• BIST 102.688
  • Altın 197,998
  • Dolar 4,7474
  • Euro 5,5621
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 25 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 25 °C

Hacı adayları bin 400 TL fazla ödeyecek

Hacı adayları bin 400 TL fazla ödeyecek
Diyanet bu güne kadar Euro üzerinden belirlemiş olduğu Hac fiyatlarını dolara göre revize etti. Hacı adayları bu duruma tepkili.

Dolardaki kur artışı Hacı adaylarını da vurdu. Her yıl Euro üzerinden hac parası alan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene dolara geçti.

Diyanet’in bu yıl alacağı hac ücreti 3 bin 600 dolar. Geçen sene bu rakam 2 bin 780 Euro’ydu. Bu yılki hacı adayları  bin 400 lira fazla para ödeyecek. 

Hacı adayları ise bu duruma tepkili. Eşi ile birlikte 8 yıldır hac sırası beklediklerini dile getiren Ahmet Genç (61), Diyanet’in dolara geçme kararına anlam veremediğini söyledi. Bütçesini Euro üzerinden yaptığını belirten Genç, “Bütçemizi ona göre ayarladık. Ancak bu sene dolara geçildi. Bunun nedenini pek anlayamadık. Olan yine hacı adaylarına oldu. Küçük bir hesap yaptığımızda geçen yıla göre normal konaklama tarifesinde iki kişilik hac ücretinde 2 bin 800 liralık bir artış söz konusu. Dolardaki artışı da hesaba kattığımızda bu rakamın daha ne kadar yükseleceği belirsiz.” dedi.

74 BİN KİŞİ 104 MİLYON 340 BİN LİRA DAHA FAZLA ÖDEYECEK
Diyanet İşleri Başkanlığı geçen yıl normal konaklama tarifesi için her bir hacı adayından 2 bin 780 Euro ücret alıyordu. Zaman'ın haberine göre bugünkü Euro kuruna göre hesaplandığında bir hacı adayı 7 bin 950 lira ücret ödüyordu. Dolara geçen Diyanet bu sene hac ücretini 3 bin 600 dolar olarak belirledi. Geçen yıl 7 bin 950 lira ödeyen hacı adayı dolardaki kur artışından dolayı en az 9 bin 360 lira ödeyecek. Türkiye geneli 74 bin kişinin dolar üzerinden hacca gittiği düşünüldüğünde hacı adaylarının cebinden toplam  104 milyon 340 bin lira daha fazla para çıkmış olacak.

TUR ŞİRKETLERİ: EURO’DAN DOLARA GEÇERKEN ZARAR ETTİK
Nüans Tur Genel Müdürü Güngör Kabak da değişiklikten sonra birçok şirketin zarar ettiğini söyledi. Kabak, “Doların artışından sonra Diyanet Umre'de dolara geçti. Biz de dolara geçtik, hac ve umrede her şey dolarla alınıyor. Şu anda birçok şirket de dolara geçmiş durumda. Bu durum hacca gidecek aday sayısını çok fazla etkilemez ama umre adaylarını etkileyebilir. Turizm şirketleri için bu durum çok sıkıntı oldu, Euro üzerinden hazırlık yaparak umreye giden birçok şirket zarar etti.” dedi.

Bu durumun akıl karışıklığına sebep olduğunu belirten İkbal Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Ümit Bulut, “Dolara geçilmeden önce bir birlik sağlanmalı. Diyanet İşleri sezon başladığı an dolara geçti ve bizler de fiyatlarımızı Euro üzerinden açıklayınca geri dönemedik ve bir akıl karışıklığına neden oldu. Bunun yanında biz çapraz kurlardan çok zarar etmeye başladık.” diye konuştu.

Etiketler: , , ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim