• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 14 °C

Kredi Yurtlar'da neler oluyor?

Kredi Yurtlarda neler oluyor?
Yurtta kalan öğrencilerin bir bölümü "can güvenliği" sorunu yaşadıkları yönünde yazılı bir basın açıklaması yaptılar.

Çankırı'da Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yüksek öğrenim öğrenci yurdunda yaşanan olumsuz bazı gelişmeler, yurtta kalan bir bölüm öğrenciyi tedirgin eder boyutlara ulaştığı yönünde gelişmelerle karşı karşıyayız.

Yurtta kalan kürt kökenli öğrenciler yaptıkları yazılı açıklamada "gecenin bir vakti saldırıya uğradıklarını" ifade ederek, "can güvenliğimizden kaygı duyuyoruz" diyorlar.

Sözcü18 Haber Merkezi'ne ulaşan yazılı açıklama, öğrenci yurdunda yaşanan olumsuzlukları bir yönüyle ortaya koyuyor.

İŞTE O YAZILI AÇIKLAMA

"Biz Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde okumakta olan öğrencileriz.

Bu açıklamayı yapmamızın amacı, 21.12.2011 gece saat 02.00 sularında devlet yurdunda 2 arkadaşımızın Kürtçe şarkı mırıldandıkları için faşist zihniyetler tarafından saldırıya uğramalarıdır. Olay esnasında yurt yönetiminin ve yurt güvenliğinin zafiyeti vardır. Yurt müdürünün elinde olan tüm yetkilere rağmen öğrencilerin can güvenliği sağlanamamıştır.     

Hatta yurt güvenliğinin copları kullanılarak faşist öğrenciler tarafından gece saat 02.00’de arkadaşlarımızın odalarının basılması, bizim kuşku ve kaygılarımız artırmıştır. Bu yüzden can güvenliğimizden kaygı duymaktayız. Yurt yönetiminin olaya sadece seyirci kalması ve ellerindeki imkanlara rağmen faşist öğrencilere hiçbir yaptırım yapılmaması, bu yetmiyormuş gibi saldırıya maruz kalan ve mağdur olan Kürt öğrenciler kınama cezası almışlardır. Bu olaylar vicdanları derinden yaralamıştır. Gerekli mercilerde kaygılarımız tatmin edici bir açıklama bekliyoruz.

Bundan dolayı burada en demokratik hakkımız olan basın açıklamasıyla tepkimizi dile getiriyoruz. Dilinden, etnik kökenlerinden dolayı, dünyanın pek az yerinde kalan en ilkel duygu olan milliyetçi ve faşist zihniyetin saldırılarına maruz kalıyoruz. Bundan önce defalarca yaşanan faşist saldırılara en son bir yenisi, sadece Kürtçe bir ezgi yüzünden başgöstermiştir. Biz daha önce defalarca gereken tüm yasal mercilere başvurmamıza rağmen bizi sahipsiz ve yalnız bıraktılar. Biz etnik kökenimizden dolayı hak etmediğimiz şekilde fişlenmek istemiyoruz.

Yapılan bu uygulamalara karşı direneceğiz, teslim olmayacağız. İstediğimiz tek şey eğitim-öğretim hakkımızın ülkenin her yerinde, etnik kökenimize ve kimliğimize saldırı olmaksızın gerçekleştirebilmektir. Bunu sağlamak ise devletin asli görevleri arasındadır.

YAŞASIN HAKLARIN KARDEŞLİĞİ!"

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
asıl konu
12 Ocak 2012 Perşembe 23:11
gercek yüz
bu konu almış başını gidiyor.. aslında sadece ortada kısa ve öz bir konu var... herkes kendı kafasına ve düşüncesine göre bişeyler yazıp ciziyor.. herkes elini vicdanına versin ve ona göre yazıp çizsin.. asıl konu sadece bir olay yüzünden oluşmuş ve daha sonra kürt kökenli arkadaşlarımızın kendilerini haklı çıkarmak için yaptığı bi oyundur.. kyk da da hiç bir şekilde birine sırf kürt olduğu için suç yüklenmemiştir.. 5 parmağının 5 i bir değildir.. o yuzden laf ve yoruma kalabalığına gerek yok...
78.187.120.146
bende ordaydım
12 Ocak 2012 Perşembe 16:13
sen sabret!!
kyk taraf tutuyormuş bunların hepsi hikaye. yurt yönetimi taraf tutsaydı 2 tarafta ceza almazdı. sen neyin peşindesin olaya kim karıştıysa hepsi kınama aldı sen daha diyorsunki yurt yönetimi taraf tutuyor. eğer elinde bir belge olsaydı zaten şimdiye kadar verirdin basına. kürtlerin odası basılmadı, kürtler oda bastı.. bıçak çeken de senin arkadaşlarındı.. güldürme milleti komik çocuk d ve c kız bloklarından mı geldiler sizi dövdüler: D hani diyorsunuz ya yaşasın hakların kardeşliği diye... benim sizin gibi kardeşim yok olamazda..
88.237.22.166
sly
11 Ocak 2012 Çarşamba 12:52
sabredin
belge isteyen arkadaşlar az sabretsinler bir kaç güne kadar o belgeleri de gazteye wercem o zaman herkes görcek kürtlere karşı yapılan faşistliği. kürtlerle türkler kavga ediyor denildiğinde bi tane türk bıçağı alıp kürtlere saldırdı yanlışlıkla kendi arkadaşının elini kesti. ağzı olan konuşuyo ama doğruyu konuşmuyor kürtlerin odasını bastılar adamlar hem de başka bloktan gelip ama kimse demiyo bunu .tutturmuşlar kürtler kavga çıkarttı diye yurt yönetimininde ülkücüleri desteklediğini ispatlicam size
85.105.139.170
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim