• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Çankırı : 12 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Fezlekelerde büyük yalan

Fezlekelerde büyük yalan
AKP’lilerin ‘Dizini yok’ diye, savcılığa gönderdiği fezlekelerin eksiksiz olduğu anlaşıldı. Yalan ortaya çıktı ama fezlekelere vekillerin ulaşması engelledi...

Yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan dört eski bakan hakkında hazırlanan ancak “dizi pusulası” olmadığı gerekçesiyle savcılığa iade edilen fezlekelerde “dizi pusulası” olduğu ortaya çıktı. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Soruşturma Komisyonu Başkanı’nın fezlekeleri iade ederek yetkisini aştığını belirtip komisyonu toplantıya çağırdı.

CHP, komisyon üyelerinin görmesine izin verilmeden savcılığa gönderilen dosyalara ait dizi pusulasını basınla paylaştı. Akif Hamzaçebi ile komisyonun CHP’li üyeleri ortak basın toplantısı düzenledi. Hamzaçebi AKP’nin asıl amacının komisyon çalışmasını cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına bırakmak olduğunu ve 9 Temmuz’da kurulan komisyonun çalışmadan süresini tamamlamak olduğunu kaydetti. AKP’li Komisyon Başkanı’nın suç işlediğini ifade eden Hamzaçebi, savcılıkla yazışmaların Meclis Başkanlığı üzerinden yapıldığına dikkat çekerek, “Meclis ve Komisyon Başkanı kirli ittifakın parçasıdır. Komisyon Başkanı’nın fezlekeleri iade etme yetkisi yoktur. Görevini kötüye kullanmıştır. Fezlekelerde dizi pusulası vardır. Hakkı Köylü, hukukçu kimliğini ayaklar altına alarak suç işlemiştir” dedi.

DELİLLER KARARTILABİLİR
CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger de savcılığa gönderilen ile geri gelecek olan fezlekeler arasında fark olabileceğine işaret ederek, delillerin karartılabileceği şüphesini dile getirdi. CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen ise fezlekelerin iadesinin iki açıdan hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. Türmen, “Başkan bu kararı üyelere danışmadan verdi. Bu keyfi bir karardır. İkincisi de dizi pusulasının bulunmaması fezlekelerin özüne ilişkin olmayan bir şekil koşuludur” dedi.

ÜÇ PARTİDEN ACİL ÇAĞRI
Öte yandan CHP, MHP ve HDP’li üyeler, Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonu’nun bugün acil olarak toplanması için Komisyon Başkanlığı’na başvurdu. Başvuru dilekçesinde, “9 Temmuz’da toplanarak Başkanlık Divanı belirlenen ve çalışma süresi bu tarihte başlayan komisyon, başkanın yetkisi ve komisyon kararı olmaksızın fezlekeleri iade etmiştir. İç tüzüğün 6. Maddesi gereği yol haritasını belirlemek ve fezlekelerin iadesine ilişkin gelişmeyi görüşmek üzere toplantıya çağırıyoruz” denildi. İç tüzüğe göre komisyonun bu çağrıdan sonra toplanma zorunluluğu var. Ancak komisyonun toplanması AKP’nin tavrına bağlı. (TARAF)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim