• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 18 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Kadir Topbaş vatandaşla kafa mı buluyor?

Kadir Topbaş vatandaşla kafa mı buluyor?
İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın Validebağ Korusu ile ilgili yaptığı açıklama saklanan gerçeği su yüzüne çıkardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Validebağ Korusu girişine yapılacak cami inşaatıyla ilgili mahkemeye yaptıkları itirazın kabul edildiğini ve bu alanın cami yapılabilir bir alan haline geldiğini açıkladı.

Belediye binasında basın toplantısı düzenleyen Kadir Topbaş, “İstanbul’da ciddi bir gündem olan Validebağ Korusu ile ilgili açıklama yapmak istiyorum. Validebağ Korusu denilince sanki bu koruya bir müdahale var gibi bir algının ortaya çıkmasından rahatsızız. İBB olarak geçmişten bize gelen koruları hep korumaya, İstanbulluların kullanımına açmaya özen gösterdik. En güzel örneklerinden biri Emirgan Korusu’dur. Yıldız Parkı’ndaki çalışmalarımız ortada.” şeklinde konuştu.

“Bir cami polemiğinin başlamış olması bizi ayrıca rahatsız etti.” diyen Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böyle bir mabet konusunun gündeme gelmesi, bununla ilgili ‘destek verenler’ ‘vermeyenler’ şeklinde toplumda bir ayrışmanın ortaya getirilmesi de gerçekten rahatsız edici. Burada yanlış anlaşılma, erken davranma, bilgisizlik ve maalesef siyasete malzeme yapma adına bir takım adımlar atıldığını düşünmekteyiz. Gerçekten incelenmiş olsaydı bu boyutlara gelmezdi.

Bahsedilen ibadethane için tahsis edilen alan Validebağ Korusu’nun tamamen dışında. Koru ile hiçbir alakası yok. Ama Validebağ Korusu şeklinde devamlı gündeme taşındı. Tescil dışı kalan bin 200 metrekarelik alandan bahsediyoruz esasında. Burayı Üsküdar Belediyemiz kendi mülkiyetine tescilini sağlamış ve tapusunu almış, daha sonra ilçe müftülüğü bir talep üzerine buraya cami yapılmasını istemiş. Toplam 300 metrekarelik bir mahalle mescidi ölçeğinde ve ihtiyaç olduğu için. Maalesef burada ciddi gerginlikler oluşmuş. Bize gelen talep üzerine bir plan tadilatına girdik ve 5000’lik planlarda dini tesis alanı olarak belirledik. Bu plan değişikliğine yapılan itiraz planın iptali ve yürütmenin durdurulmasıyla ilgili bir karar getirildi önümüze. Tabi biz ortamı yakinen takip ettik. İlçe belediye başkanı televizyonlarda olsun, diğer alanlarda olsun bunun detaylarını vermeye çalıştı. Sayın başkanla yapılan mutabakata göre yargının vereceği karara göre davranmaya kadar gelmiştir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız plana sahip çıkma adına yürütmeyi durdurma ve plan iptalinin kaldırılmasıyla ilgili bir itirazımız oldu. Bizim itirazımıza göre elimize bugün geçen İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma ve plan iptali kaldırıldı. Yani şu anda 5000’lik planımız geçerli. Burada bu cami yapılabilir hale geldi.”

avukattanflasyalanlama-topbas-resim-10.jpg

AVUKAT GÜLSÜM ÖZDEMİR'DEN TOPBAŞ'A YALANLAMA
Validebağ Korusu'ndaki eylemciler, çevre sakinleri ve Üsküdar Belediyesi arasında anlaşma sağlanmasından sonra inşaat önünde avukat Gülsün Özdemir gurup adına basın açıklaması yaptı. 

Gülsüm Özdemir aralarında İstanbul eski Belediye başkanlarından Ali Müfit Gürtuna’nın da bulunduğu çevre sakinlerinden bir grup temsilci, ilçe kaymakamı ve ilçe belediye başkanı ile bir görüşme yaptığını söyledi. Özdemir, “Yürütmeyi durdurma kararı devam etmektedir. Yürütmeyi durdurma kararı davalı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 27.10.2014 tarihinde mahkemeye yürütmeyi durdurmaya ilişkin cevapları sunulmuştur. Bu aşamada inşaatı durdurarak, hukuka ve mahkeme kararlarına saygısından dolayı Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen’e teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Eylemcilerin koru girişindeki bekleyişlerini sürdürüyor. Eylemciler yağmurdan çadırlara sığınarak korunuyor.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim