• BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Facebook paylaşımları nedeniyle 30 yıllık imama meslekten ihraç

Facebook paylaşımları nedeniyle 30 yıllık imama meslekten ihraç
Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde 30 yıldır imamlık görevinde bulunan Hasan Çalışan, 30 Mart yerel seçimleri sonrası sosyal medya üzerinden paylaşım yaptığı gerekçesi ile emeklilik hakkı elinden alınarak görevinden ihraç edildi.

"Biz on yılda yedi sülalesini devlet imkanları ile zengin edenlerden değil bir ömür her şeyi feda edenlerin yanındayız" şeklinde paylaşımlarda bulunduğunu aktaran 30 yıllık imam Hasan Çalışan, bunlarda kendi görüşüne göre hiçbir art niyet olmadığını hakkını mahkemede aradığını, adaletin yerini bulacağını söyledi.

Ilgaz ilçesinde Yenimahalle, Yukarı Cami'nde 18 yıldır imamlık yapan Hasan Çalışan meslekten ihraç edilmesiyle ilgili şunları dile getirdi:

“30 yılı aşkın bir dönemdir bu kutsal görevi yapmaktayım. Bu zaman içerisinde hiçbir ceza almadım. Görevimi layık bir şekilde yapmaya çalıştım. Mahalli seçimlerden sonra facebook sayfamdaki paylaşımlarımdan dolayı soruşturma geçirdim. Ve soruşturmamın sonucunda da Diyanet İşleri Başkanlığındaki görevimden ihraç edildim.

Yazı gelmeden bir hafta önce ben hakkım olan emeklilik talep dilekçesini vererek emekli olmak istedim. Bu yazı bana bir hafta sonra tebliğ edildi ve emeklilik dilekçem de geri çevrildi. Şu anda mağdur durumdayım. Hem emeklilik hakkım elimden alındı hem de bu kutsal görevimden ihraç edildim. Müfettişler bana facebook sayfam üzerindeki paylaşımlarından dolayı olduğunu söylediler. Fakat bu paylaşımların hiçbiri bana ait değil. Başkalarının sözlerinden, ya da yazarların sözlerinden beğendiğim sözlerdir. Bunları paylaştım. Milyonlarca kişinin yaptığı gibi ben de paylaşımlarda bulundum. Bunun dışında yaptığım hiçbir suç yok. Hiçbir siyasi partiye üye değilim, hiçbir siyasi tarafımda yok. Yaklaşık 25 yıldır bu ilçede görev yapmaktayım. Ben ilçem tarafından, cemaatim tarafından sevildiğimi biliyorum. Ama bu sıkıntılı dönemde böyle bir şey yaşadık başımıza geldi. Şu zamanda herkesin başına geldiği sıkıntılı günler atlatıyoruz. İnşallah geçecek. Yaptığım paylaşımlardan bazıları ise ‘biz on yılda yedi sülalesini devlet imkanları ile zengin edenlerden değil bir ömür her şeyi feda edenlerin yanındayız’ bu tip paylaşımlar bunlarda benim görüşüme göre hiçbir art niyet yok.”

Devletin vermiş olduğu maşın bir kısmını geri aldığını dile getiren Çalışan, “Geçimimi temin etmek içi başka bir yola, çaresine bakacağım, İdare mahkemesine belgelerimizi verdik. Avukatımız vasıtası ile inşallah hayırlı bir neticenin çıkacağını tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Cihan Haber Ajansı - Çankırı)

SÖZCÜ18 HABER MERKEZİ ARŞİVİNDEN 

Haberle ilgili olarak Haber Merkezimiz arşivinden belgeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Facebook paylaşımları nedeniyle 30 yıllık imamlık mesleğinden ihraç edilen Hasan Çalışan'a 2005 yılında Ilgaz Kaymakamlığı 'başarı' belgesi vermişti.

cemaat-paralel-belge-hasan-resim-05.jpg

Çankırı Müftülüğü'nün imam Hasan Çalışan'ın 'emeklilik talabi'ne verdiği red kararı..

emeklilik-red-karari-muftuluk-hasan-calisan-resim-05-001.jpg

 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
muhabir
29 Mayıs 2015 Cuma 15:18
15:18
Vedat Bey Çankırı Cihan muhabiri cem; aldığınız habere kaynak belirtirseniz iyi olur Cihan haber ajansının özel haberidir...
78.183.201.252
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim