• BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 13 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 15 °C

CHP: Kırkevler olmaz

CHP: Kırkevler olmaz
CHP İl Başkanı Fikret Tatlıcı, yeni hükümet konağı ile ilgili olarak partisinin düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı.

 

Çankırı'ya yeni yapılacak olan Hükümet Konağı'nın yerinin Kırkevler bölgesinde mevcut İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü binasının yıkılarak mevcut alan üzerine inşaası vatandaşla birlikte siyasileri de harekete geçirdi.
 
CHP İl Başkanı Fikret Tatlıcı yaptığı yazılı açıklamada alınan karara karşı olduklarını bildirdi. Başkan Tatlıcı'nın yazılı açıklaması şöyle:
 
"İlimiz Hükümet Konağı yapılması için yer seçimi ile ilgili olarak kamuoyunda tartışmalar yapılmaktadır.
 
Hükümet Konağının yapılması ile ilgili olarak;
 
1- Kırkevler Mevkiinde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü’nün binası yıkılıp yerine yapılması.
 
2- Eski Terminal yıkılarak yerine yapılması,
 
3- Şehir Stadyumunun yıkılarak yerine yapılması,
 
4- Fatih Stadyumunun yerine yapılması, seçenekleri ön plana çıkmıştır.
 
Hükümet Konakları; devletin genel program ve politikasını en alt birimlere kadar ulaştıran, aynı zamanda  yerel gerçek ve programları devlete ileten ve bu yönde çeşitli bakanlıkların yerel idari teşkilatlarının da yer aldığı idari merkezleridir.
 
Hükümet Konakları şehre verdikleri  hizmet ve karakter nedeniyle de şehrin tacı olmalıdır. Çevresindeki odak noktaları dikkate alınarak, bu alanın şehrin gündüz ve gece kullanımını sağlayacak meydan ve bununla birlikte yönetim ve kültür hizmetleri verebilecek kentsel bir tasarım olmalıdır. Hükümet Konağı için ayrılan alan halkın toplandığı merasim ve gösteri için kullanılan bir meydanda olabilmelidir. Hükümet Konakları için yer seçilirken vatandaşın kolaylıkla ulaşabileceği şehrin iş ve ticaret merkezine yakın olmasına dikkat edilmelidir.
 
Özellikle idarelerin birbiri ile kolay irtibat kurabilmesi ve vatandaşların birden çok kurumu ilgilendiren işlemleri kolaylıkla halledebilmesi için birbirlerine yakın olması gerekmektedir. Her gün binlerle ifade edebileceğimiz insanımız devlet dairelerinden hizmet almaktadır.
 
Bütün bunları dikkate aldığımız birinci seçenekte yer alan Kırkevler Mevkiinde  bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği – Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğüne ait hizmet binasının yıkılıp, yerine yapılması durumunda, Karaköprü bahçeleri olarak bildiğimiz alan imara açılmış olacak, şehrin bahçeleri yok olacak, akciğerinin bir kısmı da sökülüp atılmış olacaktır. Yine adı geçen alan, şehrin çıkışından Kastamonu istikametinde şerit halinde dar bir alan olması nedeniyle şehrin gelişimine ve kentleşip büyümesine bir katkısı olmayacaktır. Ayrıca ulaşım ve park sorunu da halkımızı yakından etkileyecektir.
 
Dördüncü seçenekte, yer alan Fatih Stadyumunun yerine yapılması durumunda gene şehre uzak bir mesafede olması nedeni ile şehrin gelişimine ve kentleşmesine herhangi bir fayda sağlayamayacaktır.
 
İkinci seçenekte yer alan eski terminalin yıkılarak yerine yapılması ile, üçüncü seçenekte yer alan Şehir Stadyumunun yıkılarak yerine yapılması partimizce en uygun çözümlerdir. 
 
Şehir Stadının yıkılması durumunda 2012 ve 2013 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden Çankırı’ya yeni bir şehir stadı yapılması için ödenek aktarılması mümkün bulunmadığı belirtilmektedir. Bu durum iktidar partimizin milletvekillerinin bakanlıkla görüşüp çözüme ulaştırabilecekleri bir konudur.
 
Aslında Hükümet Konağına yer seçimi ile ilgili sorun kısa bir süre önce revüzyon, imar planı yapılması sırasında çözümlenmesi gereken bir sorun idi.
 
Şehrin revize planı ve Hükümet Konağına yer seçimi gibi önemli konular oldu bittiye getirilerek halledilmesi yerine birkaç gün süren sempozyumlarda üniversite, TMMOB, sivil toplum örgütlerince tartışıldıktan sonra en uygun seçimin yapılmasıyla sonuçlandırılmalıdır.
 
Talep ettiğimiz kent, kaynakları kamu yararını gözetir şekilde kullanılan, kentte yaşanan herkesin eşit şartlarda gelişmesini temin eden, sağlıklı bir çevre sağlayan, kentsel gelişmenin doğal ve tarihi değerler, ekolojik rezervler ve gelecek nesiller aleyhine olmamasını sağlayacak tedbirleri alan kenttir.
 
Kent, herkesin kenti olsun.
 
Yeni Hükümet Konağı, yer seçimi şehrin en az yüzyıllık bir geleceğini belirleyeceğinden, alınacak yanlış karar, tarihi bir hata olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, tarihe not düşüyor ve karar mercilerinde olanları uyarıyoruz. Saygılarımızla"
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Erdem Fırkacı 2
23 Mart 2012 Cuma 18:41
Üniversite şehri
Modern Üniversite Şehri olması isteniyorsa Çankırı'dan, Kırkevlerdeki Köy Hizmetleri idaresinin bulunduğu alan Kız öğrenci yurtları merkezi yapılsın, oradaki mevcut sağlam Kız öğrenci yurdu olabilecek yapılar Kız öğrenci yurduna çevrilsin boş alanlara daha çok yurt yapılsın. Malum ÇKÜ Uluyazı kampus alanı Kırkevler'in hemen üzerinde ve telesiyej ulaşım sistemi hattı 0,5km.den az, merdiven, asansor,yürüyüş yolu kırkevlere yapılacak Sn.Rektör söylemişti, büyük şehirlerde olduğu gibi belediye yarı özel öğrenci yurtları yapılsın, barınma ücreti özel yurt barınma ücretlerinden daha düşük olsun.
85.108.230.207
Erdem Fırkacı
23 Mart 2012 Cuma 18:33
bu zihniyet değişmeli
Küçük şehirler yıllarca küçük kaldı bu zihniyet yüzünden gelişmedi, yıkmak kolay yapmak zor, dayanıksız yapılar yıkılsın, sağlamları yıkılmasın halka sosyal merkezler spor tesisi olarak verilsin. Şehir büyüsün valilik yeri Kırkevler olabilir, ama devletin parası deniz değil sağlam yapsınlar... Kırkevler mahallesine valilik yapılırsa D765 Karayolu Kastamonu Ankara Karayolu Çankırı şehir içerisinden geçiyor ve şehirler arası kamyonlar otobüsler tırlar vs araçlar meskun mahalde şehir dışındaymış gibi süratli gidiyorlar, yayalar için üst geçitler yapılsın, vasıtası olan vatandaş mağdur yan yol yapılsın
85.108.230.207
tunay
23 Mart 2012 Cuma 11:56
hep yıkyorsunuz zaten
Şu CHP nin yıkmaktan başka düşüncesi yok yahu.Kardeşim yıkmadan alternatif üretecek beyin yapınız yok mu?.Ya Fatih stadı yada Stadyumu yıkmayı düşünüyorsunuz.Kardeşim siz spor düşmanı mısınız.Her ilde valilik artık şehrin biraz dışına yapılıyor.Her şeyi şehrin ortasına yığarak kümeleşmenin ne manası var.Biraz açılın da şehir gelişsin nefes alsın.Korkmayın ilerlemekten biraz cesur olun.İlla muhalefet yapacağım diyede kendinizi yanlışlıklara zorlamayın.Çankırı'mızı ve memleketimizi düşünün ne olur.Vesselam...
78.168.165.220
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim