• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 19 °C
  • Çankırı : 16 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Eskişehir : 14 °C

CHP'de 'Dersm' krizi

CHPde Dersm krizi
CHP'de Dersim çatlağı büyüyor. Genel merkeze verilen 3 sayfalık bildirinin ardından CHP yönetimi Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'den savunma istedi.

CHP’li 9 milletvekili bir bildiri yayınlayarak, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün bir gazeteye verdiği demeçte Atatürk, ’Dersim’ ve CHP ile ilgili sözleri nedeniyle Genel Merkez’den açıklama beklediklerini açıkladı. Bildiride, "CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün bir yayın organına yaptığı açıklamalar, kabul edilebilecek değerlendirmeler değildir. En başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere CHP organlarını bu konuda tavır koymaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz" denildi.

9 MİLLETVEKİLİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, Mersin Milletvekili İsa Gök, Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Antalya Milletvekili Arif Bulut, İstanbul Milletvekili Nur Serter, Balıkesir Milletvekili Nedret Akova TBMM’deortak basın toplantısı düzenledi.

İKİ MİLLETVEKİLİ TELEFONLA KATILDIKLARINI BEYAN ETTİ

Basın toplantısına 9 milletvekili katılırken Antalya Milletvekili Osman Kaptan ile Aydın Milletvekili, Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın da telefonda bildiriye katıldıklarını ifade ettikleri belirtildi.

ANTALYA VEKİLLERDEN DESTEK

Basın toplantısına, Antalya milletvekilleri Yıldıray Sapan, Arif Bulut, Gürkut Acar katıldı. Antalya Milletvekili Osman Kaptan ise telefonda bildiriye katıldığını ifade etti.

AÇIKLAMAYI HALUK KOÇ YAPTI

Basın toplantısında açıklamayı yapan Haluk Koç, "Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü 1920-1940 arasındaki dondurulmuş bir zaman dilimine hapsederek o tarihteki dünya koşullarından soyutlayıp kimi kez hakarete vararak insafsızca eleştirenler kervanına CHP’den, içimizden birilerinin de katıldığını gördük" dedi.

3 SAYFALIK BİLDİRİ

Koç, Hüseyin Aygün’ün bir yayın organına yaptığı açıklamaların kabul edilebilecek değerlendirmeler olmadığının altını çizerek, "CHP’ye oy veren, zor koşullarda mücadelesini yürüten ve umut olarak görmek isteyen milyonlarca yurttaşımız haklı olarak bu gelişmelere isyan etmektedir" dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA, "GEREĞİNİ YAP" ÇAĞRI

"En başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere CHP organlarını bu konuda tavır koymaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz" çağrısını yapan Koç, şöyle dedi: "Şu durum çok iyi bilinmelidir. CHP tesadüfen kurulmuş, siyaset mühendislerinin projelendirilmesiyle kendisine rota arayan, tarihiyle hesaplaşmaktan korkan, bir siyasi parti değildir.

CHP yüzyıl öncesinden kalan hesapların yeniden masaya yatırıldığı bu dönemde de kendisini başkalaştırmaya, zorlayan iç ve dış talep sahiplerine direnecek kadar güçlü ve birikimlidir.

CHP tabanı Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e de partimizin temel ilkelerine de sımsıkı sahip çıkmaya devam edecektir.

CHP’si sinsi politik maceraperestlerin devşirme, dönüştürme planlarını boşa çıkaracak yeniden bir direniş, bir karşı koyuş, bir siyasi başkaldırı partisi olmak durumundadır." "Sayın Genel Başkan ve CHP yetkili organlarının bu gelişmeler karşısındaki suskunluğunu kabul etmek mümkün değildir" diyen Koç, "Sessizlik ve tepkisizliğin dolaylı yoldan söylenenleri onaylamak anlamına çekileceği unutulmamalıdır" diye konuştu.

CHP’nin Türkiye gündemini işgal eden ve çeşitli konularda ideolojik tutarlılık ve politik söylem birliği geliştirme noktasında duyarlı davranmak zorunluluğunda olduğuna dikkat çeken Koç, şöyle dedi: "Muhafazakar ve neoliberal tavsiye odaklarının kılavuzluğuna uyum sağlamaya dönük siyasi tavırların, partimizi ve temel ilkelerimizin kamuoyunda tartışılır hale getirdiği artık görülmelidir."

"PARTİ İÇİ MUHALEFET GELİŞTİRME AMACIYLA ORTAYA KONULMAMIŞTIR"

Bu tespitlerin bir parti içi muhalefet geliştirme amacıyla ortaya konulmadığına dikkat çeken Koç, "Amacımız partimiz tabanındaki ve kamuoyundaki tartışmalara karşı, tüm yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi söylem ve duruş birlikteliğine çağırmaktır" diye konuştu.

BAŞKA KATILANLAR DA VAR

Üç sayfalık bildiriyi okuyan Koç, "Bu bildiriyi açıklama gereği duyduk, burada bulunan arkadaşlarımla beraber, buna katılan çok sayıda başka arkadaşımız da vardır, olabilir, bir duyuru ile biz bu toplantıyı düzenlemedik. Sadece yaşanan gelişmelere karşı hem yurttaşlarımıza hem CHP’lilere bir mesaj vermek istedik. CHP’nin özü sahiplenilmektedir. CHP gücünü aldığı kesimlerle dayanışarak yoluna devam edecektir" dedi.

Basın toplantısında soru almayacağını ifade eden Koç, "Müsaade ederseniz ben soru almayayım, çünkü yaptığımız açıklamanın başka yönlere çekilmesini engellemek istiyorum" şeklinde konuştu

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim