• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Ilgaz Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Engin Kaya'dan yanıt var

Ilgaz Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Engin Kayadan yanıt var
"Bir Efsanedir Ilgaz projesinin arka bahçesi" başlıklı

haberimize Ilgaz Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Engin Kaya'dan "yanıt" geldi. Kaya, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında haberdeki iddialarımızla ilgili konularda yanıtlarını peş peşe sıralamış. Bu haberimizde Engin Kaya'nın cevap hakkını sizlerle buluşturmakla yetinecek, verilen cevapların gündeme taşıyacağı yeni sorularla oluşacak "Bir Efsanedir Ilgaz" serisine devam edeceğiz. İşte Engin Kaya'nın iddialarla ilgili yanıtları. 

"23 Şubat 2010 tarihinde sitenizde yayınlanan ‘Bir Efsanedir Ilgaz Projesinin arka bahçesi’ isimli haberiniz ile ilgili cevaptır. 

Avrupa Birliği projeleri, ilgili ülkeler için çok büyük önem taşımaktadır. Avrupa Birliği Ülkelerinde olduğu gibi bizim Devletimizde bu konuya önem vermekte ve daha çok AB projesi yapılmasını teşvik ederek Ülkemizin bu fırsattan gerektiği şekilde faydalanmasını arzu etmektedir.

İl Özel idareleri, Belediyeler, Sivil toplum kuruluşları, Köy tüzel kişilikleri, Üniversiteler gibi kurumlara büyük katkı sağlayan bu projelerin üretilmesi ve teşvik edilmesi için Valilikler bünyesinde ‘Proje Birimleri’ de oluşturulmaktadır.

Bu kapsamda, hazırladığımız ‘Bir Efsanedir Ilgaz’ isimli AB Gençlik projesi kabul edilmiştir. Gençlik Projesi kapsamında yer alan projemiz gençlerle birlikte uygulanmış ve hazırlanan rapor, ( faaliyet raporu, harcama belgeleri ve proje çıktıları) değerlendirme kurulu tarafından onay alarak sonuçlandırılmıştır.

Sitenizde yayınlanan haber içerisinde şahsım ve oğlum adına suçlayıcı ve itham edici ifadeler kullanılmıştır. Haberde bahsedilen konular hakkında gerekli açıklamalar maddeler halinde aşağıya çıkarılmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunarım.

1- Projenin adı ‘Bir Efsanedir Ilgaz’ dır.  Proje Sorumlusu ise Doğanay Kaan Kaya’dır. Yani, Projenin tüm mali ve idari sorumlusudur. Ben ise, Kitap ile ilgili konuda Kitabın Editörlüğünü yapmış bulunmaktayım. Yani özetle, Kitapta yer alması gereken bilgilerden, resimlerden, mizanpajdan, konulara ayrılması gereken sayfa sayısından vs sorumluluğum vardır. Kitap içeriğinin güzel olması ve her türlü bilgiyi içinde barındırması için, akademisyenlerin de dahil olduğu uzman bir ekip çalışmalarını titizlikle gerçekleştirmiştir.

2- Projenin bütçesi 6.500 Euro, resmi uygulama süresi ise 3 aydır. Bu bütçe 3 aylık yapılan çalışmaların ve harcama kalemlerinin tamamı içindir. Sadece Kitap baskısı için AB tarafından ayrılan miktar ise 2725 Euro’dur. Geriye kalan miktar, proje uygulama faaliyet programında yer alan etkinlik, çalışma ve hizmetler için ayrılmıştır.

3- Kitap haberde bahsedildiği gibi 1000 adet değil, 1500 adet bastırılmış ve 2725 Euro tutarı olan 5.795 Türk Lirası, fatura karşılığında matbaaya ödenmiştir.

4- Ilgaz Kaymakamlığından ne direkt olarak, ne de dolaylı olarak Kitap adına bir kuruş para alınmamıştır. Haberde bahsedilen tribün bakım onarımı 2008 yılı Mayıs ayı civarındadır ve gerekli tadilatlar yaptırılmıştır. Projemiz ise 2009 yılı Ağustos ayında yapılmıştır. Yani, onarım işinin de Kitap ile alakası bulunmamaktadır.

5- Ilgaz Belediyesi ne şahsıma ne de oğlum Doğanay Kaan Kaya’ya Kitap için direkt ya da dolaylı olarak hiçbir ödeme yapmamıştır. Haberde Belediyeye verildiği bahsedilen 500 Kitap, Belediyenin isteği üzerine ( Kitabı hazırlayan bizlerin de onayı ile) matbaaya fazladan bastırılmış ve bastırılan bu kitapların parası Ilgaz Belediyesi tarafından fatura karşılığında matbaaya ödenmiştir.

6- Habere konu olan Uno marka aracın alındığı doğrudur. Ancak bu aracın Proje parası ile alındığı iddiası doğru değildir.  Hakkında fırtınalar koparılan 1993 model Fiat Uno marka araç 4.500 TL ye oto galeriden alınmıştır.  Parası ise, kendi adıma İş Bankası Ilgaz şubesinden çektiğim 10.000 TL tutarındaki krediden ödenmiştir. (ilgilenenlere çekilen kredinin hesap numarasını ve Uno’nun alındığı galerinin iletişim adreslerini verebilirim)

7- Kitapta Avrupa Birliği Logolarının olmadığı iddiası gerçek değildir. Kitabın son sayfasında AB tarafından konulması zorunlu olan logo ve yazılar yer almaktadır. Kaldı ki, Bastırılan bu Kitap ve proje harcamaları, AB yetkilileri tarafından incelenmiş ve onay verilmiştir.

8- Engin Kaya isminin Kitabın kapağında ve Editör kısmında yer alması da haberde eleştiri konusu olmuştur. Kitap, bir ekip çalışması ile uzun ve yorucu olan bir çalışma sonucunda bastırılmış ve ortaya kaliteli bir eser çıkmıştır. Daha önce ortaya koyduğum eser ve çalışmalardan kaynaklanan tecrübem nedeni ile bana verilen Editörlük görevi en iyi şekilde yerine getirilmeye çalışılmış ve Ilgaz’a yakışır güzellikte bir Kitap basılması sağlanmıştır. Kitap hazırlamak zor iştir. Hele hele, bir yörenin tanıtımı için hazırlanıyorsa tamamen özgün, potansiyel güzellikleri ön plana çıkaran, yaratıcı fikirleri ve mizanseni bünyesinde barındıran, görsel ağırlıklı ve kaynak niteliğinde olabilecek, baskı kalitesi, resim kalitesi ve kağıt kalitesi üst düzeyde olan bir eseri ortaya çıkarmak çok daha zordur. Benim başkanlığımda bir ekip tarafından gerçekleştirilen yoğun ve yorucu çalışmalar yaklaşık 1 yıl sürmüş ve bu çalışmalar karşılığında Editöre ya da Kitap hazırlık ekibindeki diğer kişilere maddi bir ödeme yapılmamış, katkı sağlayan herkesin isimlerine Kitapta yer verilmiştir. Bunu da fazlası ile hak etmişlerdir.  Proje ekibi olarak şahıslara gelir sağlama amacı güdülmüş olsaydı, AB yetkililerinin ‘Kitaba reklam alabilirsiniz’ izni kullanılarak reklam alınır ve böylece gelir elde edilirdi ama yapılmadı.

9- Kitabın önsözünde, İlçe Kaymakamının ve İlçe Belediye Başkanının resimlerinin bulunması da eleştiri konusu olmuştur!  İlçenin Kaymakamı ve Belediye Başkanının Kitapta resminin olması kadar doğal bir şey olamaz. Çünkü bu kitap ilçe tanıtımı için yapılmıştır. Onlar da, İlçenin en üst düzey yöneticileri olarak İlçeleri hakkında iki kelam etmeye hakları olmalı diye düşünüyorum.

10- Evet, yeni bir AB projesi hazırladık bu bir sır değil ve kallavi de değil. Kabul edildiği taktirde yeni proje, Ilgaz ın tanıtımına katkı sağlayacak, Ilgaz ve Çankırı kültürünü Avrupa vatandaşlarına tanıtmak için bir fırsat niteliğinde olacaktır.. Bu proje ile, 6 farklı ülkeden 38 genç Ilgaz-Çankırı ya getirilerek misafir edilecektir. Yaşantımızı, kültürümüzü tanıtma imkanı bulacağımız proje ile yerel halkta Avrupa hakkında bilgi sahibi olacaktır. Bunun dışında, Ilgaz da görev yapan bir arkadaşımızın hazırladığı ve bizim de lojistik destek verdiğimiz, AB projesi de kabul edilmiş ve önümüzdeki aylarda uygulanacaktır.

Ne kadar çok AB projesi hazırlanıp uygulanırsa, Ülkemize o kadar çok fayda sağlanacağını bildiğimizden dolayı, yardım isteyen herkese gerek şahsım, gerekse oğlum tarafından elimizden geldiğince yardımcı olunmaktadır. Bilgilerinize sunarım. Engin Kaya"
 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim