• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 19 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 18 °C

Çankırı'da domuz istilası!

Çankırı'da domuz istilası!
Domuzlar, Çankırı'nın ilçelerini istila etmiş durumda.

Çankırı'nın ilçeleri domuz istilasına uğramış durumda. Dün akşam üzeri Korgun - Maruf köyü girişinde çekilen bu görüntüler çok konuşulacak.

Çankırı'dan Maruf göletine iftar yapmaya giden bir grup Çankırılı'nın objektiflerine takılan görüntüler şaşkınlık yaratacak düzeyde.

Kısa adı ÇANOBDER olan Çankırı Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği yönetim kurulu üyelerinden Ali Osman Göl, konuyla ilgili olarak Sözcü18 okurları için bakın neler söyledi:

domuz-03.jpg

"YABAN DOMUZU (MÜBAREK BİR HAYVAN)

Geviş getirmeyen, çift toynaklı, evcil domuzun atası. Önden bakıldığında burunları fil hortumunun ucunu andırır, uzun kafalı, küçük gözlü, muhteşem ve ilginç dişlere sahip bir hayvan. Yaban domuzu. Ülkemizin her bölgesinde barınır. Gündüz sıklık, koruluk alanlarda saklanır gece aktiftir. Bir seferde 8’e kadar yavru dünyaya getirebilir. 

Her ne kadar, ülkemizde sevilmeyen, görüldüğü yerde vurulması gereken bir canlı olarak görülse de saygı duyulması gereken canlıların ilk sıralarında gelir. Doğayla başa çıkmada son derece başarılı, doğaya sağladığı katkı son derece yüksek. Daha da ileri giderek doğaya katkısı orman adını barındıran kurumların sağladığı katkıdan da fazla olduğunu söyleyebilirim. Doğada toprağın havalandırılmasında, bitki tohumlarının toprağa karışmasında kısaca doğada yeni fidanların yetişmesinde en büyük pay sahibidir. Doğanın atıklarının temizlenmesinde pay sahibi, kutsal kitabımızda adı geçen mübarek bir hayvandır. Asla yavrusunu terk etmez. Kaçarken asla yavrusunu arkada bırakmaz. Gerektiğinde saldırır. Ya kaçacak yeri kalmayacak, ya yavrusunu koruma içgüdüsü. 

İnsanlar tarafından sevilmemesinin bazı gerekçeleri vardır. Ürünlerimize zarar verdi, mahsulü kaldıramadım vs. Hele bazı hastalıklara domuz, bazı virüslere kuş tavuk ismini vermezler mi?

Özellikle insanların sevmediği kişilere domuz demeleri  yok mu? Lütfen, domuzları bazı insanlarla karıştırmayalım.

16.08.2014 - 15.02.2015 tarihleri arasında avlanması serbest olan, Yaban domuzu bek ve yürüyüş avında avcı başına 2, sürek avında avcı başına 3 adettir. Çankırı'da yetiştirilen her ürüne öncelikli olarak taliptir. Patates, mısır, şeker pancarı, buğday, pirinç vs. Bazı çiftçilerimiz ürününü hasat edinceye kadar beklemeyi, bazıları çit ile koruma altına almayı tercih ederken birçoğu da yaşadıkları deneyimlerden dolayı pes etmişlerdir. Yani kazanan yaban domuzu olmuştur. Hele sürekli ürünü bekleyip de o gün önemli bir işinden dolayı bekleyemeyenler, eyvah ki eyvah. Her insan kendi ürününü korumayı düşünür de, ortak akıl bir araya gelerek Sarı Dağın başına veya ormanlarımızın içinde boş bir alana 2 çuval patates, bir çuval mısır ekelim demez. Bu sayede belki ürünleriniz kurtulabilir. İlimizdeki duruma bakarsak, Kızılırmak vadisi boyunca iğdelik ve  sazlık alanlarda barınan yaban domuzları, geceleri ırmak boyunca ekili alanlardaki pirinç ve buğdaylara zarar verir. Zaten çiftçi mısır, patates ve şeker pancarını ekmeyi düşünemez bile. Eldivan, Korgun, Yapraklı, Ilgaz gibi ormana yakın, ormanla iç içe veya koruluk bölgesi olan ilçelerimizde bu ürünleri ekmek hayal bile edilemez. Bir örnek vermek gerekirse, Ilgaz’ın Kale Köyünde ekilen mısırın, patatesin, şeker pancarının, buğdayın hasat edilme ihtimali sıfırdır. Bu gerçek ilimizin yüzde sekseni için geçerlidir. Kısaca çiftçimiz pes etmiştir. 

Peki yaban domuzu popülasyonunu kontrol altına almak için yapılan bilimsel bir çalışma ve uygulama var mıdır? Cık. Varsa da ben duymadım. 

Sonuç: Çankırı ili hudutları dahilindeki toprak parçası yaban domuzlarına teslim edilmiştir."  

 

domuz-05.jpg

Etiketler: , ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Mehmet YILDO
21 Temmuz 2014 Pazartesi 18:10
18:10
Barzani Kürdistan'ından alınan 1 milyon ton petrolün İsrail limanlarına hangi gemilerle teslim edildiğini, ONE MİNUTE'DEN SONRA İSRAİL'LE TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİN NEDEN ARTTIĞINI BUGÜN 2,6 MİLYAR DOLARA ULAŞTIĞINI, YIL SONUNDA YÜZDE 90 artışla 6,4 milyar dolara ulaşacağını, IŞİD li katillerin finansmanının ABD uşağı KATAR VE SAUDİLERCE BİZİM ARACILIĞIMIZLA sağlandığının hesabının verilmesi gerektiğini bilmeliler.
85.110.17.195
RÜŞTÜ EROĞLU
21 Temmuz 2014 Pazartesi 10:34
10:34
İslam dininin dünyevi çıkarlar için NEFSİ EMMAREDEKİ İNSANLAR İÇİN FARKLI YORUMLANMASI, HURAFELER, BİDATLER, DİN ADAMI SIFATLI SİYASİ GÜÇ ODAKLARINA YALAKALIKLA FETVA VERMELER, YANDAŞLIKLA SİYAHI BEYAZ GÖSTEREREK HALKI ALDATAN MEDYATİK KALEMŞÖRLER BU ÜLKEYE ELBETTE KÖTÜLÜK EDİYORLAR. Domuzlaşmış tabiatlı ensesi kalınlaşmış, israf debdebe şaşaalı yaşamada pervasız sözümona nevzuhur haramzade zenginler, bir yere kadar beytül mala saldırarak 75 milyonun hakkına hukukuna tecavüzle saltanatlarını sürdürecekler. Domuzların da mübarek olduğunu zikrederek zihinleri bulanduranlar şunu iyi bilmeliler ki GAZZE'DE MÜSLÜMAN KANI AKARKEN NEDEN İSRAİL'DE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİN KAPATILMADIĞINI,
85.110.36.98
Kemal Çetiner
17 Temmuz 2014 Perşembe 19:05
19:05
ILIMLI İSLAM, AMERİKAN İSLAMI, PROTESTAN İSLAM, REFORMİST İSLAM böyle bir şey din kardeşlerim. Domuz çiftlikleri kurulması, domuz etinin satılması izni, ZİNANIN YASAL OLARAK SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILMASI, apartmanlarda ibadethanelere özgürlük yasasıyla apartman kiliselerin kurulması,Antalya Kemerde, Urfa'da dinler bahçesi adı altında KİLİSE, SİNAGOG, HAVRA AÇILMASI, FUHUŞ VE UYUŞTURUCU KULLANIMININ ARTMASI, MÜSTEHCEN NEŞRİYATIN ARTMASI, öyle ki AMK diye gazetelerin çıkması, Soma'da 301 şehidin pişkinlikle geçiştirilmesi, BİR KÜRT TÜRK İÇ SAVAŞI 30 YILDA BOP GEREĞİ ÇIKARILMAMIŞKEN, ALEVİ SÜNNİ ÇATIŞMASI İÇİN Ortadoğu ve dahilde ajitasyon, provakasyonların yapılması,ciğer yiyen ışid KATİLLERİNİN ABD UŞAĞI KÖRFEZ EMİRLİKLERİ VE SAUDİ finansıyla desteklenerek ateşle oynanması YÜCE DİNİMİZ islam üzerinden kitlelerin aldatılarak uyutulması hep bu münafıklıklarla dolu UHREVİ GÖRÜNTÜLÜ DÜNYEVİ KAYGILI MÜPTEZELLİKLER GÜNÜMÜZDE VAKAY I ADİYEDEN OLMAKTA. Sabrın, hoşgörünün sona ereceği günler uzakta değil. Geçenlerde erotik, cinsel, fantazi ürünler satışı yapanlara bürosunu kiralayan YANDAŞ AVUKAT F.OKAN'IN 3,5 KURUŞ FAZLA ALACAĞIM DİYE YÖNETİCİLİĞİNİ YAPTIĞIM İŞHANINA TRANSEKSÜEL, HOMOSEKSÜELLERİ MUSALLAT ETMEKTEN ÇEKİNMEYEREK KENDİ İFADESİYLE KUVVETLİ REFERANSLARLA HAREKET ETTİĞİNİ SÖYLEMESİ KARŞISINDA ŞOK OLDUM. Emniyet, belediye cihetiyle işi zar zor önledim. Yandaş daha fazla üzerime gelseydi medyaya verecektim. İstanbul'da uyuşturucunun başı oğlu olduğu gazetelerde yazılmış olan eski bir bakanla da görüşerek bu işe fırsat vermemesi için ricada bulunmak üzere randevu aşamasına gelmiştim. Herşeye rağmen bu Müslüman ülkede Türk milletinin galip gelerek bu müptezelliklere son vereceğine inancım tamdır.
85.110.22.88
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim