihtimal. Olayı sonuna kadar araştıracağız” dedi.

"O HASTANEDE 3 KOLDAN ARAŞTIRMA BAŞLATTIK"

HASTANENİN bağlı olduğu eğitim kurumunun üst düzey yetkilisi, olayın kendisine intikal ettiği andan itibaren 3 ayrı koldan araştırma başlattıkları belirtti. Aynı yetkili şöyle konuştu: “İdari soruşturma başlattık. Olay gecesinin kamera görüntülerini inceletiyoruz. İddialar doğruysa sonuna kadar takip edeceğiz. Kim hatalıysa bedelini ödeyecektir. Böyle bir olayda hata yapanı bu hastanede barındırmam. Ama, önemli olan binlerce insanın sağlık hizmeti aldığı bir kurumun lekelenmemesi. Bu konuda herkesin hassasiyet göstermesi gerekir” dedi.

VALİLİĞE DİLEKÇE VERDİ

Valiliğe dilekçe verdi Kentin 500’ün üzerinde yatak kapasitesi bulunan ve her türlü ileri tetkik ve tedavinin yapılabildiği hastanesi, şimdi o şok iddiayla çalkalanıyor. H.K. adlı hasta, Zonguldak Valiliği’ne şikâyet dilekçesi verdikten sonra, polis eşliğinde emniyete ifade vermeye götürüldü.

YOĞUN BAKIMDA TACİZ İDDİASINA SORUŞTURMA

ZONGULDAK’ta 500 yataklı büyük bir hastanede görevli 2 hasta bakıcının, yoğun bakım ünitesinde yatan 2 kadın hastaya taciz, 1 kadın hastaya da tecavüz ettikleri iddiası üzerine başlatılan soruşturma sürüyor. İfadelerine başvurulan 2 hasta bakıcının suçlamayı kabul etmediği belirtilirken, Savcılık yetkilileri, suçlamanın taciz boyutunda olduğunu söyledi.

Geçen cuma günü Zonguldak Valiliği’ne başvuran 63 yaşındaki H.K., mide ameliyatı ardından 22 Ağustos’ta kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde 2 hasta bakıcının kendisine ve başka bir hastaya taciz, 40 yaşlarındaki başka bir kadına ise tecavüz ettiğini ileri sürdü. H.K.’nın şikayet dilekçesi üzerine Vali Erol Ayyıldız’ın talimatıyla soruşturma başlatıldı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER

Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek ifadesine başvurulan H.K.’nın, fotoğraflarından 2 hasta bakıcıyı teşhis ettiği belirtildi. Bunun üzerine 2 kişinin dün ifadesine başvuruldu. Hasta bakıcıların gözaltına alınmadığı, ifadelerinde suçlamayı kabul etmedikleri belirtildi.

HASTANE MÜDÜRÜ: ’BÖYLE BİR ŞEYİN OLMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Hastane Müdürü M.S., iddiayı ortaya atan H.K.’nın ameliyatı ardından sadece 1 gece yoğun bakımda yattığını söyledi. Kamera kayıtlarına bakıldığını ve şimdiye kadar yapılan incelemelerde iddiayla ilgili hiçbir bulguya rastlanmadığını belirten hastane müdürü, şöyle dedi:

"Hastanemizdeki 5 yoğun bakım ünitesi de son derece modern. Bir sürü çalışanı olan bir hastane. Böyle bir olayın olması mümkün değil. İddia sahibi hasta, ameliyatın ardından yoğun bakıma alınıyor. Henüz narkozun etkisinde. 1 gece sonra da yoğun bakımdan çıkıyor. Tabii ki gerçek, soruşturmanın sonunda ortaya çıkacak."

SAVCILIK: TACİZ ŞİKAYETİ VAR

Soruşturmayı yürüten savcılık yetkilileri, tecavüz suclamasının söz konusu olmadığını söyledi. Savcılık yetkilileri, H.K.’nın valiliğe yaptığı başvurunun aksine ifadesinde tecavüz iddiasında bulunmadığı; sadece, kendisiyle birlikte 3 hastanın tacize uğradığını iddia ettiğini aktardı. Savcılık yetkilileri olayla ilgili gözaltı olmadığını belirtti.

VALİ: OLAYA HASSASİYETLE YAKLAŞILDI

Vali Erol Ayyıldız, iddiaların olayın doğru da olabileceği gibi, halüsinasyon da olabileceğini söyledi. Vali Ayyıldız, şöyle konuştu:

"Olaya hassasiyetle yaklaşıldı. Kadınla ilgili koruma verildi. Doktorların söylediği; ’Olay doğru da olabilir, fakat halüsinasyon da olabilir.’ ’Yoğun bakımdaki hastaların halüsinasyon görmeleri yoğundur’ diyor doktorlar. Yani olayları doğru yorumlamayabilir. Diğer olaylarla desteklenmesi lazım iddianın. Güvenlik kamerası zaten orada var. Onlar inceleniyor."

İddia sahibi H.K. ile konuştuğunu anlatan Vali Ayyıldız, "Olayın üzerinden 2 aya yakın zaman geçmiş. Neden bu kadar beklediğini sordum. Vicdan azabı çektiğini söyledi. Mesela tecavüze uğradığını iddia ettiği kadının öldüğünü söylüyor. O tarihlerde hastanede ölüm olayı olmuş mu, buna bakılacak. Yani iddianın, bunun gibi bir takım bulgularla desteklenmesi lazım. Soruşturma titizlikle sürdürülüyor" diye konuştu.

H.K., ŞİKAYETİNİN ARKASINDA

H.K.’nın oğlu Hasan K., basın mensuplarının evde annesiyle görüşmesine izin vermedi. Annesinin şikayetinin arkasında olduğunu belirten Hasan K., "Annem bugüne kadar 20’ye yakın ameliyat geçirdi. Bu çok talihsiz bir olay. Biz şikayetimizi gerekli yerlere bildirdik. Yetkililer konuyla ilgili yakından ilgileniyor" dedi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim