• BIST 103.020
  • Altın 188,447
  • Dolar 4,5620
  • Euro 5,3595
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 22 °C
  • Antalya : 29 °C
  • Eskişehir : 23 °C

Halkalı'da büyük operasyon

Halkalı'da büyük operasyon
Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından Halkalı Gümrüğü’nde düzenlenen operasyonda, aralarında tekstil işletmesi sahipleri ve gümrük antrepo çalışanlarının da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Çin’den ithal edilen bazı tekstil ürünlerinin gümrükten geçirildiği sırada usulsüzlük yapıldığını belirlendi.

Yüksek vergi oranı olan tekstil ürünlerini düşük vergisi olan farklı ürün olarak gösteren şebekeyi takibe alan ekipler yaklaşık 6 ay çalışma yaptı. Yapılan çalışmanın ardından dün düzenlenen operasyonla aralarında tekstil işletmesi sahipleri ve gümrük antrepo çalışanlarının da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 20 personelinde ifadesine başvurulduğu öğrenildi.

Gümrükte yapılan usulsüzlük ile devletin yaklaşık 30 milyon dolar zarara uğratıldığı belirtildi. Yapılan baskınlarda depolarda arama yapan ekipler, vergi oranı yüksek olmasına rağmen vergi oranı düşük gösterilen 70 konteyner tekstil ürününe de el koydu.

BAKAN YAZICI'DAN AÇIKLAMA
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Halkalı Gümrüğü'nde düzenlenen operasyonda el konulan eşyanın değerinin yaklaşık 16 milyon dolar olduğunu, bunun daha da artabileceğini bildirdi.

Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'da ortaya çıkarılan gümrük kaçakçılığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İncelemelerde, gümrük idaresini yanıltmak suretiyle gümrük tarifesinin yanlış uygulandığı, bir başka ifadeyle "anti damping" vergisine ve yüksek oranlı gümrük vergisine tabi eşya yerine düşük vergi oranlı eşya işlemleri yaptırılarak Hazinenin kayba uğratıldığını belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

"Soruşturma kapsamındaki firmaların, ithal ettikleri eşyayı muayene ile görevli memurdan gizleyerek ülkeye ithal ettiği, bu işlemlerin 19 Mart 2013 tarihinden bu yana defalarca yapıldığı belirlenmiştir. Yöntem olarak da anti damping ve gümrük vergisi yüksek olan iplik cinsi eşyanın ithal edilmesine karşın, her defasında antrepoda mevcut bulunan ve vergi oranı daha düşük olan eşyanın gümrük işlemleri yapılmak üzere gümrük denetimine tabi tutulduğu, bu şekilde aynı eşyanın 63 kez gümrük idaresine farklı eşya gibi muayeneye sunulduğu anlaşılmıştır. Antrepodaki eşyalara Bakırköy ve Küçükçekmece Sulh Ceza Mahkemelerinin kararı ile el konuldu. Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat personelince ifadelerine başvurulan şüphelilerden bazıları gümrük mevzuatına aykırı işlem yaptıkları konusunda itirafta bulunarak etkin pişmanlıktan faydalanmak istemişlerdir. "

Bakan Yazıcı, inceleme sonucunda 73 ithalat işlemi ve 78 antrepo beyannamesi olmak üzere toplamda 153 gümrük işleminin yapıldığı, bu işlemlerden sadece 2'sinin sarı hattan, diğerlerinin kırmızı hat kriterinden işlem gördüğünün tespit edildiğini bildirdi.

Şu ana kadar el konulan eşyaların yaklaşık 16 milyon dolar değerinde olduğunu ifade eden Yazıcı, bu rakamın daha da artabileceğini belirtti.

Yazıcı, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16 kişinin savcılığa sevk edildiğini, soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim