• BIST 103.328
  • Altın 193,027
  • Dolar 4,6479
  • Euro 5,4758
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 26 °C
  • Antalya : 31 °C
  • Eskişehir : 24 °C

Kılıçdaroğlu'nun son parti grubu konuşması

Kılıçdaroğlunun son parti grubu konuşması
Parti grubunda konuşan Kılıçdaroğlu'nun hedefinde Erdoğan vardı..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milliyetçilikle ilgili sözlerini hatırlatan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Gerek AKP hükümetinin, gerek partisinin bir misyonu var: Recep Tayyip Erdoğan'ın devirdiği çamları düzeltme görevi. 'Efendim o bunu demek istedi şunu dedi' falan. Ve artık alay konusu olmaya başladı. 'Efendim sayın Başbakan böyle demek istemedi' diyen kimse kalmadı. Sözün başı da belli sonu da belli." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın köprü ve otoyolların özelleştirilmesiyle ilgili "Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesi 7 milyarın altı vatana ihanettir!" sözlerini hatırlatan CHP lideri, bazı özelleştirme ihalelerini hatırlatıp Erdoğan'ı suçladı.
 
İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları
2B arazilerinin fiyatlarını Antalya'da CHP'li bürokratlar belirledi diyorlar. Allah aşkına CHP'li bürokrat mı bıraktınız kamuda? Direnin kazanacaksınız 2B mağdurları. Biz de sizin yanınızdayız. 
 
10 yıl önce domates 1 lira, 10 yıl sonra aynı fiyat. Elektrik, ilaç, gübreye ise zam üstüne zam. 
 
HERKESİN KİMLİĞİ HERKESİN ŞEREFİDİR
Bugün Erdoğan konuşmasının büyük bir kısmında milliyetçilikten bahsetti. Kıvıracak ya tam bir saat konuştu. Ama kıvırma, bunun sorumlusu ben değilim. İnsanın insan olduğundan kaynaklı hakları vardır. İnsan insan olduğu için hakları ve özgürlükleri vardır. Biz insana değer veririz ve onun değerlerine de değer veririz. İnançlarına kimliğine düşüncelerine değer veririz. Biz insana böyle bakarız. İnsan kendi kimliğini belirleme özgürlüğüne sahip değil. Anne ve babasını seçme hakkına sahip değil. Bütün demokrasilerin kabul edildiği haklar var. İnsanlar milliyetiyle gurur duyar. Vatanımı seviyorum, bayrağımı seviyorum diyen insanlar milliyetçilikten bunları anlıyorsa ben de CHP lideri olarak bunu anlıyorum. Hiç kimsenin milliyeti ya da ırkını aşağılayan ifade kullanmaması çok önemlidir. Herkesin kimliği herkesin şerefidir.
 
ARTIK ERDOĞAN'IN DEVİRDİĞİ ÇAMLARI KİMSE TOPLAMIYOR
AKP'nin şöyle bir özelliği var; gerek AKP hükümetinin gerek partisinin bir misyonu var. Recep Tayyip Erdoğan'ın devirdiği çamları düzeltme görevi. "Efendim o bunu demek istedi, şunu dedi" falan. Ve artık alay konusu olmaya başladı. "Efendim sayın Başbakan böyle demek istemedi" diyen kimse kalmadı. Sözün başı da belli, sonu da belli. 
 
FIKRA ANLATTI
Adamın biri müthiş yalancı. Toplumda itibar kaybetmeye başlamış. Gitmiş birine demiş ki sen gel benim yanıma da beni düzeltirsin demiş. Olur demiş. Bir ok attım kuş oldu demiş. Sonra bir ok attım helva olmuş. Yanındaki adam da demiş ki tamam oku bulduk, kuşu bulduk da dağın başında unu şekeri nerede bulacağız. 
 
AYAKLAR ALTINA ALIYORMUŞ; ORADA DUR BAKALIM
Antropolojiyle ilgili dergiler gösteriyor. Geçmiş olsun sen ancak bu milletten özür dilersen bu sözler unutulur. Antropoloji bölümü var. Elinde bir dergi var. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi var.
 
Etnik kimlik üzerinden siyasete hayır. Ama ben her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alıyorum diyorsan orada dur kardeşim sen bunu yapamazsın. Bunun milliyetçilik anlayışı da bu. Bugün de kıvırmaya çalışıyor. Neymiş kapsayıcı milliyetçilik. Sevsinler kapsayıcı milliyetçiliği. Sen her türlü derken bunu da kattın. Rize'de de aynı şeyi söyleyeceğim dedi. Sen eğilip kıvırmadan bu sözleri söyleyeceksin. Rizeliler seni dinler kararını verirler. Bir şeyi unutmamamız gerekiyor. Ya göründüğümüz gibi olacağız ya da olduğumuz gibi görüneceğiz. Bu işin kuralı bu.
 
ÇIK BİZDEN ÖZÜR DİLE
Sayın Koç buna konjonktür milliyetçisi demişti. Bir laf ettin artık geri almak imkansız adam gibi özür dileyeceksin. Türkiye Cumhuriyeti topraklarını NATO toprağı olarak tanımlamıştı. Sen nasıl bu toprakları NATO toprağı olarak ifade edersin. BDP heyeti Sinop'a gitti. Orada olaylar çıktı. Grup toplantısına gelince ilk iş CHP'li belediye başkanını eleştirdi. Daha önce söyledim yalan söyleyen adamdan Başbakan olmaz. Sen Başbakansın. Vali emrinde. Açar sorarsın. İçişleri Bakanı emrinde. Onları hiç aramıyorsun, sormuyorsun. Bizim Belediye Başkanımız Sinop'ta değil bizim Belediye Başkanımızı suçluyorsun. Bizim Sinop Belediye Başkanı CHP'den seçildi, ama bütün Sinoplular'a hizmet veriyor. 
 
Bir suçlama daha yapmıştı. CHP'li belediyeler yaptıkları ihalelerde PKK'ya para aktarıyorlar. Çıkıp açıkla demiştim. Senin CHP'den iki kere özür dilemeni bekliyorum. Bir Sinop olayları iddiası, bir de CHP'li belediyeler PKK'ya para aktarıyor iddiaları için. Özür dilemek şerefli insanların işidir. Bakın BDP'li belediye başkanı çıktı, bizim CHP'li başkanımızdan özür diledi. 
 
TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAPİSHANELERİNDE
HANGİ TUTSAKLAR VAR?
BDP milletvekilleri gittiler İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüştüler. Devletin elinde de tutsaklar ve PKK'nın da elinde tutsaklar var denildi. PKK'nın elindeki tutsakları biliyoruz. Sayın Başbakan'a soruyorum; Türkiye Cumhuriyeti'nin hapishanelerinde tutsaklar var mı yok mu? Kim bunlar çık söyle. Milletin bilgi almaya ihtiyacı var. Öyle bir yetkisi de yoktur. İster 50 der, ister 150 der. Ağzından çıkan sözlerden sen sorumlusun. 
 
KÖPRÜ VE OTOYOL ÖZELLEŞTİRMESİ İPTALİ
'Özelleştirmeyle ilgili bir çalışma yaptık' diyor. Özelleştirme bedeli düşük olursa 'Ben vatanıma ihanet ederim' diyor. Soruyorum, Tekel'in içki bölümünü 2004 yılında 292 milyon dolara özelleştirdin. 2 yıl sonra 292 milyon dolara satın alan şirket bunun yüzde 90'ını 810 milyon dolara sattı. 810 milyon dolara alan da bunu 2011 yılında 3.3 milyar dolara sattı. Burada vatana ihanet var mı yok mu?
 
Vatana ihanet sözü ona ait. SEKA, Değeri 51.2 milyon dolar. AKP döneminde kendi döneminde yandaşlarına 1.1 milyon dolara satıldı. Bu satışta vatana ihanet var mıdır yok mudur?
 
Telekom üç yıllık karına satıldı. Hala Telekom sözleşmelere aykırı olarak gayrimenkulleri satıyor. Türkiye'nin en değerli şirketini özelleştirdin. Satın alanlardan birisi de Suudi Arabistan'da bir posta kutusunu adres göstermişti. Burada vatana ihanet var mıdır yok mudur. 
 
ETTİĞİ LAFI KULAKLARI DUYMUYOR
Seydişehir Alüminyum tesisleri. Bu özelleştirmeden ihanet var mıdır yok mudur? TÜPRAŞ'ın yüzde 65'lik hissesi satışa çıktı. 1.3 milyar dolara tabela şirketine satıldı. TÜPRAŞ ihalesinde düzgün fiyat oluşmadı açıklaması yaptı. Petrol İş yargıya gitti, yargı ihaleyi iptal etti. 9 Şubat 2004 ihalesi iptal edildi. 1 yıl sonra yüzde 51'lik hisse satışa çıktı 4.1 milyar dolara özelleştirildi. Devletin 3 milyar doları kurtarılıyor. Burada kim vatana ihanet ediyor. Ettiği lafı kulakları duymuyor. Bir tesis özelleştirilirken önce bir değer tespiti yapılıyor, o değer gizli tutuluyor, özelleştirme sonrası bu değer açıklanıyor. Bugüne kadar değer tespit rakamları kamuoyuna açıklanmamıştır. Şimdi soruyorum o vatana ihanet sözcüğünü nerede kullandın kendini o cümlenin neresinde buluyorsun?
 
Hiç kimse hayatından memnun değil. Türkiye'nin değişime, halktan yana özgürlükçü bir halk partisine ihtiyacı var. 
 
Recep Tayyip Erdoğan'ın bir saat parti grubunda kıvırarak ifade ettiği sözleri, halkı yaralamıştır. Kendi milletini aşağılayan bir Başbakan, kendi bayrağını aşağılamıştır. Bunu her yerde halkın sağduyusuna teslim etmemiz gerekiyor. 
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim