• BIST 102.717
  • Altın 192,122
  • Dolar 4,6157
  • Euro 5,4502
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 31 °C
  • Çankırı : 23 °C
  • Antalya : 30 °C
  • Eskişehir : 26 °C

Çankırı'ya benzer BOMBA düşer mi?

Çankırıya benzer BOMBA düşer mi?
Son 10 yıldır Erzurumspor'un yönetiminde görev yapan yaklaşık 200 isme 3.5 milyon liralık vergi borcu tahakkuk etti.
Erzurumspor'un son 10 yılında görev yapan yaklaşık 200 yöneticisine, Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı, kulübün 3.5 milyon lirayı aşan vergi borcunun ödenmesi için tebligat gönderdi.
 
Erzurumspor'da 2003-2010 yılları arasında görev yapan yaklaşık 200 yönetici, 7 gün içerisinde ödeme yapılmaması halinde vergi dairesi, idarecilere haciz başlatacak. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında "ödeme emri" gönderilen yöneticilerin, Erzurumspor'un 3,5 milyon lirayı bulan vergi borcunu ödemeleri isteniyor.
 
Ekonomik sorunlarını aşamayarak, 2010 yılında profesyonel liglerden çekilmek zorunda kalan Erzurumspor'u yaşatabilmek için sorumluluk alan yaklaşık 200 kişi, kulübün vergi borcunu ödemeyle karşı karşıya kaldı. Her yöneticiye, görev aldığı dönemleri kapsayan "ödeme emri" gönderilirken, borcun ödenmemesi halinde yöneticilere yasal takibat yapılacağı belirtildi. Aralarında AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ve MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk'ün de bulunduğu, işadamları, sivil toplum kuruluşlarının başkan ile yönetim kurulu üyeleri, bürokratlar, devlet memurları, devlet sanatçıları ve emeklilerin de bulunduğu 200 kişi, bir anda icra tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
 
ESKİ YÖNETİCİLER, ''TOPLUMSAL BİR FELAKETLE KARŞI KARŞIYAYIZ"
Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan söz konusu borçla ilgili bugüne kadar hiçbir ihbarname almayan yöneticiler, kendilerine gönderilen ve 7 gün içerisinde ödenmesi istenilen "kesinleşmiş" borçlarla ilgili "ödeme emri" ile büyük bir şok yaşadılar. Konuyu yargıya taşıyan Erzurumspor'un eski yöneticileri, ortada ciddi bir haksızlık bulunduğunu öne sürerek, "Bu yanlışlığın ve haksızlığın giderilmesi gerekiyor. Şehrimizin kulübünü yaşatabilmek için yaptığımız çalışmaların, fedakarlıkların karşılığı bu olmamalıydı. Vergi Dairesi, herkesten kendi dönemiyle ilgili vergi borcunun tamamını istiyor. Yani sizin döneminizde 500 bin lira vergi borcu oluşmuş ise, Vergi Dairesi bunun tamamını bir yöneticiden istiyor. Deniyor ki, 'devlet kimden bu parayı bulursa, ondan alır.' Bu mantık insanları iflasa, batağa sürükler. Toplumsal bir felaketle karşı karşıyayız " dediler.
 
HUKUKÇULAR: KONU YARGIYA TAŞINMALI
Konu ile ilgili hukukçular ise yapılan işlemin eksik, hatalı ve hukuka aykırı aykırı. Bu konu hakkında hukuki süreçlerin başlatılması gerektiği ifade edildi. Öte yandan Diyarbakırspor, Vanspor, Malatyaspor, Manisaspor, Kocaelispor ve Sakaryaspor yöneticiler hakkında da aynı sorunlar yüzünden yasal işlem başlatılacağı veya başlatıldığı ifade edildi.
 
DİYECEKSİNİZ Kİ; BU KONUNUN 
ÇANKIRISPOR YÖNETİCİLERİ YA DA BİR ÖNCEKİ İSMİ
ÇANKIRI BELEDİYESPOR YÖNETİCİLERİ İLE İLGİSİ NE?
 
Yukarıdaki haber bugünlerde Çankırı'yı yakından ilgilendiriyor. Neden mi?
 
Maliye Bakanlığı geçen yıl Çankırıspor'a, 2004-2009 yılları arasındaki 5 yıllık süre içerisinde "muhtasar beyannamesi" verilmediği gerekçesiyle yaklaşık 1 milyon 700 bin TL civarında bir ceza kesti.
 
Maliye Bakanlığı'nın yaptığı bu işlemle birlikte harekete geçen Çankırıspor Kulübü yönetimi rakamı 2012 yılının Aralık ayında 670 bin TL dolayına indirdi.
 
Geçen yıldan bu yana geçen yakaşık bir yıllık süre içerisinde işleyen faizle birlikte bu cezanın 800 bin tl dolayında olması tahmin edilebilir.
 
Çankırıspor yönetim kurulunun Maliye Bakanlığı tarafından kulüp yönetimine çıkardığı bu cezayı ödeme yoluna gitmediği ve cezanın muhatabı olarak 2004-2009 yıllarında Çankırı Belediyespor yönetiminde görev yapan başta Celal Kaman olmak üzere yönetim kurulu üyelerinden tahsil edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiği öğrenildi.
 
Konunun Çankırı Valisi Vahdettin Özcan tarafından Belediye Başkanı İrfan Dinç'e aktarıldığı ancak geçen yıl aralık ayından bu yana ortadaki borç (ceza) ile ilgili herhangi bir gelişmenin olmadığı görülmekte...
 
Bakalım olaylar önümüzdeki günlerde nasıl bir gelişme gösterecek... Ancak şurası bir gerçek ki başta Celal Kaman olmak üzere o yıllarda görev yapan yönetim kurulu listesindeki isimlerin yukarıdaki haberle birlikte uykularının kaçacağı kesin gözüyle bakılabilir.
 
İzleyelim ve de görelim...
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
ahmetali
30 Aralık 2013 Pazartesi 14:33
14:33
ne kadar masumane duruyor Allah aşkına ne uğraşıp duruyon şunlan
88.247.4.31
ilgaz
19 Aralık 2013 Perşembe 01:23
hani odemislerdi
Vedat abi hani bu vergi borcu kulübun gelirlerinden kesiliyordu?

Editör'ün notu: Sözü edilen borç, yapılandırılmış vergi borcu değil. Bu yapılandırmaya girmeyen 'vergi cezası'. Yapılandırılmış vergi borcu düzenli olarak ödenmekte. Bilginize.
188.57.154.97
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim