• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 9 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 11 °C

CHP'de sular ısınıyor!

CHP'de sular ısınıyor!
Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum'un çıkışı partili milletvekillerince yoğun bir şekilde tartışılıyor.

CHP’de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkan ulusalcı milletvekillerinden bir bölümü Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ı aday göstermek için imza toplamaya başlarken bir grup bu girişime karşı çıkıyor. Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, “Adayım Emine Ülker Tarhan” ilk imzayı atarken Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve İstanbul Milletvekili Nur Serter de destek kararı aldı.

İhsanoğlu’nun adaylığı için imza atmayan muhaliflerden bir bölümü “Alternatif aday çıkarmak genel başkanı tartışmaya açmak anlamına gelir, amacımız bu değil” diyerek, alternatif adaya karşı çıkıyor. İhsanoğlu için adaylık başvurusunu yapmasının ardından muhalifler yarın toplanarak, tutumlarını netleştirecekler.CHP’de 20 dolayındaki milletvekili İhsanoğlu için imza vermedi. Ancak bu isimlerin alternatif bir adaya da destek vermeyeceklerine dikkat çekiliyor.

CHP adayının “Cumhuriyet ilkelerini, demokratik laik bağımsız Cumhuriyeti savunan” bir kişi olması gerektiğini söyleyen Batum, İhsanoğlu’nun yaptıkları, düşünceleri söylemleriyle CHP’nin ortak adayı olacak bir kişi olmadığını belirtti. Batum, ikinci önemli noktanın ise Anayasada “Siyasi partiler ya da siyasi parti genel başkanları aday gösterir, genel merkez adayları belirler” diye bir ifade olmadığına dikkat çekti.

Batum, Anayasanın 20 milletvekilinin cumhurbaşkanı adayı gösterebileceği hükmünü getirdiğine işaret ederek, “Anayasa milletvekillerine, çok az konuda tanıdığı ‘irade serbestliği’ni, cumhurbaşkanı adayı göstermesi konusunda da tanımıştır. Bu bizim irademizin genel başkan tarafından kullanılması demek değildir. Ben anayasadan aldığım bu yetkiyi kimseye devretmeyeceğim. Ben aday göstermeye yetkili 20 milletvekilinden biri olarak adayım Emine Ülker Tarhan diyorum” görüşünü dile getirdi. Batum, Tarhan’la bu konuyu konuşmadığını; 19 milletvekilinin daha “Tarhan olsun” derse başvurularını yapacaklarını söyledi. Tarhan bu girişimle ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Batum’a Güler, Serter, Özgümüş ve Yılmaz da imza desteği verdi.

İHSANOĞLU BEKLENECEK 
Batum ve 4 milletvekilinin Tarhan’ı aday çıkarma girişimine karşın, muhalifler asıl yol haritasını İhsanoğlu’nun bugün adaylık başvurusu yapılmasının ardından belirleyecek. Bu amaçla yarın ya da salı günü toplanacak olan muhalifler, Tarhan için yeterli imza bulunamaması durumunda, bildiri yayınlamayı da gündemlerinde tutuyorlar. Toplantıya eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın katılması beklenmezken, kendisine yakın olan milletvekillerinin katılımı bekleniyor. Baykal’ın alternatif aday çıkarılmasına karşı tavrı biliniyor. O nedenle Nur Serter dışındaki Baykalcı milletvekillerinin, Tarhan için “kritik” sayıda imza eksiği kalırsa destek verebilecekleri belirtiliyor. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in de aralarında bulunduğu muhalifler, İhsanoğlu’nun adaylık başvurusunun yapılmasının ardından çıkacak tabloya göre tavırlarını netleştirmeleri bekleniyor.

TAVIR YANLIŞ
Batum’un da aralarında bulunduğu milletvekillerinin Tarhan’ı aday gösterme kararına, ulusalcı isimlerden Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ise tepki gösterdi. İhsanoğlu’nun içine sinen bir aday olmadığını ve imza vermediğini, vermeme gerekçelerini de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattığını belirten Kulkuloğlu, ancak alternatif aday çıkarılmasını da doğru bulmadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun kendisine “imza atmayanların peşinde değilim” dediğini aktaran Kulkuloğlu, “Benim tavrım net. Genel başkan bize sormadan İhsanoğlu’nu aday göstermiştir ve bunu doğru bulmadığımı söyledim. Ancak Sühely Batum’un da bize sormadan Tarhan’ı aday gösterme tavrını da doğru bulmuyorum. Alternatif aday çıkarmak genel başkanı tartışmaya açmak anlamına gelir, amacımız bu değil. İki isim için de imza vermeyeceğim” görüşünü dile getirdi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim