• BIST 102.258
  • Altın 190,134
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Ilgaz'ın en uzun telesiyej hattı Yıldıztepe'de

Ilgazın en uzun telesiyej hattı Yıldıztepede
Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ve beraberindekiler bugün Yıldıztepe'de incelemelerde bulundular.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ve beraberindekiler sabah saatlerinde Ilgaz - Yıldıztepe'ye gelerek 1600 metrelik telesiyej hattını kullandılar ve bölgedeki çalışmaları yerinde incelediler.

Spor eski Bakanı Faruk Özak'la başlayan Ilgaz-Yıldıztepe'ye telesiyej hattı yapımı aradan geçen iki yılı aşkın süre sonrasında nihayet mutlu sonla tamamlandı.

Vali Vahdettin Özcan'ın
Ilgaz-Yıldıztepe'deki incelemelerinden
fotoğraflar için - TIKLA

1600 metre mesafe ile bölgenin en uzun telesiyej hattı olmasıyla birlikte çift kişilik 220 teleski'ye sahip olan Yıldıztepe'deki projenin tamamlanması ve geçtiğimiz günlerde işletme ihalesinin de yapılarak hizmete girmesiyle bölgedeki kış turizmine önemli katkılar sağlayacağı gün gibi aşikar.

VALİ ÖZCAN, SABAH KAHVALTISINI YILDIZTEPE'DE YAPTI

Yıldıztepe'de yapımı sürdürülen iki futbol sahası ile birlikte hizmete giren telesiyej hattında incelemelerde bulunmak üzere hafta sonu sabah erken saatlerde beraberinde il emniyet müdürü Osman Zoroğlu, İl Özel İdare Sekreteri Hasan Yıldız ve bazı birim amirleriyle Yıldıztepe'ye gelen Vali Özcan'ı burada Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir ve Belediye Başkanı Cevdet Çetin karşıladı.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, sezonla birlikte telesiyejin hizmete sunulmasından mutlu olduklarını söyleyerek, "Bundan sonra Ilgaz kış turizminde hak ettiği yere daha hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Bu güzelliği görmek ve yaşamak için turizmciler daha hevesli olacaklardır"  dedi. Vali Özcan teknik aksaklıklar nedeniyle tamamlanması uzayan telesiyejin bölgede önemli bir eksikliği ortadan kaldırdığına işaret ederek  "Bu telesiyejle Yıldıztep hayali gerçek oldu" diyerek sözlerini tamamladı.

Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir, Vali Özcan'a yapılan bölgede halen yapımı sürdürülen 2 futbol sahası ile ilgili bilgi verdikten sonra, teleskiye binerek 1600 metre yüksekliğe çıktı.

cankiri-yildiztepe-vali-resim-03.jpg

Yıldıztepe Armar tesislerinde beraberindekilere sabah kahvaltısı yapan Vali Özcan'ın, işletmeye hesap ödemesi de gözlerden kaçmadı.

Bölgede yaklaşık üç saat kalan Vali Özcan ve beraberindekiler daha sonra Çankırı-Kastamonu sınırı olan Doruk mevkiindeki Doruk Otel'e çıktılar.  Hafta sonunda oteldeki müşteri yoğunluğunun fazla olması Vali Özcan'ı bir hayli memnun etti.

BÖLGEDE DEVAM EDEN KAR YAĞIŞI
İŞLETMECİLERİ VE TATİLCİLERİ MUTLU EDİYOR

Öte yandan bölgedeki kar kalınlığının işletmecileri mutlu edecek düzeyde olması da işin başka bir sevindirici yanı. Yıldıztepe'de kar kalınlığı yaklaşık 25 santime ulaşırken, Doruk'taki kar kalınlığının  yer yer 50 santim düzeyinde olduğu görüldü. Bölgeye hafta sonu tatil yapmak için başta Ankara olmak üzere çevre illerden gelen vatandaşların hayli neşeli oldukları gözlemlendi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
hasan kaya
27 Aralık 2011 Salı 11:08
kimlerin emeği var
Bu tesis çankırı için çok önemli bir tesis. İlin canlanmasına büyük bir katkı sağlayacak. Ancak bu tesisin yapılmasında büyük katkısı ve emeği olanları unutmayalım. Özelikle eski il müdürü Gürhan Yıldız'ı.
212.156.90.250
TUNCER öZVAR
27 Aralık 2011 Salı 09:50
her yıl dağlarda binlerce ağaç kesiliyor
Telesiyej için ağaç kesildiği doğrudur. Ben çocukluğumdan beri hatırlıyorum Ilgaz'da her yıl binlerce ağaç kesiliyor. Ilgaz ormanlarının azaldığını görmedim bilakis artıyor. O topraklarda adeta kozalardan ağaç fışkırıyor. Bazen orman içi yanğın yolu için de bir güzargahta ağaç kesiliyor. Bunu da öyle bir eylem sayalım. Bence önemli olan oraları temiz bakalım. Çevreyi kirletmeyelim. Turizmin nimetlerinden bölgemiz de faydalansın. Ilgaz dağları diğer kayak merkezlerine göre çok daha avantajlı. Bu bölgede kış turizmi yanında yazın da yayla turizmi yapma olanakları var. Dağdan 12 ay faydalanabilmeliyiz.
81.214.36.8
mehmet yeşilyaprak
26 Aralık 2011 Pazartesi 17:22
yazık
küresel ısınmanın yaşandıgı dünyamızda,ormanlarımızın kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Dünyamızı saran ozon tabakasındaki delikten kaç kişinin haberi var. Ormanlar toprak altı bitki örtüsü ile, ekolojik olarak bir bütündür. Kadın çayırında telesiyej sevdasına 10 bin metreküp, bir benzeri İtalya'da bulunan sarı çam kesildi. Daha bir bu kadar daha kesilmesi gerekecek. 30 sene öncesi Kadınçayırı Türkiye'nin tüm fidan ihtiyacını karşılayan bir fidanlık idi. Böyle de kalmalıydı. Çünkü ülke olarak buna daha çok ihtiyacımız var. Bizden sonraki nesil bu telesiyejin buraya ne kadar gerekli olduğunu sorgulayacaktır.
78.167.208.101
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim