• BIST 102.258
  • Altın 190,315
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 18 °C

Dolmabahçe'de 'Gezi' buluşması - İZLE

Dolmabahçede Gezi buluşması - İZLE
Vali Mutlu, kendisiyle görüşmek isteyenlerle bir araya geldi
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eylemciler arasında gece boyunca gerçekleşen görüşmeler sona erdi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Vali Mutlu, buluşmadan keyif aldığını ve eylemcilerin başbakana hitap şekillerinin kendisini çok etkilediğini söyledi. Vali Mutlu, "Bütün yaklaşımlarında tahlillerinde ne olursa olsun başbakanımıza her hitap ettiklerinde başbakanımız diye hitap ettiler. Buna çok dikkat ettim. Saygı konusunda, başbakanımızın ülkeye yaptıkları konusunda olumlu ifadeler kullandılar. Her hitaplarında başbakanımız demeleri hoşuma gitti" dedi.
 
GÖRÜŞME SONRASI VALİ MUTLU'DAN AÇIKLAMA
 
video
 
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile yaklaşık 150 genç arasında gerçekleşen görüşme sona erdi. Gece 00.30'da başlayan görüşmeler sabah 05.30'a kadar sürdü. Vali Mutlu, çıkışta kendisini bekleyen basın mensuplarına bir açıklama yaptı.
 
Eylemcilerle görüşmekten son derece keyif aldığını belirten Mutlu, "Bütün yaklaşımlarında tahlillerinde ne olursa olsun başbakanımıza her hitap ettiklerinde başbakanımız diye hitap ettiler. Buna çok dikkat ettim. Saygı konusunda, başbakanımızın ülkeye yaptıkları konusunda olumlu ifadeler kullandılar. Her hitaplarında başbakanımız demeleri hoşuma gitti. Ülkemizin gençlerini anlamak konusunda bir takım sorunlar var. Farklı bir kuşak, onları anlamak zorundayız. Fakat kendilerini anladığımızı onlara hissettirmemiz gerekiyor. Ve onu inandırmamız gerekiyor. Buradan ayrılırken gelişleriyle gidişleri arasında fark olmuştur. Geldiklerinde daha sinirli daha tenkit eden bir yapıdaydılar. Fakat ayrılırken daha sakin ve şehri yönetenleri de daha iyi anladıklarını gördük" diye konuştu. 
 
"GEZİ PARKINDA PİKNİK YAPALIM, SİZİ DE DAVET EDELİM DEDİLER" 
Eylemcilerin gezi parkı konusunda katı tutumlarının olmadığını ve olayları bitirmeleri konusunda olumlu sinyaller aldığını söyleyen Mutlu, "Hepsi duygularını, düşüncelerini aktardılar. Hepsi bu konuda memnuniyetini dile getirdiler. Aslında bazı sitemleri olsa da genelde memnuniyetlerini aktardılar. Çevre hassasiyeti olanlar katılsınlar demiştik. Hakikaten de çevre duyarlılığı olanlar katıldılar. Ben bir defaya mahsus değil görüşmelerin sürekli olanından yanayım. Bu gruba da bu manada iletişim adreslerimizi verdik. Kendileri de kendi iletişim adreslerini verecek. Bu saatten sonra da bu Gezi Parkı olayı bitmiş olacak. Olumlu sinyaller aldım. Başbakanımızın yaptığı görüşmeleri de dinledikten sonra daha da olumlu düşünmeye başladılar. Biz bu Gezi Parkı'nda olayları bitirelim ama parkta piknik yapalım. Ve bu piknikte sizi de aramızda görelim dediler. Yani Gezi Parkı konusunda hassasiyetlerini görmüş olduk. Katı tutumlarının olmadığını görmüş olduk. Gezi Parkı'ndan ayrılma sinyallerini aldım. Dönünce bu konuları süratle konuşarak tartışarak bir karar alacaklarına eminim. Bu süreç sonunda iyi şeyler yapacakları konusunda ben olumlu sinyaller aldım" şeklinde konuştu. 
 
"SÜRE KONUSUNDA ACELE ETMELERİNİ,
PAZARA KADAR PİKNİĞE YETİŞTİRMELERİNİ İSTEDİK" 
Eylemcilere espirili bir dille Gezi Parkı'nı Pazar gününe piknik yapacakları şekilde bir an önce boşaltmalarını istediğini söyleyen Mutlu, "Süre konusunda çadırlar kurduk toparlanacağız biraz zaman alacak dediler. Ben de kendilerine çabuk kurdunuz, çabuk toparlanmaları konusunda ricalarımız oldu. O kadar çabuk toparlanın ki Pazar gününe piknik yapacak kadar çabuk olsun, o zamana yetişsin dedim. Dolayısıyla parktaki arkadaşlarıyla konuşarak bu süreci sonuçlandıracakları konusunda olumlu şeyler aldım" ifadelerini kullandı. 
 
"BİR BABA ANKARA'DAN ARADI, OĞLUMU ORADAN ALIN DEDİ" 
Bir babanın Ankara'dan kendisini arayarak Alperen isimli oğlunu Gezi Parkı'dan almasını istediğini kaydeden Mutlu, "Alperen'le tanıştık. Spor eğitim bölümünde okuyor. Baba, çocuğunun burada kalmasını istemiyor. Baba, 'telefonunu veriyorum ismini veriyorum lütfen onu alın. Ben ikna edemiyorum beni dinlemiyor lütfen yardımcı olun' dedi. Alperen buradaydı konuştuk ve Alperen kararını verdi gibi. Evet gençlerden bir tanesi kravatı istemişti, çıkarmıştık kravatı da isteyince isteyen gence verdik. Sevgilerini hediye ettiler sevgilerini aldım" diyerek sözlerini noktaladı.
 
Görüşme öncesi kapıda bir açıklama yapan Mutlu, Gezi Parkı'ndakilerle, beklentilerine ilişkin yapmaları gereken hususları değerlendirmek, kendi istedikleri hususları da görüşmek üzere bir çağrıda bulundum. Gelmeyi arzu eden gençlerle bir toplantı yapacağız. Gerekirse sabaha kadar devam edeceğiz. İyi geçeceğini umut ediyorum. Çevresel duyarlılık içinde bulunan gençlerle görüşmenin hepimiz için yararlı olacağını düşünüyoruz. Ümit ediyorum bu sohbet Gezi Parkı'nda bulunan her yaştaki gence de iyi bir mesaj olur dedi. 
 
Vali Mutlu görüşmeye ilişkin basın mensuplarına bilgi verdiği sırada, bir kişi Vali Mutlu'ya hitaben, "Sıcak mesajlar verebiliyor musunuz? Vicdani bir muhasebe görevden alınmayı bile göze aldınız. Herşey güzel giderken televizyonu izlediğimde, ürktüm. Güven kaybı oldu. Buraya gelenler, Gezi Parkı'ndakiler tarafından yadırganabilir. Asla asla müdahale kararı vermeyin. Propaganda yapılıyor. Müdahale yok diyorsunuz müdahale ediliyor. Kendi kafanıza göre hareket etmeyeceksiniz. müdahale olmayacağına dair güvence istiyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Bu konuşmalardan sonra Mutlu eylemciye, Rahat ol. Hepimizin isteği hiç kimseye bir şey olmadan eylemlerin bitirilmesi şeklinde cevap verdi.
 
Vali Mutlu daha sonra görüşmelerin yapılacağı kafeye girdi.
 
Gençlerle biraraya gelen Vali Hüseyin Avni Mutlu şöyle konuştu: 
 
"Kimsenin kendini mağlup hissetmeden, bu tablodan mutlu çıkması benim için önemlidir. Kimsenin 'ben kazandım' veya 'kaybettim' gibi düşünmesini istemem. Benim için ideal olan budur. Ben bir yönetim mekanizmasının içerisindeyim ve bir yöneticiyim. Daha üst düzeyde kararlar geliştirebilecek bir erki temsil etmiyorum. Hukuki olarak vali olmam hasebiyle devletin ve hükümetin temsilcisiyim. Hükümetin siyasi temsilcisi olarak tarif etmiyorum tabii ki, hükümetin programlarını izleyen kişi manasında söylüyorum. Haklar noktasında Türkiye ilerleyen bir ülkedir. Tartışarak, konuşarak, konuşarak, konuşarak bunları belli bir noktaya getirmek. Ama yöntem herzaman birbirimizi ikna edebilmek ve doğru mecralarda olmak. Sonuna kadar konuşmak ve sonuna kadar dinlemek. Bir talep varsa buna karşı ne yapabiliriz. "
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim