• BIST 97.559
  • Altın 144,656
  • Dolar 3,5587
  • Euro 3,9715
  • Ankara : 19 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 21 °C
  • Çankırı : 21 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 16 °C

İlahiyatçı yazar: Diyanetin verdiği fetvalar şüphelidir

İlahiyatçı yazar: Diyanetin verdiği fetvalar şüphelidir
İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık’tan yine çok konuşulacak açıklamalar geldi. “Devletin dinine güven olmaz” diyen Eliaçık, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği fetvaların şüpheli olduğunu ifade etti.

İhsan Eliaçık, devletin temel kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nı hedef aldı.

“İslam kültüründe sultanın sofrasına oturan alimin verdiği fetva geçersizdir kuralı geliştirilmiştir” ifadelerini kullanan Eliaçık, ”"Vatandaş bunu güvenilir sanıyor ama aslında tam tersi güvenilirdir” dedi.

Eliaçık’ın açıklamaları şöyle

HER DEVLET DİNİ KULLANIR
"Her devlet dini kullanır. Her devletin din adamları vardır. Her devletin din kurumları vardır. Ve bu din adamları devletin icraatlarını meşrulaştırırlar. İslam kültüründe sultanın sofrasına oturan alimin verdiği fetva geçersizdir kuralı geliştirilmiştir. Sen onun dediğini tutarsın demektir bu.

“DİYANETİN MÜHRÜ DEVLETİN MÜHRÜDÜR”
Kur’an’ı alıyor vatandaş, arka sayfalarında mühür arıyor. ‘Ne mühürü arıyorsun?’ diye sordum, ‘Diyanet’in mühürünü’ dedi. ‘N’olucak?’ dedim. ‘O güvenilirdir’ dedi. Belki de tam tersi doğrudur. Asıl mühür varsa güvenilmezdir. Bana göre Diyanet’in mühürü varsa o kitapta, devletin din kurumunun mühürü demektir.

“ŞİMDİ KİM DOĞRU SÖYLÜYOR”
Beş profesörün ismi var bir Kur’an çalışmasında. Üstünde de Suudi Arabistan Bakanlığı’nın mühürü var kapı gibi. Vatandaş tavaf esnasında beni arayarak ‘Senin söylediğin mi doğru, bu üzerin de beş profesörün söylediği mi doğru?’ diye soruyor. Bakara Suresi 216. ayet için ben demişim ki, ‘Sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki; ihtiyaçtan fazla olanı.’

Onlar ise şöyle denmiş: ‘Sana iyilikten ne yapacaklarını sorarlar. De ki; affetmeyi’.

Şimdi kim doğru söylüyor?

Size soruyorum petrol kralının hangi meal hoşuna gider. Suudilerin ve prenslerinin 5 bin hanedan üyesi var toplam, dünyanın her yanında sabah kahvaltı yapıyorlar, başka yerde istedikleri mankenlerle birlikte oluyorlar, bunların bir günlük masrafı bin yoksulun on yıllık ihtiyacı. Düşünün bunun hoşuna tabiki diğer meal gider.

DİYANETİN VERDİĞİ FETVALAR ŞÜPHELİDİR
Bu profesörler nasıl da yontmuşlar konuyu aldıkları dolarlar karşılığında. Devletin din kurumunun yapmış olduğu Kur’an çevirilerine güvenilmez. Sultanların, kralların kontrollerinde olan meallere güvenilmez. Diyanet’in verdiği fetvalar şüphelidir. İlk duyduğunuz anda inanılacak fetvalar değildir. Ya hükümeti meşrulaştırıyordur ya muhalif olanı çürütmek için konuşuyorlar.

“EĞER RAHATSIZ ETMİYORSA PERGAMBERANE DEĞİLDİR”
Türkiye’deki servet ve otorite sahiplerini rahatsız etmeyen hiçbir din söylemi Peygamberane değildir. Hele hele meşrulaştırıyorsa düşünmek lazım. Bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan, eşinin başörtüsüne bakılarak, namaz kılışına bakılarak, hacca gidişine bakılarak değerlendirilemez. İcraatlarına bakacaksınız. Zulüm yapıyor mu yapmıyor mu, adaletli davranıyor mu davranmıyor mu, yetkisini gücünü halkın lehine, zayıfın, güçsüzün, ezilenin lehine kullanıyor mu kullanmıyor mu? Güçlünün mü zayıf mı yanında buna bakacağız.

“ALNINDAKİ SECDE İZİNE SIRTINDAKİ HIRKAYA”
Peygamber’imiz der ki insanların alnındaki secde izine ve sırtındaki hırkaya bakarak değerlendirmeyiniz. Adam Allah’ın sevgili kulu görüntüsü verebilir bu aldatıcıdır buna bakmayın kişinin dinarla ve dirhemle olan ilişkisine bakın diyor. Yani parayla olan ilişkisine bakın diyor. Bir adamın bunlarla ilişkisi onun gerçek bir dindar olup olmadığının göstergesidir. Onun namazı, başörtüsü, haccı, orucu değildir. Biz onlara bakamayız.”

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
mete han
09 Aralık 2014 Salı 03:19
03:19
bunu bizim bir lokma bir hırka deyip göbek büyüten, müteahhitlik, galericilik, kuyumculuk yapan insanları Allah'tan evvel kendilerine kul eden tarikat şeyhlerimiz iyi okusunlar.
88.234.123.193
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim