• BIST 96.817
  • Altın 221,909
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • Ankara : -2 °C
  • İstanbul : 7 °C
  • İzmir : 3 °C
  • Çankırı : -6 °C
  • Antalya : 7 °C
  • Eskişehir : -7 °C

Çankırı'yı bırak, ülkenin gündemine bak!

Vedat BEKİ

Ülke son bir haftadır adeta yangın yerine dönerken, Çankırı ile ilgili gelişmeleri kaleme almak bana 'angarya' gelmeye başladı!

Polisin 'Taksim Gezi Parkı' adına başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yurdun birçok şehrinde yapılan gösterilerde kullandığı orantısız güç kullanımını irdelemek yerine; Başkent'de gerçekleştirilen 'Çankırı Tanıtım Günleri'nde yaşanılan 'fındık kabuğunu doldurmayacak' (!) olayları listeleyerek ne kazanabiliriz ki?!

- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının konuştuğu kürsüde Çankırı milletvekilinin konuşturulmadığını mı?

- Gecekondu oldukları açık seçik ortada olan 'Federasyon ve Vakıf'ın 'Tapu tescil belgesi' alma adına gösterdikleri çırpınışlarını mı?

- Binicilik Kulübünde vekiller masada yerden, bazı ayakların masa altlarında birbirlerini tekmelediğini mi?

- Çankırı Belediyesi standınının 'belediye' standından daha ziyade 'biçki dikiş kursu' standına benzediğini mi?

- Belediye Başkanı Dinç'in '18 ayda 18 projesi'nin aslında 'Çankırı'ya 18 sadaka'ya dönüşmesinin tescillendiğini mi?

- Yine; Belediye Başkanı Dinç'in, alanda bulunan Çankırıspor standını ziyaret 'edemediğini' mi?

- Başkent'de Federasyon ve Vakıf düzeyinde yaşanan 'boşluğun', başta Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ve ÇANDEF Başkanı Vahap Yartaş'a ilgiyi artırdığını mı?

- 'Çankırı Tanıtım Günleri'ni ziyaret edenlerin sayısının beklenenin çok altında gerçekleşmesini mi?

- Binicilik Kulübünde verilen yemekte, organizasyon programında yer verilen isim dahi yeralmazken kel alaka 'dandik' kimliklere 'plaketlerin' verilmesini mi?

Bütün bunların hangisi, Başkent'de polis tarafından sıkılan biber gazı ve kullanılan gerçek mermilerle hastanelerde yaşam savaşı veren insanımızdan daha önemli olabilir ki?

Ülkede milyonlar sokaklara dökülmüşken, 'gecekonducular' tarafından Çankırı Valisi Vahdettin Özcan'a yapılan sürpriz 'yaşgünü pastası' pozu ve arkasından Valilik Basın Bürosunca hazırlanan konuyla ilgili 'paçavra' mı gündemimize girmeliydi?

Tabii ki hayır!

İstanbul'da 'Taksim Gezi Parkı' direnişi ile başlayan ve Çankırı dahil ülkenin tüm şehirlerinden destek gören olayların başta NTV, CNN Türk, Habertürk gibi kanallarda yer bulmayışına gösterilen tepkiler de yaşananlara istenmeyen olayları da beraberinde getirdi.

Hele hele; ülkenin Başbakanı tarafından telafuz edilen 'çapulcular' benzetmesi hiç mi hiç yakışmadı!

Ve sokaktaki vatandaş o soruyu sormakta gecikmedi:

- Ülkede mevcut siyasi tablo değişir mi?

- Gelişen olaylar Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül arasındaki görüş ayrılığı makasını giderek açmıştır. Siyasi rota yeni bir partileşmeye doğru hızla giderken beraberinde TBMM'de bulunan mevcut AK Parti grubundan kopmaları getirecektir. Kopmalar sadece AK Parti'de değil CHP'de de yaşanacaktır. Ülkenin Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere TBMM çatısı altında 4 ya da 5 grupla gitmesi hiç de sürpriz olmasın.

Anlayacağınız ülkedeki durum Başbakan'ın dediği gibi 'tencere - tava, hep aynı hava' durumu değil...

x x x

'Gezi Parkı' protestolarının ortaya çıkardığı bir diğer gerçek de; Twitter'ın sosyal medyadaki ağırlığını ortaya koydu.

Yapılan bazı provakasyonları gözardı ettiğimizde, Twitter üzerinden gerçekleştirilen 'haberleşme'nin 'ana akım medya' dedikleri 'kartel medyası'nın pabucunu dama attığını görmekteyiz.

Twitter'ın doğru ve etkin kullanıldığı zaman beraberinde nelerin olabileceğini gösteren 'Gezi Parkı' protestoları toplumda 'lidersiz eylem' gerçekleştirebilme refleksini de bir hatta birkaç adım öteye taşıdı.

Ortaya çıkan yeni 'sosyal' refleksin, başta siyasi partiler olmak üzere, 'yürütme' ve 'mevcut medya' üzerinde önemli etkiler doğuracağını, sonucunda da hiç de alışkın olmadığımız yeni düzenlemelere çok daha hızlı yol alacağımızı düşünüyorum.

Anlayacağınız 'Gezi Parkı direnişi' öylesine 3-5 ağacın kesilmesine karşı olan tepkinin çok ötesinde olaylara gebe!

Tüm bunların üstüne Başbakan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın yaptığı açıklamayı hatırlatmadan geçemeyeceğim:

- Tayyip Erdoğan'ı kimseye yedirmeyiz!

'Gezi Parkı direnişi' Erdoğan'ı yedi ve siz de söylediklerinizle bu durumu haykırıyorsunuz...

Kalın sağlıcakla...

Bu yazı toplam 2166 defa okunmuştur.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
remzi dayı
20 Haziran 2013 Perşembe 14:50
adamaki baroçirigi
küçük esnafın yok olması anlamına gelecektir. Kimsesizlerin kimsesi olmak dünyayı inim inim inleten küresel kapitalizme savaş açıp, ahilik esasına göre Anadolu esnafını yaşatmak için çaba göstermekten geçer. Aç gözlü kapitalistleri doyurmak hiç mümkün değil sayın valim.
85.110.185.242
remzi dayı
20 Haziran 2013 Perşembe 14:47
adamaki baroçirigi
nitelenmeniz, zamanın ruhunu yanlış yorumlayıp, bazı valilermizin yaptığı yanlışlara düşmeniz, devlette devamlılığın esas, siyasetin geçici olduğunu gözardı etmeniz hiçte şık durmuyor sayın valim.Bırakın siyaseti siyasetçiler yapsın. Aksi halde Kırkevler'de AVM kurup, kapitalizmin mabedlerinde halkı sömüreceklerin oyununa gelmiş olursunuz. Şu an için yeterli sayıda hipermarket var, fazlası az sayıda küçük
85.110.185.242
remzi dayı
20 Haziran 2013 Perşembe 14:43
adamaki baroçirigi
sahasına tecavüz etmeden, kültür kodlarınıza yakışan şekilde halkla bütünleşiniz, devlet adamlığınızla kendinizi halka sevdiriniz. Bizim Çankırı'nın devlet adamlığı hususunda Nevzat Ayaz gibi değerleri var. Ağırbaşlı devlet katında da hüsnü kabul gören pırlantalar.Zaman geçsede kadrü kıymetten düşmeyen altın gibi insanlar. Varlığınızla ilgili spekülasyonlar Çankırı'da tartışılır olmanız sıfır icraatla
85.110.185.242
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim