• BIST 90.319
 • Altın 214,212
 • Dolar 5,3713
 • Euro 6,0978
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 12 °C
 • İzmir : 13 °C
 • Çankırı : 7 °C
 • Antalya : 14 °C
 • Eskişehir : 8 °C

Çankırı belediye başkanını ararken bürokrasi ve siyasetin resmi!

Çankırı belediye başkanını ararken bürokrasi ve siyasetin resmi!
31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere doğru zamanın hızla aktığı şu günlerde Çankırı'da siyasetçi ve bürokrat ekseninde tespit edebildiğimiz fotoğrafı okuyucu ile paylaşmanın gayretindeyiz.

"Kendisine 'Başkan' arayan Çankırı'nın mevcut perişanlığı!" başlıklı yazımızın büyük bir çoğunlukla yarattığı olumlu dalgalanmadan cesaret alarak seriye devam edelim...

Sokaktaki Çankırı insanının bugün içerisinde bulunduğu ahval ile birlikte, şehir merkezinde yaşanan ya da yaşatılan her türlü olumsuzluk karşısında sergilemiş olduğu ve adına ister 'suskunluk', ister 'korkaklık' ya da 'çekingenlik' şeklinde adlandırabileceğimiz davranışların sonucu "halının altına sürülen pislikler" öylesine bir yumak oluşturmuş ki; "işin içinden çıkılamaz" durumu ile karşı karşıyayız!

Sakın ola bu tespitimi "abartma" ya da "muhalif" olma kimliğime vermeyin, aldanırsınız!

Ve sonuçta da 'ben' değil 'siz' ya da evlatlarınız, ya da 'torunlarınız' kaybedecek bilesiniz...

Hoş, içinizde bunun farkında olanlar da yok değil! Bir elin parmaklarının sayısı kadar da olsa böylesi duyarlı, yetkisi olmadığı halde kendisini 'sorumlu' tutan Çankırılı da var... Lakin üzülerek belirteyim ki bu 'nadide' Çankırı insanları da tıpkı benim gibi 'deli' yaftasıyla yaftalanmaktan çekinmiyorlar dersem yalan olur...

Gelelim yakın tarihimizde Çankırı'nın kaderini 'olumsuz' olarak etkileyen siyasetçi-bürokrat tiplemelerine!!!

x x x

Öncelikli olarak Çankırı insanının bugün içinde bulunduğu 'garipliğin' (!), daha doğrusu 'alıştırılmış bedavacılığının' altında yatan nedenleri başka bir yazıda analiz yapmayı uygun görerek karşımızdaki net sonucun müsebbibi ve sorumlusu olarak; 'siyasetçi' ve 'bürokrat' işbirlikçiliğini göstermenin bizleri çok da fazla "önyargılı hal ve davranış sergilediğimiz şeklinde suçlanmamalıyız" diye düşünüyorum.

Hoş, her ne kadar böylesine bir uyarı yapsam da 'huylu huyundan vazgeçmeyecek' (!) onu da biliyorum. Ve de bu yüzden bu türden eleştirileri de peşinen söyleyeyim hiç mi hiç ciddiye almıyorum.

x x x

Çankırı'da siyaset sahnesini son 16 yıldır ağırlıklı olarak AKP'li isimler doldurduğu için faturanın da bu kaynaktan gelenlere çıkması gayet normal! 2002'den bu yana bu partiden 'Çankırı milletvekili' olarak seçilmiş isimlerin tamamı için ortak eleştiri yapabileceğimiz tek konu; 'Günü kurtarma siyaseti güttüler' cümlesi olabilir.

Burada en ağır fatura da şehrin Belediye Başkanlığı koltuğunu 3 dönem 'işgal' eden zat-ı muhtereme çıkıyor!

Aslında bu tespiti; Yani Çankırı'nın içinde bulunduğu karmaşanın, kaosun, yetersizliğin müsebbibi olarak 3 dönem belediye başkanlığı yapmış şahsı hedef tahtasına oturtmanın da şehre bir faydasının olmayacağını da biliyorum! 

Neden mi?

O belediye başkanı 'kafasına göre hareket ederken' şehrin muhalefeti, şehrin sermayesi, şehrin STK'ları ve de en önemlisi şehrin 'akl-ı selimler'i neredeydi?

İşte tam burada devreye 'bürokrasi' giriyor!

Tıpkı 'anne-baba-çocuk' arasına giren 'okuldaki öğretmen' gibi!

Mantığım Çankırı'da 'sorumlu başkan' aranıyor ise bir o kadar da 'sorumlu bürokrat' aranmalı diyor!

Lakin 'arayış'ımın da boşuna olduğunu biliyorum!

Sadece ve sadece bölgenin milletvekili istiyor diye "Birinci sınıf ekilebilir araziye, 3'üncü sınıf ekilebilir arazi" raporu veren bürokratın koltuğunu hala koruyor olması gibi!

Vakti zamanında görevi T.C yasaları içerisinde belirlenmiş bir vali'nin icraatini hani o çok eleştirdikleri 'Milli Şef' dönemindeki valileri aratmayacak şekilde hal ve davranış sergilemekten imtina etmeyerek bulunduğu koltuğa sıkı sıkıya sarılı yıllarca Çankırı'yı yönetmesi gibi!

Devletin altına verdiği makam arabasıyla doğduğu topraklara bayram ziyaretine giden kıytırık bürokratla Çankırı'nın geleceğini karartmasına bugün dahi göz yumulması gibi...

Yine vakti zamanında sırf 'aileden' denilerek Çankırı'da getirildiği makamda mesai saatlerinde 'Face'den paylaşımlarda bulunmakla başka bir şehre terfi alarak giden bürokratlara meydan verilmesi gibi...

Kendi kurdukları 'çıkar düzeni' içerisinde 'rekabet ortamı' yaratma ihtimaline karşın Çankırı'ya gelen yatırımcıyı 'anasından doğduğuna pişman edercesine' her türlü engeli çıkartmakta beis görmeyen 'talimatlı bürokrat'(lar) gibi...

Her türlü kirli işlerini örtbas etmek, kendilerini 'sütten çıkmış ak kaşık' pozisyonuna büründürme adına Çankırı'ya gelen hukuk ve dava adamlarına 'sarmal' olan ve onların zaaflarından faydalanarak kendilerine 'sırça saraylar' inşa eden 'bürokrat'(lar) gibi...

x x x

Listeyi uzatmak hiç de zor değil! 'Kumpas'çı bürokratlar da gördü bu şehir, 'zalım' bürokratlar da!

Lakin bu bürokratlar da cesareti Çankırı'nın 'evladı' olduklarını iddia eden şehrin siyasetçilerinden aldılar!

Bu topraklar O siyasetçilerin yeşermesinde, yetişmesinde ve bugün CV'lerinde bulunan mevkilere gelmesinde vesile oldu!

Eksik olan neydi?

Kişisel tespitime göre o 'eksiklik' sadece ve sadece 'eleştiri'deydi!

Uyarmak gerekti... İkaz edilmeliydiler... 

Daha da önemlisi 'karşı fikir' oluşturulmalıydı...

Çankırı insanı bütün bunları bir kenara koydu ve kendisine sadece ve sadece 'alkışlama' rolünü seçti!

Hatta daha da ileriye giderek; Belediye Başkanı'nı, milletvekilini, il başkanını eleştiren(ler)i 'hain' yaftasına oturtarak 'ötekileştirme' gayretine girdi... Başardı da...

Sonuç!

Kocaman bir hiç!

Şehirde 3 dönem belediye başkanlığı yapmış zat-ı muhterem bugün yapayalnız!

Şehirde 3 dönem milletvekilliği yapmış zat-ı muhterem psikolojik olarak enkaz!

Vakti zamanında kendisini 'dev aynası'nda gören çok sayıda milletvekili bugün (mecbur olmasalar) Çankırı'ya gelmiyor, gelmez de!

Kesinleşmiş gerçek sonuç; Geçmişte Çankırı milletvekili olup da bugün Çankırı'da yaşayan tek bir isim yok karşımızda!

x x x

Kum saati işliyor... Zaman akıp gidiyor...

Sanma ki 'kazanıyorsun'... Acı ama gerçek 'kayıptasın' Çankırı...

Neden mi?

Aynaya bir bak ve kendine sor: Ben nerede yanlış yapıyorum?

Sağlıcakla kalınız...

NOT: Gelecek yazı; "Çankırı'daki perişanlığın medya ayağı" olacak. (V.B)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
kadraj 18 kardese cvp
21 Kasım 2018 Çarşamba 11:07
11:07
niye gelsin kardeşim Ankara'dan yapar haberini buradan da birileri destek olur sen ben gibiler de yorum yapar güzel kardeşim benim bunlar bu tip insanlar.
78.167.112.127
Misafir
21 Kasım 2018 Çarşamba 10:41
10:41
Sayın Beki bu sistemin değişmesi lazım. Çankırı'da Çankırı’yı Çankırılılar idare edecek görüşü hakim. Ondandır ki 2 vekil bir Belediye Başkanı bir biriyle geçinemezler. Senin adamın alınsın benim adamım Müdür olsun, liyakat kariyer önemli değil, böyle olunca da o Müdür yasalara göre değil kendini o makama getiren kişiye mahkûm. Görüyorsun bir memur veya imamın aynı merkezde yer değiştirilmesi bile sorun. Senin adamın benim adamım. Arkayı dayamış birine Allah hak getire, Çözüm ise; Nüfusu 200 binden az olan yerlerde görevleri 5 yılla sabit olması, bir memur nüfusa kayıtlı olduğu ilçeye atanmamalı, söz konusu İlçenin bağlı olduğu İle atanmamalı, misal Yapraklı nüfusuna kayıtlı biri Yapraklı ilçesine atanmamalı, Yapraklı’nın da bağlı olduğu Çankır'ya atanmamalı Çankırı’nın diğer ilçelerine atanmalı orada da 5 veya 10 yılla sınırlı olmalı. Nüfusu 200 binin altındaki il veya ilçelere aynı yer nüfusuna kayıtlı Müdür atanmaması bu olayı çözecektir. Hoşça kalın...
79.123.130.34
Çankırı lı
21 Kasım 2018 Çarşamba 08:43
08:43
Sayın editör bu yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Evet maalesef bizler Çankırılılar olarak hiç sorgulamadık sadece alkışladık. Seçim zamanı kapımıza gelen siyasetçilere gülücükler dağıttık alkışladık. Ama sormadık şimdiye kadar Çankırı için ne yaptın önceki seçimde vaat ettiğin hangi hizmetleri tamamladın. Eleştirisinde bulunmadık. Öyle olunca da hizmetlerimiz yeterli herkes halinden memnun mantığıyla siyasi ler ve bürokratlar yan gelip yattılar ve Çankırı'nın hali ortada. İstemezsek alamayız. Bizler ilimizdeki siyasilerden ve bürokratlardan isteyeceğiz onlardan devletten biz istemezsek kimse bize bir şey vermez.
88.247.5.173
Diğer Haberler
 • AK Parti'den MHP'ye Çankırı jesti!12 Aralık 2018 Çarşamba 19:44
 • Ali Karagöz'ün acı günü12 Aralık 2018 Çarşamba 11:00
 • Çankırı'da 'S plaka' dönemi başlıyor!11 Aralık 2018 Salı 08:35
 • İrfan Dinç'in gözde tarihçisi Talha Uğurluel tutuklandı10 Aralık 2018 Pazartesi 19:28
 • 2019 Çankırı'yı 'beli düşüklerden' korusun!10 Aralık 2018 Pazartesi 10:39
 • MHP Eldivan ve Şabanözü adayları açıklandı10 Aralık 2018 Pazartesi 00:11
 • Serdar Bahçeci'den yazılı açıklama08 Aralık 2018 Cumartesi 08:07
 • Çankırı'da şehrin merkezi çamur deryası!07 Aralık 2018 Cuma 10:40
 • CHP’nin Çankırı Belediye Başkan adayı belli oldu06 Aralık 2018 Perşembe 15:47
 • Çankırı'da görevli asker intihar etti!06 Aralık 2018 Perşembe 13:48
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim