• BIST 113.433
  • Altın 162,493
  • Dolar 3,7951
  • Euro 4,6867
  • Ankara : 4 °C
  • İstanbul : 8 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Çankırı : 5 °C
  • Antalya : 11 °C
  • Eskişehir : 5 °C

Haşim Kılıç'la ilgili bomba iddia

Haşim Kılıç'la ilgili bomba iddia
AK Parti kurmayları, Haşim Kılıç'ın başına geçmek istediği AYM Vakfı ile ilgili tasarı geri çekilince, hükümeti eleştirmeye başladığını iddia etti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın gündemi sarsan hükümete yönelik ağır eleştirilerinin şokunu yaşayan Ak Parti kurmayları, bu tavrın gerekçeleri arasında Kılıç'ın emekliye ayrıldıktan sonra başına geçmek istediği Vakfın kuruluşunu sağlayacak tasarının askıya alınmasının yattığını savunuyor.

RAFA KALDIRILDI
Geçtiğimiz Kasım ayında yasalaştırılması öngörülürken son anda rafa kaldırılan tasarı, olağanüstü ayrıcalıklara sahip AYM Vakfı'nın kurulmasını, bireysel başvuru harçlarının yüzde 30'unun bu vakfa aktarılmasını, vakfın ayrıca bağış ve yardım toplayabilmesini ve söz konusu vakfa yapılacak bağışların gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebilmesini öngörüyordu. AYM tarafından hazırlanarak hükümet aracılığıyla Mayıs 2013'te TBMM'ye sunulan tasarı, komisyon aşamasının ardından Kasım ayında Genel Kurul gündemine indirilmişti.

MUHALEFET DE KARŞI ÇIKTI
Ancak tasarının Anayasa Mahkemesi Vakfı'nın kuruluşunu ve bu vakfın gelirlerini düzenleyen hükümlerine muhalefet milletvekillerinin yanısıra AK Parti'den de aralarında yönetici düzeyindekiler de dahil olmak üzere pek çok isimden itiraz geldi. AK Parti kurmayları yaptıkları değerlendirmelerin ardından tasarıda rötuş yapma kararı aldı. Bu çerçevede Genel Kurul'daki görüşmeler aşamasında verilecek önergelerle vakfın gelirleri arasından "yardım ve bağışlar"ın, buna paralel olarak bu yardım ve bağışların vergiden düşürülebilmesine imkan tanıyan hükümlerin tasarı metninden çıkarılması görüşü benimsendi. Bu karar AYM Başkanı'na da iletildi.

'KILIÇ BAŞBAKAN'I ARADI'
Vatan'a bilgi veren AK Parti kurmayları "İşte ne olduysa o aşamadan sonra oldu" diyerek şunları aktardı: "Kılıç'ın AYM Başkanlığı'ndan sonra başına geçmek istediği AYM Vakfı'nın kurulmasını öngören, bu vakfın bağış ve yardım toplamasına imkan tanıyan tasarı içimize sinmiyordu. Başbakan'a durumu aktardık. ‘Bağış işi AYM'nin tüm kararlarına şaibe düşürür' dedik. Tartışma yaratan hükümlerin tasarıdan çakarılmasına karar verildi. Durumu öğrenen Kılıç Başbakan'a kadar arayıp düzenlemede ısrarcı oldu, ama geri adım atılmadı. Bu süreçte AYM Başkanı'ndan ilk çıkış geldi. AYM'yi şaibe altında bırakacak bu düzenlemeye tenezzül eden Kılıç, kendisini evlendirme vaadiyle kandırılmış kişilere benzetip parlamentonun hükümetin güdümünde olduğunu söyledi. O açıklamaların tasarı yasalaştırılmasından vazgeçilerek rafa kaldırıldı. Ardından da AYM'den tartışmalı kararlar peş peşe geldi." (VATAN)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim