• BIST 103.224
  • Altın 192,536
  • Dolar 4,6299
  • Euro 5,4574
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 28 °C
  • Çankırı : 26 °C
  • Antalya : 31 °C
  • Eskişehir : 24 °C

Kurşunlu Söğütsen Seramik uzatmaları oynuyor!

Kurşunlu Söğütsen Seramik uzatmaları oynuyor!
Son ayların gündemden düşmeyen tesislerinde, yaşanılanlar kaçınılmaz sonun işareti...

Kurşunlu Söğütsen Seramik fabrikasında kapıya kilit vurulmak üzere.

Edinilen bilgilere göre son 5 aydır çalıştırdığı yaklaşık 150 personele maaş ödemeyen fabrika yönetimi, 11 aydır da personel servisi yapan firmalara ödeme yapamıyor.

Kurşunlu Söğütsen Seramik'in geçmiş yıllarda Halk Bankası'ndan kullandığı yaklaşık 42 milyon dolarlık krediye karşın hala ekonomik çıkmazda bulunması kafaları karıştırırken, bugün gelinen nokta ile birlikte tesislerin kapanması an meselesi.

Halk Bankası üst yönetiminin telkinleri doğrultusunda oluşturulan yeni yönetimde görev alan isimlerin de tıpkı işçiler gibi maaşlarını alamadığı iddialarıyla birlikte, büyük umutlarla gerçekleştirilen yatırımın 'batma' noktasına geliş öyküsü adeta muamma...

Son bilgilere göre yeni yönetimin de hafta başından itibaren mesaisine devam etmeyeceği iddialarıyla birlikte, AK Parti Çankırı milletvekili İdris Şahin'in yarın tesislerde bir dizi inceleme ve görüşmeler yapacağı da gelen bilgiler arasında.

KÖTÜ GİDİŞATTA İTALYAN TEKNOLOJİSİNİN PAYI NE KADAR?
Söğütsen Seramik'in bugün içinde bulunduğu ekonomik krize götüren nedenlerin başında fabrikanın kuruluş aşamasında kullanılan İtalyan teknolojisinin neden olduğu ve bu tercihin üretim maliyetlerini artırdığı iddia ediliyor.

Sözcü18 Haber Merkezi'nin elde ettiği bilgilere göre; Doğalgaz faturasının ödenmeyerek fırınların çalışmadığı dönemlerde; yeni yönetimin fabrikada İtalya'dan getirilen üretim bantlarının söküldüğü ve yerine Çin modeli üretim bantlarının montesinin yapıldığı ifade ediliyordu. Bu değişikliğin gerekçesi olarak da "İtalyan teknolojisi ile bir saat içerisinde üretim bandında 800 m imalat gerçekleşirken, Çin teknolojisi ile aynı bantta 2400 m imalat gerçekleşeceği" gösteriliyordu.

KURŞUNLU BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM DOĞU
AĞUSTOS AYINDA YAPTIĞI AÇIKLAMADA NE DEMİŞTİ?

Kurşunlu Belediye Başkanı İbrahim Doğu, geride bıraktığımız Ağustos ayında düzenlenen 'Gençlik ve Bal Festivali'nde yaptığı konuşmada "Kurşunlu Söğüt Seramik'te 4 bin işçi çalışacak..." şeklinde açıklamada bulunurken, bugün gelinen noktayı hangi düzeyde görebildiğini de ortaya koyuyordu.

İŞTE O KONUŞMA...

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
garibanişci
18 Aralık 2013 Çarşamba 22:11
seramik
öncelikle selam. Kurşunlu'ya hala fabrikadan bir ses yok siz onu bırakıp birbirinizi incitiyorsunuz öbür tarafta doğudan adamlar gelip zengin olup gittiler bu mu sizin fabrika anlayışınız? çoban arkasından gelen adamlarda şu an sıfır arabalar mevcut olan biz gibi gariban işçilere olmuştur çünkü işçinin tarafında kimse olmak istemiyor ama allahteala yeter ahiret günü var hesaplaşırız.
78.165.185.80
gelibolu
18 Aralık 2013 Çarşamba 16:47
262 kişi neden ses vermiyor?
Kurşunlu Belediyesinin seramik fabrikasına verilmek üzere yeşil mahalle yeni mahalle mevkinde (Karatarla) 18. madde uygulaması yaptım deyip vatandaşın tarlaları hiç edilerek 262 kişilik müşterek tapu verilmesine bu mal sahipleri mallarına neden sahip çıkmıyor? İleride ne gibi durumla karşılaşacağınızı hiç neden sorgulamıyorsunuz. Atsan atamasın, satsan satamazsın. Çünkü 262 kişinin bir araya gelmesi gerekir... Ses ver... Ekilen tarlalarımız yerine bozkır bir yer verildi. Arsa bazında bakarsan Emlak vergisi ne olur veya tekrar tarla durumuna getirirlerse nice olur. Gör bunları 262 kişi tapu sahipleri.
81.213.180.35
gelibolu
16 Aralık 2013 Pazartesi 15:36
hakızlık ve hukuksuzluk (ben yaptım oldu)
6/12/2013 tarihinde sözcü18.com. ziyaretçi defterine Seramik fabrikasına tarlalarımızı; nasıl sorumlular tarafından peşkeş çekildiğini yazdım. Bu yazım yayınlamadı acaba kamu oyu bizlerin müstakil tapulu 55 bin m2 tarlamızı nasıl; ve vatandaşların tarlalarını 262 kişilik ortak bir tapu verildiği ayrıca belediyenin vatandaşın malından %3 belediyenin kendine pay aldığı; verilen yerin atıl kullanılmayan taş ocağını olduğu yerin nasıl arsa olduğunu, 21 TL birim fiyat konulduğu,vatandaşın bu yerlerin bu kadar hiç edildi, parselasyon yapılmadan yüz üstü bırakıldığını üzülerek ifade etmek isterim.
78.170.157.235
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim