• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Çankırı : 12 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Bülent Arınç: Çerkes Ethem hain değildir İZLE

Bülent Arınç: Çerkes Ethem hain değildir İZLE
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bursa'da katıldığı ödül töreninde Çerkes Ethem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çerkeb Ethem'in itibarının iade edilmesi için meclis araştırma komisyonu kurulması gerektiğini dile getirdi. Arınç, "Çerkeb Ethem Bey'le, Çerkes Reşit Bey'le ilgili olarak vatan hainliği konusu acı bir tartışmadır. Türkiye'de hiçbir vatansever, resmi ideolojiye kendini kaptırmış üç beş kişi dışında Çerkes Ethem Bey'e hain diyemez" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı ‘Kafkas Diasporası Yılın En İyileri Ödül Töreni’nde Yılın Siyasetçisi Ödülünü alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çerkes Ethem'in itibarının iade edilmesi için meclis araştırma komisyonu kurulması gerektiğini dile getirdi. Bu konuda talimat vereceğini belirten Arınç, "Çerkes Ethem Bey'le, Çerkes Reşit Bey'le ilgili olarak vatan hainliği konusu acı bir tartışmadır. Türkiye'de hiçbir vatansever, resmi ideolojiye kendini kaptırmış üç beş kişi dışında Çerkes Ethem Bey'e hain diyemez. Çerkes Ethem, gerçekten istiklal mücadelesinde varını yoğunu ortaya koymuş bir insandır. Allah rahmet eylesin. Asil bir insan, gerçek bir Çerkes olduğu için de kendisine tanınan bazı haklarına ve imkanları reddetmek asaletini de göstermiştir. Aklıma şu geldi, madem 36'da bir yasa ya da karar çıkmış da o kararları ortadan kaldırmış, buna rağmen o yargılanıp aklanmayı ve milletin vicdanında tertemiz olmayı arzu etmiş ve bu bugüne kadar gerçekleşmemiş, bence bu parlamentoda bulunup da Çerkes olduğunu iddia eden milletvekilleri için büyük bir ayıptır. Bir kanun teklifine gerek olmayabilir ama bir meclis araştırması komisyonu kurulması çok isabetli olur. Yani önümüzde çok az bir zaman kaldı. Ocaktan sonrası seçimlerdir. Yetişir mi yetişmez mi bilmiyorum ama bir meclis araştırma komisyonu kurulsa, tarihi araştırsa, bunun süresi 2 artı 2 aydır, sonunda Çerkes Ethem'in ne kadar masum olduğu, milletini seven ne kadar büyük bir vatansever olduğu, istiklal mücadelesinde vatanı için hayatını nasıl ortaya koyduğu apaçık ortaya çıkacaktır. Bunu bir fikir olarak söylüyorum. Şu anda meclis araştırmasından başka bir meclis faaliyeti olarak başka bir şey aklıma gelmedi. İnşallah bunu bugünden sonra gerçekleştirmek üzere ben arkadaşlarıma talimat vereceğim. Parlamentoda hangi arkadaşımız olursa bir 20 kişi imza atacak, bu konuda Çerkes Ethem komisyonunu hep beraber kurar ve sonucunu hep birlikte alkışlarız" dedi.

35 yıllık evli olduğunu ve eşinin de Çerkes olduğunu hatırlatan Arınç, Çerkesler ve Kafkas halklarının asaletini yakından bildiğini, çok misafirperver ve temiz insanlar olduğunu söyledi. Kafkas Diasporası Oğuz Berk'ten ödülünü alan Bülent Arınç, teşekkür ederek ödüle layık olmaya çalışacağını ifade etti. Arınç ayrıca, Çerkes Ethem'in yeğeni Güner Kuban ile Kazım Taymaz'ın kızı Zuhal Taymaz'a ödüllerini takdim etti.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim