• BIST 97.533
  • Altın 145,781
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 20 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 21 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Erdoğan'dan 'başkanlık sistemi' açıklaması

Erdoğan'dan 'başkanlık sistemi' açıklaması
İlk seçilmiş Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber'de önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı kapılarının TRT Haber'e açıldığı bu özel yayında, Cumhurbaşkanılığı koltuğunda geçen 5 aylık sürede neler yapıldığını, ziyaretlerini ve kabullerini anlattı.

Nasuhi Güngör'ün modaratörlüğünde Akif Beki, Hilal Kaplan, Saadet Oruç ve Mahmut Övür'ün sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Başkanlık sistemi" tartışmalarına dair önemli mesajlar verdi.

"19 ÜLKEYİ ZİYARET ETTİM"
"Göreve geldiğimizden beri gündemin dışında kalmadık amacımız aldığımız yetkiyi sonuna kadar kullanmak. Göreve geldiğimden beri 19 ülkeyi ziyaret ettim. Başbakanımıza da olan ziyaretler dolayısıyla ülkemize gelen devlet liderleriyle görüştük."

BAŞKANLIK SİSTEMİ
"Bu konu hakkında çok fazla spekülasyonlar yapılıyor. Özellikle birçok alışkınları değiştirmeye yönelikl adımlar attıldığında bu tür şeyler oluyor. G20 içerisinde 10'u başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Birçok lider bu sistemin faydalı olacağını dile getiriyor. Nasıl muasır medeniyetler seviyesine çıkarız? Bunun derdindeyiz. Türkiye bu süreci milletvekilleriyle işleyecek. Denetimsiz bir anlayışın olması çok çok sıkıntılar doğurur. Başkanlık sisteminde denetleme olacak. Eğer yaşayarak bir şeyi yapıyorsanız netice almanız daha kolaydır."

"Bizim önümüz birçok kez tıkanmıştır. Eğer bizde başkanlık sistemi olsaydı çok daha ileride olurduk. Yargıyla sürekli bir sürtüşme içinde olursanız ülke yönetiminde sorunlar yaşanır. Başkanlık sisteminde bu sorunlar tamamen ortadan kalkmış olacak."

"Şimdi kararlar alırken birini atarken bile 3 kişiden onay geçmesi gerekiyor ve sürekli engelliyor. Bizde yargı engelliyor. Böyle ülke yönetilmez ki... Benim için parlamenter sistemin en büyük eksikliğidir."

NASUHİ GÜNGÖR'Ü ÖRNEK VERDİ
"Başkanlık sistemiyle ilgili asıl konu şudur. Nasuhi Güngör'e bakın mesela. TRT'deki görevi için kendisi hükümet tarafından kaç kere atandı, en az 2-3 kere. Çünkü siz atama yapıyorsunuz, mahkeme iptal ediyor, peşinden hükümet bir kez daha atama yapıyor. O sırada kurumu düşünün. Kurum içi hiyerarşi alt üst oluyor."

"Tabii bu değişiklik için Anayasa değişikliği şart. Bizim hukuku zorlama noktasından sıyrılmamız için başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Halkımızın bu tür sistemleri tanıması isabetli olur."

"İLERİ DEMOKRASİ DENDİĞİ ZAMAN ABD SÖYLENİYOR"
"Dünyada en ileri demokrasi dendiği zaman ABD söyleniyor bu açık ve net. Onlar bu konuları bir hukuk sistemine oturttu. Bizim de bunu hukuk sistemine oturtma imkanımız var. Amerika gelenek ve görenek çerçevesinde bu sistemi oluşturduysa biz de bu şekilde sistemimizi oluşturacağız. Biz hukuk sistemini oluştururken bunları göz ardı etmeyeceğiz"

"MUHALEFETİN KALKINMA GİBİ BİR DERDİ YOK"
"Türkiye'de böyle bir tez ileri sürülünce neden adı padişahlık sistemi adını alıyor? İstiyoruz ki halkımızın refahını daha ileri seviyelere taşıyalım. Muhalefet biz nediysek tam tersini dedi. Beyaz dediğimize siyah, evet dediğimize hayır dedi. Bizim ülkemizde muhalefetin kalkınma gibi bir derdi yok. Ben elimdeki yetkileri ideal şekilde kullanamıyorum ilerde halk sormaz mı? "Biz senden bunları istedik neden yapmadın" diye.. Ben halkın beklentilerini çok iyi biliyorum."

"Türkiye'de başkanlık sistemi konusunda evet-hayır bakımından dengeli biçimde. Başkanlık sisteminde Başbakan, başkanın birinci yardımcısı oluyor."

"SORARSANIZ HARİTADA ERMENİSTAN'IN YERİNİ GÖSTEREMEZLER"
"Ermeni diasporası Türkiye ile bir kavganın içersinde süreci işletmeye çalışılıyor. Biz diyoruz ki samimiyseniz eğer, açalım arşivlerimizi bırakalım tarihçilerimiz tartışsın, raporlarını bize sunsunlar ve siyasiler olarak oturup konuşalım. Eğer ödememiz gereken bir bedel varsa biz bunu ödeyeceğiz fakat buna yanaşmıyorlar."

"Hiç alakası olmayan ülkelere gidip kendilerine göre karar çıkartıyorlar. Sorsanız haritada Ermenistan'ın yerini göstermez fakat parlamentoda Ermenistan ile ilgili karar çıkarıyorlar."

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim