• BIST 102.258
  • Altın 190,240
  • Dolar 4,5876
  • Euro 5,3980
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 24 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Eskişehir : 24 °C

Eğitim Sen gözaltılara tepkili

Eğitim Sen gözaltılara tepkili
Çankırı İl Temsilcisi Nurcan Yanık, gözaltılarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Pazartesi günü başta KESK Genel Başkanı Lami Özgen olmak üzere 11 sendika yöneticisinin gözaltına alınmaları sürecini yakından takip eden Çankırı Eğitim Sen İl Temsilciliği Nurcan Yanık imzalı yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Baskılar ve yıldırma politikaları bizleri doğru bildiğimiz yolda ilerlemekten geri durduramayacaktır" denildi. İl Temsilcisi Nurcan Yanık'ın açıklaması şöyle:

"Basına ve Kamuoyuna;
 
Baskılar ve yıldırma politikaları bizleri doğru bildiğimiz yolda ilerlemekten geri durduramayacaktır!
 
AKP hükümeti, yıllardır uygulanan anti demokratik uygulamalar karşısında boyun eğmeyen, hakları ve talepleri için alanlara çıkanların en önünde gelen ve baskılar karşısında sesini yükselten KESK ve KESK’e bağlı sendikaların kararlı mücadelesi karşısında ne kadar büyük bir tahammülsüzlük içinde olduğunu bir kez daha göstermiştir. 
 
Pazartesi günü sabah saatlerinde aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen Mali Sekreteri Abdullah Karahan ve Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Esen Yılmaz’ın da bulunduğu sendika başkanları, genel sekreterler ve sendika yöneticisi 71 kişi gözaltına alınmış, sözde “suç delileri” toplamak amacıyla sendikadaki odalarında arama yapılmıştır.
 
Hükümetin kendisi gibi düşünmeyen, haksızlıklar karşısında sesini yükseltenlere karşı gösterdiği tahammülsüzlük son dönemde öylesine artmıştır ki, AKP’nin pervasız saldırılarına karşı boyun eğmeyen, sesi yükselten herkes, her kurum “bertaraf” edilmesi gereken potansiyel hedef olarak gündeme getirilmiştir. Özellikle Suriye üzerinden savaş ve intikam senaryolarının yoğunlaştığı bugünlerde, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin her zaman ön saflarında yer alan sendikaların hedef haline getirilmiş olması ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur.   
Eğitim Sen’in özellikle hükümetin 4+4+4 düzenlemesine karşı veliler ve öğrencilerle birlikte yürüttüğü mücadelede öne çıkması ve bu dönemde ciddi bir üye artışı yakalaması, toplu sözleşme sürecinde KESK’in tutumu ile kamu emekçileri mücadelesinin 23 Mayıs grevi ile yeni bir ivme kazanması, hükümeti fazlaca telaşlandırmıştır. Bu telaşın bir sonucu olarak, gerek kamu emekçileri içinde gerekse kamuoyunda Eğitim Sen ve KESK’e yönelik olumlu bakış açılarını tersine çevirmek ve sendikalarımıza yönelik üye akışının önüne geçebilmek için böylesine çirkin bir operasyon tezgâhlanmıştır.
 
Sendikalarımıza yönelik olarak gerçekleştirilen “şafak Baskınları”nın hangi amaçla yapıldığı, kamu emekçilerine ve kamuoyuna ne tür mesajlar verildiği hepimiz tarafından bilinmektedir. Sendikalarımıza yönelik olarak yaşanan polis baskınları ve söz konusu baskınların biçimi, tamamen haklı mücadelemizi yıpratmaya ve kamuoyunun kafasında soru işaretleri oluşturmaya yöneliktir. 
AKP Hükümeti, onların denetimindeki yargı ve emniyet kurumları ne kadar uğraşırsa uğraşsın, asla amaçlarına ulaşamayacaklardır. Kamuoyu KESK’i de, Eğitim Sen’i de gayet iyi tanımakta, hak ve özgürlükler yolundaki kararlı ve onurlu mücadelesini takdir etmektedir. Güneş balçıkla sıvanamayacağı gibi, Eğitim Sen güneşi de bu tür baskınlarla ve karalama kampanyaları ile asla karartılamaz.
 
Eğitim Sen’i ve KESK’i hükümetin belirlediği sınırlar içinde hapsetmeye, hizaya getirmeye çalışanlar büyük bir yanılgı içindedir. Kimlerin hangi amaçlarla Eğitim Sen’in ve KESK’in haklı mücadelesine gölge düşürmek istediği er ya da geç mutlaka ortaya çıkacaktır. 
 
Eğitim Sen bu tür saldırılara ve şaibe yaratma amaçlı operasyonlara pabuç bırakmayacak kadar köklü bir mücadele geleneğine sahiptir. Gözaltına alınan bütün yönetici ve üyelerimiz derhal serbest bırakılmalı, sendikal mücadelemize yönelik bu haksız ve pervasız saldırı, bütün sonuçları ile birlikte derhal durdurulmalıdır."
 
KESK'TEN GÖZALTI TEPKİSİ
 
KESK, Genel Başkaı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu 11’i sendika yöneticisi 58 kişinin gözaltına alınmasını protesto etti.
 
KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu 11’i sendika yöneticisi 58 kişinin gözaltına alınması adliye önünde protesto edildi.
 
Ankara Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ’Susmayacağız, direneceğiz, baskılar bizi yıldıramaz’ pankartı açarak, çeşitli sloganlar atarak, KCK soruşturması kapsamında yapılan gözaltıları protesto etti. Eyleme, KESK üye ve yöneticilerinin yanı sıra CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, İzmir Milletvekili Musa Çam, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu da katıldı. 
 
KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul burada yaptığı açıklamada, konfederasyonun Genel Başkanı Lami Özgen’in de arasında bulunduğu KESK ve bağlı sendika yöneticilerinin gözaltına alındığını hatırlatarak şöyle dedi:
 
"Başbakan işaret ediyor yargı uyguluyor. Bu baskılarla KESK’in sesini kısmaya çalışıyorlar. Ama güçleri yetmeyecek. Artık Türkiye’de olağan hale gelen olağanüstü durumlardan biri yaşanıyor. AKP hükümeti, kendisi gibi düşünmeyen herkesi susturmaya çalışıyor. Gözaltılar, Başbakanın KESK’i hedef göstermesi sonucunda yapıldı." 
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim