• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 9 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 11 °C

Emekli vekil maaşlarında şok gelişme

Emekli vekil maaşlarında şok gelişme
CHP iki milletvekilini disipline sevk etti

CHP, emekli vekil maaşlarına yüksek artış önergesinde imzası bulunan iki milletvekilini disipline sevk etti.

CHP Grup Başkanlığı’ndan yapılan 5 maddelik yazılı açıklamada, "Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın TBMM Genel Kurulu’nda, 22 Aralık 2011 tarihinde kabul edildiği hatırlatılarak, şöyle denildi: "CHP Grubu, emekli milletvekilleri ile eski ve yeni TBMM Başkanları arasındaki eşitsizliklerin giderilmesini uygun görürken, aylıklarda yapılacak olağandışı artışa kesinlikle karşı çıkmıştır.

Nitekim, aylıklardaki fahiş artışa yol açan gece yarısı önergesi görüşülmeden önce, (ek madde olduğu için) TBMM Genel Kurulunda Plan ve Bütçe Komisyonu çoğunluğu aranmış, CHP bu önergeye karşı çıktığı için üye vermemiştir. Çünkü gece yarısı operasyonlarıyla aylıklardaki olağandışı artışı etik bulmamıştır.

Daha sonra aylıklarda yüksek artışa yol açan önerge TBMM Genel Kurulunda görüşülürken, CHP Grubu; hem bu önergeye hem de tasarının tümüne ret oyu kullanmıştır. Özetle, kamuoyunun haklı tepkisine neden olan bu düzenleme CHP’nin muhalefetine rağmen yapılmıştır. Önergede imzası bulunan iki milletvekilimizin imzaları, kişisel sorumlulukları kapsamında değerlendirilecek ve grup disiplin kuralları işletilecektir."

GÜRSEL TEKİN SİNYALİ VERMİŞTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, bugün Çankaya ilçe örgütü tarafından düzenlenen aşure etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve konuyla ilgili düşüncelerini şöyle belirtmişti:

"O arkadaşlarımız ciddi hata yapmıştır, kişisel olarak kınıyorum..."-

Medyaya da eleştirilerde bulunan Tekin, bazı gazetelerde, milletvekillerinin emekliliğine ilişkin düzenlemeyi sanki CHP çıkarmış gibi haberler yapıldığını söyledi. Tekin, şöyle devam etti:

"İki tane arkadaşımızın hatasından dolayı, bütün gazetelere bakıyorsunuz iki tane CHP’li milletvekili var, nerede bu yasayı getiren kim kardeşim? Bu yasanın öncüleri kim? Niye onlar gazetelerde yok? Evet o arkadaşlarımız ciddi hata yapmıştır, kişisel olarak kınıyorum. CHP olarak bunun gereği yapılacaktır. Ama elinizi vicdanınıza koyun, gazetelerinizin sayfalarına alırken, bu teklifi kim getirdi, bu teklif gruba gelirken CHP reddetmedi mi? Sayın Meclis Başkanı siz
çok iyi biliyorsunuz, grupbaşkanvekili arkadaşlarımız size bu yasayla ilgili düşüncelerini söylemediler mi? Ama gazete sayfalarına baktığınızda sanki bir iktidar partisi AKP yokmuş, sadece Türkiye’yi CHP yönetiyormuş ve iki tane arkadaşımız bu yasayı çıkarmışlar. Elinizi vicdanınıza koyun, mücadelemiz sadece bu iktidarla değil. Devletin bütün kurumlarıyla. Dün geçen yasada CHP’nin en ufak bir katkısı yok. Sadece ve sadece iki arkadaşımızın yanlışları dolayısıyla bunlar bugün haber olmuş. Eğer iktidar partisi bir yasa getiremiyorsa, muhalefet partisinin getirmiş olmasının bir anlamı yok. Orada geçmesi de mümkün değil. Keşke öyle kolay olsa yarın hemen özellikle tutuklu milletvekillerimizle, binlerce tutuklu aydınla ilgili yasa teklifi veririz. Burada yanlış yapan arkadaşlarımız gerekli cezayı göreceklerdir. "
 

Etiketler: ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim