• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Çankırı'da STK'lardan ortak açıklama: UYARIYORUZ

Çankırı'da STK'lardan ortak açıklama: UYARIYORUZ
AKP Orta ilçe kongresi ile birlikte ortaya çıkan 'Yarı açık cezaevi' sendromu STK'lara da sıçradı.

Çankırı Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Şoförler ve Otomobilciler Odası ve S.S. Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Necati Akdoğan, Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Terziler Konfeksiyoncular ve Manifaturacılar Odası Başkanı Ömer Ümit, Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ebubekir Sevgili, Oto Tamircileri Odası Başkanı Murat Karakuş, Sevgi Kooperatifi Başkanı Osman Erdoğan, Çankırı Kooperatif Başkanı Emrullah Öztürk ve S.S. Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ali Şahin'in imzası bulunan 'UYARIYORUZ' başlıklı bildiri söyle:

"Çankırı olarak tarihin bir yerinde ülkemizin diğer şehirlerinden ekonomik gelişim olarak koptuğumuz bilinen ve görünen bir gerçektir. Şehrimizde var olan ve neredeyse tamamı devlet bütçesinden beslenen işletmelerin, Ülkemizin karma ekonomik sistemden vazgeçmesi ve buna bağlı olarak devletimizin özelleştirmeleri sonucu, şehrimiz çalışan nüfus olarak adeta boşalmıştır. Yine özellikle karayolları ve İl özel idaresine devredilen eski adıyla Köy Hizmetlerindeki çalışan sayısı büyük bir düşüş göstermiştir. Tüm bunlara Tekel, Telekom ve diğer iktisadi işletmelerin özelleştirmeleri, Askeriyenin kadrosunun azaltması da eklenince şehrimiz ekonomik canlılığını iyice yitirmiştir. Üniversitenin öğrenci sayısının yıllara göre artma oranı ve yeni kurulan OSB şehrimiz açısından geleceğe yönelik umut verici gelişmeler olmakla beraber, geçmiş yıllarda verdiklerimizi tam manasıyla karşılamamaktadır. Burada bizlere düşen görev şehrimizde çalışan genç nüfusun artırılması için girişimlerde bulunmaktır. Bu düşünceden hareketle Şehrimize yapılması düşünülen Açık Cezaevinin merkezde ve mevcut cezaevinin yanında olması gerekmektedir.

"Mevcut cezaevinde 300'e yakın çalışan bulunmaktadır. Cezaevi istatistiklerine baktığımızda aylık 5 bin ila 8 bin kişi arası ziyaretçi gelmekte, bu sayı bayramlarda 10 bin kişinin üzerine çıkmaktadır. Yapılması planlanan açık cezaevine 150 kişiye yakın gardiyanın yanı sıra niteliği itibariyle açık cezaevi ‘üretime’ yönelik olduğundan bu rakama yakın öğretici de cezaevinde çalışacak, ziyaretçi sayısı iki katına çıkacaktır. Tüm bu rakamları üst üste koyduğumuzda şehrimiz ekonomisine bir nebze olsun bir canlılık geleceği açık seçik ortadadır.

Şehrimize açık cezaevi istemimiz, bazılarına göre garip ve küçük gelebilir. Anadolu'da bir söz vardır; ‘Garibin tavuğu küçük küçük yumurtlar’ diye. Özel sektörün şehrimize bakışı ortadadır. Yeraltı kaynakları ve turizm gelirlerimizin ekonomimize olan katkısı yeterli değildir. Şehir ekonomimizin, en büyük patron olan ‘devletimize’ sığınmaktan başka çaresi yoktur.

Başkentin dibinde yani çeşmenin yanında susuzluktan ölmek üzereyiz. Durgun suda yüzen 'kâğıttan kayıklar’ hakkında konuşmak yerine, artık suyun derinliklerini, insanlarımızın gerçek duygularını konuşma zamanıdır. Her türlü siyasi çekişmeden uzak, 'kral çıplak' diyerek şehir ekonomimizi kurtarmak adına ne gerekiyorsa yapmanın tam zamanıdır. Artık gözcünün ‘Kara göründü’ diye bağırmasını istiyoruz. Yoksa bu şehirde değil çalışan, yaşayan dahi kalmayacak."

BU AÇIKLAMAYA ORTA İLÇESİ STK'LARINDAN TEPKİ - TIKLA      

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
sami onay
03 Aralık 2014 Çarşamba 23:46
23:46
stk ların vermiş olduğu bu demeçten hangi stk başkanının haberi var bu saatten sonra hangi ilçe stk ların yüzüne bakacaklar merak ediyorum ben orta esnaf odası bşk. yıl 2009 bu açık cezaevini dönemin adalet bakanı Mehmet Ali Şahin söz vermiş daha sonra yerel seçimlerde Bekir Bozdağ tarafından bunu biz yaparız ve yerel seçimlerden sonra temelini atarız demiştir şu an yeri yurdu her tarafta bütün işlemleri hallolmuş bir iş için stk ların çıkıp bu tür demeç vermeleri bazı kişilere kurumlara şirin görünmek için mi verdiler merak ediyorum şunu iyi bilin neden Çankırı'nın en büyük stk ları bu demeçte yer almadı nedeni sadece güç kullanabilecekleri stk ların üzerine yönelinmiş. ben orta esnaf odası başkanı olarak tüm ilçe stk larını bu olaya duyarlı olaçaklarını bugün orta'ya olanın yarın ılgaz'a, çerkeş'e, ş.özü'ne, kızılırmak ve kurşunlu'ya yani buralara olmayacağı ne malum bunun için bu demeç ilçeleri yok saymak gibi olmuştur. SAMİ ONAY
78.165.171.27
Gazi
03 Aralık 2014 Çarşamba 20:30
20:30
Fedakârlık karşılıklı olana denir... Biri "FEDA" ederken diğeri "KAR" ediyorsa ona "TİCARET denir...
31.200.17.190
Çankırı Sevdalısı
03 Aralık 2014 Çarşamba 15:05
15:05
Sizlere sonuna kadar destek veriyoruz. Çankırı nın Devletten başka elinden tutacak yoktur. Karşı çıkanlar Allah aşkına memleketi hiç gezmiyormusunuz. Türkiyenin en geri kalmış İlindeyiz. Ve burası Ankara ya 1 saat!
78.187.90.41
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim