• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 22 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Eskişehir : 19 °C

İşte Mansur Yavaş'ın Bahçeli'ye yazdığı mektup

İşte Mansur Yavaşın Bahçeliye yazdığı mektup
MHP MYK üyesi Mansur Yavaş'ın Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye gönderdiği mektup ortaya çıktı.

Balyoz davası sanığı emekli Korgeneral Engin Alan'ın MHP'den aday gösterilecek olmasına tepki göstererek milletvekilliği adaylığından vazgeçen Yavaş, partinin, Ülkücü Hareket'e yabancı dar bir kadronun elinde statükocu bir çizgiye oturduğuna dikkat çekiyor. Yavaş, milliyetçiliğin muhafazakarlıkla iç içe olduğunu, milletin değerleri ve maneviyattan uzaklaşmanın partiyi CHP'den farksız hale getireceği; sonunda da 'o statükoyla birlikte' yok edeceği uyarılarında bulunuyor. Parti yönetiminde bulunan 'dar kadro'nun, önemli meseleleri hiç MYK gündemine getirmeden karara bağladığı eleştirisini yönelten Yavaş, buna 12 Eylül Referandumu'nu örnek gösteriyor.

Son yerel seçimde MHP Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Yavaş, 'Sayın Genel Başkanım' hitabıyla başlayan mektubu, yaklaşan seçimler için 'iyi niyetli bir uyarı' mahiyetinde kaleme aldı. Bu anlayışın devam etmesi halinde, Haziran'da yine hüsran yaşanacağı uyarısında bulundu. Mektupta, parti yönetiminde bulunan 'dar kadro'nun, önemli meseleleri hiç MYK gündemine getirmeden karara bağladığı eleştirisini yöneltiyor. Örnek olarak da 12 Eylül'de yapılan anayasa değişikliği referandumunu gösteriyor. "Merkez Yönetim Kurulu'nda partimizin referandumda sergileyeceği tutum tartışılmış olsaydı, sanıyorum ülkemiz ve hareketimiz için bundan çok daha hayırlı bir sonuç doğabilirdi." görüşünü kaydeden MYK üyesi, alınan 'hayır' kararı ile "CHP'yle özdeş parti" algısının oluşturulduğu tezini işliyor. Referandumdaki bu strateji hatasının da başta Orta Anadolu olmak üzere, milliyetçiliğin en yüksek oranda taban bulduğu bölgelerde çok ciddi zafiyete yol açtığı tespitini yapıyor. Mansur Yavaş, mektubunda, Devlet Bahçeli'ye hitaben şu satırlara da yer veriyor: "Millet iradesinin önemli bir bölümüne elitist bir yaklaşımla adeta tepeden bakan, referandumda 'evet' oyu kullanmış yüzde 58'lik bir kitleyi neredeyse yok sayan, bütün programını 'hayır' oyu kullananlar üzerine yapan ve bunu açıkça ilan eden bir anlayışla sonuç almamız mümkün gözükmemektedir."

Yavaş, mektubunda, Türkiye'de seçmen kitlesinin ana gövdesini oluşturan milliyetçi-muhafazakar seçmenlerde MHP'ye karşı oluşmuş olan güven probleminin aşılmasını istiyor. Fakat bunun, mevcut kadro ile başarılamayacağının altını çiziyor. MHP'nin son geldiği noktayı ise, "Maalesef batı ve güney sahillerine sıkışan, ülke partisi olmaktan uzaklaşan, belli bölgelerin partisi olmaya doğru yol alan bir görüntü ortaya çıkmıştır." şeklinde özetliyor. Yavaş, mektubunda Ergenekon terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Yalçın Küçük'e de bir parantez açıyor: "Ülkücü çizgiye sadakat bekleyen kitleler, Yalçın Küçük'ün teşekkürüne mazhar olmayı içine sindirememektedir."

Mektupta, Bahçeli'nin "Güç Birliği" adı altında partiye kabul ettiği bazı isimler de yine aynı çerçevede yaylım ateşine tutuluyor. Bu konunun da MYK'da tartışılmadan hayata geçirildiğini söyleyen Yavaş, şu eleştiriyi getiriyor: "Daha önce başka ülkeler hesabına çalıştığı suçlamasıyla partiye üye bile yapılmayanların adeta sembol isim gibi sunulması, cuntacı oluşumlarda yer aldığı iddiasıyla hakkında davaların devam ettiği isimlerin ön plana çıkarılması kamuoyunda ciddi kuşkular uyandırmıştır. 1995 yılındaki travmayı yaşayan her ülkücüde ikinci Nusret Demiral vakası endişesi başlamıştır."

Etiketler: ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Melih ANDAÇ
24 Mart 2011 Perşembe 15:30
eyvallah
Eyvallah Rahmetli Başbuğuma kati suretle ne laf söylerim, ne de laf söyletirim lafımız Bozkurt töresini köpekleştirenlere yol ve saz arkadaşlarına sağlıcakla kalın....
193.140.8.243
Abdullah Cengiz
24 Mart 2011 Perşembe 12:46
mektubu niye şimdi yazıyor
Kimse kimseyi rakip felan görmüyor. Ankara belediye başkan adayı yapılırken bunları söyleseydi ya.kendini partinin üzerinde görerek siyaset yapılamaz. bu tüm partiler için böyledir. saydığınız isimlerin tamamı içinde bu durum böyle. kimse kimseye ülkücülük dersi vermesin. Ben bir tane dava büyüğü tanırım Alpaslan Türkeş.
88.228.7.151
Melih ANDAÇ
24 Mart 2011 Perşembe 10:31
ah ahmet bey ah
Sen neye sahip çıktın sen hangi dava büyüğümüze sahip çıktın. Birileri kral çıplak dediği zaman çıplaklığınızı görmüyormusunuz. Kendinize rakip gördüğünüze hemen bir karalama kampanyası başlatıyorsunuz. Adamlara demediğinizi bırakmıyor her türlü çirkin isnatlarda bulunuyorsunuz Örnek mi istiyorsunuz Koray Bey. Ali Güngör Bey, Özcan Yeniçeri, Ümit Özdağ, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, Ozan Arif'e de neler dediğinizi unutmayalım. Kral çıplak. Hatta çırılçıplak.. Dava adamları da sayenizde hepsi de yol arkadaşı oldu. Ama Çıplak Krala ve Çıplak Yol arkadaşlarına rağmen gidecek başka yuvamız yok. Zaten bu yuva da ülkücülerindir. Dışardan gelen devşirmelerin değil....
193.140.8.243
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim