• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 18 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Genç’i kürsüden ittiler

Genç’i kürsüden ittiler
Sık sık kavgaların yaşandığı TBMM Genel Kurulu’nda, kürsüdeki bir milletvekiline ilk kez fiili müdahalede bulunuldu.

Sık sık kavgaların yaşandığı TBMM Genel Kurulu’nda, kürsüdeki bir milletvekiline ilk kez fiili müdahalede bulunuldu. Meclis İdare Amiri, Ak Partili Salim Uslu, kürsüyü terketmeyen CHP Tunceli Miletvekili Kamer Genç’i düşürecek şekilde itti. Genç, stenografların masasına tutunarak ayakta kalırken, Genel Kurul salonu karıştı. CHP, özür dilemesini istedikleri Uslu’ya kınama cezası verilmesini de talep etti. Uslu özür dilemezken, kınama cezası talebi Ak Partililerin oylarıyla reddedildi. Milliyet’in sorusunu yanıtlayan Uslu, “Sayın Başkan’ın isteği üzerine görevimi yaptım. Genç herzamanki gibi kaba konuşup, kaba davrandı” dedi.

Fenerle kürsüye geldi

Genel Kurul’da, CHP’li Genç, Danışma Kurulu önerisi okunduktan sonra, önerinin aleyhine söz aldı. Elinde fener ile kürsüye gelen Genç, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’un uyarısı üzerine, feneri kavasa verdi. Yakut, “Burası TBMM. Kürsüye çıkan her milletvekili dikkatli olmalı” dedi. Genç’in, “Sizin oturduğunuz kürsüde ben 7 sene oturdum. Ne yapılması gerektiğini biliyorum” demesi üzerine Yakut, “7 sene oturmuşsunuz ama öğrenememişsiniz. İsterseniz bir 7 sene daha oturun” karşılığını verdi.

Konuşmaktan men edildi

Yolsuzlukluklar konusunda Meclis’in hiçbir şey yapmadığını savunan Genç, “Hükümet memleketin üzerinde kara bir tablo estirdi” dedi. Genç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Van’a gitmemesi nedeniyle eleştirirken,  24 şehidin verildiği gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Hamas militanını Türkiye’ye getirttiğini kaydetti.  Yakut, bunun üzerine, Genç’i söz aldığı konuya ilişkin konuşma yapması yönünde iki kez uyardı. Genç’in konuşmasını sürdürmesi üzerine Yakut, mikrofonu kapatarak içtüzüğe göre, “hatibi konuşmaktan men etme” kararını oylamaya sundu. Ak Partililerin oyu ile men kararı alınırken Yakut, Genç’i yerine geçmesi için uyardı. Genç’in kürsüyü terk etmemesi üzerine Yakut, idare amirlerini göreve çağırdı.

Tutunarak kurtuldu

TBMM İdare Amiri Uslu, Genç’i yerine geçmesi için uyarırken, aralarında sözlü tartışma çıktı. Uslu, daha sonra Genç’i iterek kürsüden uzaklaştırmaya çalıştı. Genç, stenografların oturduğu bölüme çarptı. Düşme tehlikesi geçiren Genç, masaya tutanarak dengesini sağlayabildi.  Kürsüye koşan CHP ve Ak Parti milletvekilleri arasında kavga çıktı. Yakut, birleşime ara verdi.  Yakut, iktidar ve muhalefet partilerinin grup başkanvekillerini topladı.  CHP, hem özür dilenmesini hem de içtüzük gereği fiili saldırı nedeniyle Uslu’ya kınama cezası verilmesini istedi.

Ret gelince karıştı

Yapılan oylamada kınama cezası verilmesi talebi Ak Partililerin oylarıyla reddedildi. Bunun üzerine salon yeniden karıştı. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, “Fiili saldırıyı ödüllendiriyorsunuz. Çoğunluk var istediğimi yaparım, dediğim dedik, çaldığınız düdük diyerek adaletsizlik yapıyorsunuz. Ayıp ayıp. Gözümüzün önünde saldırdınız. Bu kararınızın altında kalırsınız. Çoğunluk diktası. Yok böyle bir demokrasi. Vicdanım isyan ediyor” diyerek tepki gösterdi.  Ak Partililer ise Kaplan’a, “Avukutlığını mı yapıyorsun? Genç de bize hakaret etti. O’nun yanlışlarını niye söylemiyorsun?” diyerek tepki gösterdi.

‘Eşkiya Meclis’te’

Karara CHP’liler de, “Burada tiyatro oynanıyor” diyerek tepki gösterirken, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Genç’e zorbalıkla müdahale edildi. Fiili saldırı var. Bu yaptığınız çoğunluk diktasıdır” diye konuştu. Tarhan, daha sonra düzenlediği basın toplantısında da “Bu halkın iradesine yapılmış saldırıdır. Eşkiya bugün itibarıyla Meclis kürsüsüne indi” sözlerini kullandı.

Genç: Ben hesap sormasını bilirim

Genç ise TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kürsüye getirdiği fenerin televizyon yayınına verilmediğini savunarak, şunları söyledi: “ Parlamento artık AKP’nin çiftliği haline gelmiş. Yolsuzlukları söylemeyecek miyiz? TBMM’de bu kadar sene buradayım ilk defa kürsüde konuşan bir parlamentere idare amiri saldırıyor. Korkuyla, tehditle bizi sindireceklerini sanıyorlarsa onların bize tınmaz. Böyle devam ettikleri sürece Meclis’in salonunu onlara işkencehane haline çevireceğim. Beni sindiremezler. Eğer bu saldırılar devam ederse ben de Tayyip’ten hesap sormasını bilirim.”

 kaynak: milliyet.com.tr

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim