• BIST 102.794
  • Altın 189,138
  • Dolar 4,5435
  • Euro 5,3739
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 17 °C

Marmaray törenle hizmete girdi

Marmaray törenle hizmete girdi
Başbakan müjdeyi verdi: 15 gün bedava
Türkiye'nin dört bir tarafından ve İstanbul'un 39 ilçesinden, "Asrın Projesi" Marmaray'ın açılışına tanıklık etmek isteyen vatandaşlar, törenin gerçekleştirileceği Üsküdar Meydanı'nı doldurdu. Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı açılış öncesi dua etti. Japonya Başbakanı Abe de ellerini açarak duaya eşlik etti. Açılışın ardından Marmaray trenini kullanan Cumhurbaşkanı Gül diğer liderler ile Yenikapı’ya doğru yola çıktı. İstanbul Boğazı'nın en derin noktasında duran Marmaray treninde kapılar açıldı ve tarihi gün anısına hatıra plaketi çakıldı. Saat 17.19'da başlayan yolculuk 10 dakikalık molanın ardından 17:39'da sona erdi.
 
VATANDAŞLAR MARMARAY'I GÖRMEK İÇİN AKIN ETTİ
Avrupa'yı Asya'ya bağlayan ve asrın projesi olarak değerlendirilen Marmaray’ın açılışına saatler kaldı. Vatandaşlar, bu proje ile İstanbul’da ulaşım sorununu büyük ölçüde çözüleceğini ve büyük bir heyecan yaşadıklarını söyledi.
 
Marmaray, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak. Açılış öncesi, Üsküdar'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Marmaray'ı görmek isteyen vatandaşlar da tören alanına gelmeye başladı. Vatandaşlar yapılan üst aramalarından sonra tören alanına alınıyor. Marmaray’ın İstanbul için çok güzel bir proje olduğunu belirten Hasan Feyzi Pütkül, şunları söyledi: “Güzel bir proje büyük bir proje buda Başbakanımıza yakışıyor. Birinci köprüyü Tugut Özal açmıştı ona mal oldu. İkinci köprüyü Demirel açmıştı ona mal oldu. Bu projede Başbakanımıza ait bunun için tarihte kendisi minnetle anılacak. Hayırlı olsun güzel bir şey. Trafiği rahatlatacak baya bir faydası olacak. Kıymetini bilmek lazım. Onun için emeği geçenlere şükran borçluyuz. Allah razı olsun hepsinden.”
 
Marmaray’ın ülke için çok değerli, asrın projesi olduğunu söyleyen Alaattin Fırat, “Marmaray’ın Cumhuriyet'e paralel açılması ayrı bir duygu vatana millete hayırlı olsun. Tam anlamıyla ulaşım sorununu çözmese de kısmen ulaşıma faydası olacaktır. Çünkü İstanbul devamlı büyüyor. Nüfus devamlı artıyor.” şeklinde konuştu.
 
Marmaray’ın açılışına geldiğini belirten İsmail Çamlı, “Sarıyer’den geliyorum. Marmaray’ı çok merak ediyorum Asya ile Avrupa’yı iki kıtayı birbirine bağlıyor. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun çok seviniyoruz. İnşallah devamını bekliyoruz.” dedi.
 
Çok mutlu olduğunu söyleyen vatandaş ise “Türkiye’nin bu kadar ilerlemesi beni çok mutlu etti özellikle geldim bu mutluluğa katılmak için ulaşım sorununu da büyük ölçüde çözeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.
 
LİDERLER TÖRENDE
Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dışında Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 bakan katılıyor.
 
NE KONUŞTULAR?
Törenin başlamasının ardından Gül ile Erdoğan birbirlerine doğru eğilirek bir süre konuştu. İkilinin zaman zaman gülümseyerek yaptığı sohbet merak uyandırdı. 
 
Törende kürsüye ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş çıktı. Topbaş şöyle konuştu:
 
TOPBAŞ: “ÇİFTE BAYRAM YAŞIYORUZ”
Çok anlamlı bir günde birlikteyiz. Tarihe tanıklık ediyoruz. Bugün dünyada yeni bir değişim yaşanmakta. Sayın Başbakanımıza İstanbul sevdasının bir yansıması olarak İstanbullular adına tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bugün çifte bayram yaşıyoruz. Cumhuriyetin 90’ncı yılı taçlanıyor. Marmaray, tarihe medeniyete, barış ve refaha yeni bir kapı açıyoruz İstanbul’dan. İstanbul’da gelişim var, hamle var heyecan var. Marmaray Türkiye’nin tarihine vurduğu bir mühürdür.
 
İSTANBUL VALİSİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU: GURURLUYUZ
Üstad Necip Fazıl’ın ifadesiyle çiçeğe altın yaldızı, suyu telli pullu, ay ve güneşin ezelden iki İstanbullu olduğu aziz şehirde bugün sevinç ve gururumuz var. Gururluyuz çünkü cumhuriyetin 90’ncı yılını kutluyoruz. Tarih şehri İstanbul bugün insanlık tarihine kudretli ismine layık derin bir imza atıyor.
 
Doğu Roma’nın Bizans’ın ve Osmanlı’nın ihtişamına şahitlik yapan medeniyet sahnesi tarih sahnesinde parıldıyor. İstanbul Marmaray projesiyle kıtaları ülkeleri buluşturuyor. İstanbul’a bu cazibeyi kazandıran sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu projede emeği geçen saygıdeğer bakanlarımıza, yerli yabancı tüm çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum.
 
BİNALİ YILDIRIM: “ASRIN PROJESİNİ ARMAĞAN EDİYORUZ”
Tarihi güne hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün Türkiye iki bayramı birden kutluyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıl dönümünü kutluyoruz. 90’ncı yılına asrın projesi Marmaray’ı armağan ediyoruz.
 
Bugün çok heyecanlıyız. Haklı bir gururun heyecanını yaşıyoruz. Çünkü Marmaray projesi üzerinden yüzyıllar da geçse Türk milletinin hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünün ispatıdır.
 
Sayın Cumhurbaşkanım şeref verdiniz. Sizin de doğum gününüzde, cumhuriyetin de doğum gününde Marmaray İstanbul’umuza Türkiye’mize hayırlı olsun.
 
Hemen hemen projenin her kademesinde titizlikle çalışmaları takip eden, Marmaray’ı milletimize armağan eden Sayın Cumhurbaşkanım Sayın Başbakanım yüz bin kişilik ulaştırma ailesi adına sizlere şükranlarımı arz ediyorum.
 
Üsküdar’ın fethi İstanbul’un fethinden 101 yıl önce gerçekleşti. İstanbul sevdalısı şair Yahya Kemal’in dediği gibi;
 
“Üsküdar bir ulu rüyayı görenler şehri,
Seni gıptayla hatırlar vatanın her şehri
 
Hepsi der: "hangi şehir görmüş onun gördüğünü?
Bizim İstanbul’u fethettiğimiz mutlu günü.”
 
“MARMARAY'DAN ÖNCE, MARMARAY’DAN SONRA”
Artık İstanbul Marmaray’dan önce Marmaray’dan sonra diye anılmaya başlıyor. Çünkü Marmaray projesi İstanbul’un bilinen tarihini 6 bin olarak bilinen tarihi 8500 yıla çıkarıyor. İstanbul’un tarihini Marmaray ile yeniden yazıyoruz.
 
Ayrılıkçeşme’si yüzyıllarca insanlar Hacca yola sefere uğurlandığı bir mekan idi. Marmaray bu mekanı Ayrılıkçeşmesi olmaktan çıkarıp vuslatçeşmesine dönüştürecek. Elbette Ayrılıkçeşmesi Üsküdar Sirkeci Kazlıçeşme arasında seyahat süresini 15 dakikaya düşürecek Marmaray İstanbul’un iki yakasını bir araya getirecek en önemli projedir.
 
Bu projenin temelini 9 Mayıs 2004 tarihinde burada atmıştık. Allah’a şükrediyorum, hamd ediyorum. En güzel yıllarını gençliğini çocukluğunu bu mübarek şehirde geçirmiş bir kardeşiniz olarak bu projenin bitirildiğini görmek, cumhurbaşkanımıza başbakanımıza nasip ettiği için Allah’a şükrediyorum.
 
ROMANYA BAŞBAKANI VİCTOR PONTA 
Tarihi ana tanıklık etmek üzere davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Bugün dünyanın merkezi bu şehir oluyor. Sizi tebrik ediyorum.
 
Bir kez daha Avrupa ile Asya demir yoluyla İpek Yolu olarak birleşiyor. Bu gerçekten de tarihi bir başarıdır.
 
Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar hayran olduğumu belirtmeliyim. Herhalde bütün Avrupalı başbakanlar böyle bir muhteşem projenin başında olmayı isterlerdi. Siz bir kez daha Avrupa ile Asya’yı birleştiriyoruz. Bir kez daha sizin sayenizde yeni dünyada bu iki kıta birleşiyor.
 
Açılış için daha güzel bir gün seçilemezdi. Bugün sizin cumhuriyet bayramınız, sizi tebrik ediyorum.
 
JAPON BAŞBAKANI SHINZO ABE
Türkiye Cumhuriyeti’nin 90’ncı yıl dönümünü kutluyorum. Türk halkı tarihini ve geleneklerini özenle korumak suretiyle başarıyla ilerledi. Asya’nın doğusundan gelen bizler, Asya’nın batısında yer alan sizlerin yaşadığı sorunları çok iyi biliyoruz.
 
Ve Cumhuriyet’in 90’ncı yıl dönümü olan mutlu günde rüya gerçek oldu. İçtenlikle tebrik ediyorum. Bu Mayıs ayında Başbakan Sayın Erdoğan ile görüştüğümde Tokyo ile İstanbul olimpiyatlar için yarışıyordu.
 
7 Eylül’de olimpiyatların Tokyo’da düzenlemesi kararı verildiği anda Başbakan Erdoğan herkesten önce geldi. Sizin gösterdiğiniz dostluk ve cesaret karşısında yürekten etkilendim.
 
Bu defa Başbakan Erdoğan’ı tanıma sırası bende, bu yılın Mayıs ayında Marmaray’ın ne kadar önemli olduğunu, ne derece büyük bir hayal olduğunu anlattı. Açılış törenine katılmamı istedi. Bugün burada olmaktan onur duyuyorum, Çünkü sayın Başbakan Erdoğan’a sözümü tutmuş oldum.
 
ERDOĞAN: “HAYIRLI OLSUN”
Sayın Cumhurbaşkanım, sayın konuk cumhurbaşkanı, değerli Meclis Başkanımız, Japonya ve Romanya’nın değerli başbakanları, ülkemizin değerli yargı yöneticileri, dost ve kardeş ülkelerden aramızda bulunan değerli bakanlar, ülkemizin değerli bakanları, değerli büyükelçiler, kıymetli misafirler, hanım efendiler beyefendiler, elbette bugün yaşadığımız büyük gururun hem sahibi hem de öncelikli muhatabı olan aziz İstanbullular sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Marmaray’ın İstanbul’a ülkemize tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum.
 
“SULTAN İKİNCİ MEHMET’İ YAD EDİYORUM”
Hüner bir şehr bünyâd etmektir; reâyâ kalbin âbâd etmektir demişti bu şehrin fatihi. 1453’te şehre girdiği andan itibaren işte bu dizelerinde ifade ettiği gibi İstanbul’u imar etmek için çalışmış, halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere miras olarak bırakmıştır. Sultan İkinci Mehmed’i rahmet yad ediyorum.
 
“ÖZELLİKLE 29 EKİM’DE AÇMAK İSTEDİK”
Asrın projesi Marmaray’ı anlamlı bir günde hizmete açıyoruz. Evet bugün cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıl dönümünü kutluyor, milletçe yurt içinde ve yurt dışında coşkuyu yaşıyoruz. Marmaray’ı özellikle 29 Ekim’de açmak istedik.
 
“10. YILDA DEMİRAĞLARLA GURUR DUYUYORDUK”
Bu kardeşinizde bu şehirde doğdu, bu şehirde büyüdü, şimdi de Üsküdar’da yaşıyor. Bugün yaşadığımız gurur Türkiye’nin gururudur. Ama bugün yaşadığımız gurur cumhuriyetimizin birlik ve kardeşliğimizin gururudur. Cumhuriyetimizin 10. Yıl dönümünde demir ağlarla gurur duyuyordu.
 
10. yılın kazanımlarına yenilerini ekleyerek demir ağlarını, kara yolu, deniz yolu ağlarını kat kat artırarak 90’ncı yılda benzer bir gururla idrak ediyoruz.
 
“MUSTAFA KEMAL KIRIK DÖKÜK BİR GEMİYLE…”
Cumhuriyetimizin ilanına giden süreci hiçbir zaman unutmadık. Nasıl zorlu bir yol olduğunu hiç unutmadık. Gazi Mustafa Kemal buradan İstanbul’dan Samsun’a ulaşmak için kırık dökük bir gemiyle Karadeniz’in o meşhur çılgın dalgalarıyla mücadele etmiş, Samsun’a ulaşmıştı.
 
Kurtuluş Savaşı’mızı kağnılar üzerinde taşınan cephaneyle başarıya ulaştırdık. Destanlar yazdık. Allah şehitlerimize rahmet etsin.
 
Yolun medeniyet olduğunu, bağımsızlık, kalkınma olduğunu milletçe çok yakından tecrübe ettik.
 
Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 km yol yapılmışken, 11 yılda 17 bin kilometre yol ekledik. Yapılan yatırımların üzerine kat kat fazlalarını ekledik. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirleri değil gönülleri de birbirleriyle buluşturduk. Hızlı tren hatlarıyla, uçaklarla, uzakları yakın ederken, kuzeyi güneyle doğuyu batıyla kucaklaştırdık.
 
Göreve geldiğimizde 26 havaalanı var. Bugün 50 havaalanını aşmış durumdayız. Cumhuriyetimizi sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırmak noktasında olmadık. Aynı zamanda kardeşlik birlik ve dayanışma ağlarıyla adalet eşitlik demokrasi ağlarıyla nakış nakış işleyerek çok daha güçlü bir yapıya kavuşturduk:
 
Marmaray sadece iki kıtayı birbirine bağlamakla kalmıyor 150 yıl önceki hayalleri gerçekle buluşturuyor. Marmaray bu aziz milleti inandığı zaman neleri yapacağını görebileceği bir imanla buluşturuyor.
 
“TOKYO, PEKİN, LONDRA, ÜSKÜDAR. OLUR MU? OLUR”
İşte onun için diyorum ki Marmaray sadece bir İstanbul projesi değil. Aynı zamanda bir insanlık projesidir. Marmaray İstanbul’un olduğu kadar 81 vilayetin projesidir. Az önce Abe güzel bir şey söyledi. Japonya ile İstanbul’u birleştirmek. İnşallah Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu? Olur.
 
Marmaray Pekin’den Londra’ya kadar tüm dostlarımızın projesidir. Şimdi Japonya ile bir başka adımı atıyoruz. O adım da inşallah Sinop’taki nükleer enerji projesini Japonya-Fransa-Türkiye olarak birlikte inşa edeceğiz.
 
Burada denizin altından geçecek bu trenler. Yolcuları olduğu kadar sevgiyi muhabbeti aşkı kardeşliği de kıtalar arasında taşıyacaktır.
 
Biliyorsunuz bununla bitmiyor. 2015’te de inşallah otomobillerin geçeceği tüp geçitleri de bitiriyoruz. Otomobiller de inşallah o tünelden geçecekler. Aynı yıl üçüncü köprüyü de bitiriyoruz. 76 milyon aziz milletimin de dost ve kardeş tüm dünya halklarının da bilmesini isteriz ki biz Marmaray’ı tarihimize yaraşır şekilde barışın kardeşliğin üzerine inşa ettik. 
 
TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK
İnsanların hayatlarında şükredeceği günler vardır. Burada bulunan hepimiz için hem şükredecek bir gündür hem teşekkür edilecek bir gündür. Cenabı hakka şükrediyorum böyle bir eseri tüm insanlığa kazandırdığı için, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
 
Dünü hatırlamayanlar bugünün kıymetini bilemez. Daha dün denecek kadar kısa süre evvel, yatırım yapamayan, maaş ödeyemeyen iki yakası bir araya gelemeyen bir Türkiye’den, iki kıtanın yakasını bir araya getiren bir duruma ulaştıysak şükretmeliyiz.
 
İnanıyorum ki her 29 Ekim’lerde böyle projelerle cumhuriyeti kutladığımız an cumhuriyeti bize kazandıranların ruhları şad olacaktır.
 
SOMALİ CUMHURBAŞKANI HASAN ŞEYH MAHMUD
Bugün burada sizlerle birlikte olmak hem kendi adıma hem Somali halkı adına büyük bir onur.
 
Bu büyük ve mutlu günde, Somali halkına vermiş olduğu katkılar için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.
 
Bu büyük kutlama gününde, 90 yıl önce verilen onur dolu mücadele sonunda sizlerle birlikteyiz. Somali halkı ve devleti olarak Türkiye’nin sergilediği liderlik için minnettarız. 19 Ağustos 2011’de hem ailesi hem de kabine üyeleriyle birlikte ziyaret gerçekleştirmişti. Bu ziyaretten dolayı minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.
 
GÜL: 153 YIL ÖNCE HAYAL EDİLDİ
Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün cumhuriyetin 90’ncı yaş gününü kutlarken hükümetimiz çok büyük bir hediyeyi de vatandaşlarımıza sunuyor. Marmaray projesi sadece İstanbul için değil dünya için sayılı büyük projelerden birisi. Bunun da açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz.
 
Önce hayal edilir, sonra da iş bilen kararlı vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları gerçekleştirirler. 153 sene önce hayal edilen proje bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi.
 
Hep beraber Üsküdar meydanda temelleri atmıştık. Çok şükür bugün yine hep beraber açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz.
 
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı açılış öncesi dua etti. Duaya Japonya Başbakanı Abe'nin de ellerini açarak eşlik etmesi dikkat çekti.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan'la pazarlık yaptı ve Marmaray'ın 15 gün boyunca ücretsiz olacağı müjdesini verdi.
 
TRENİ GÜL KULLANDI
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı açılış öncesi dua etti. Japonya Başbakanı Abe de ellerini açarak eşlik etti.  Açılışının ardından Marmaray trenini kullanan Cumhurbaşkanı Gül diğer liderler ile Yenikapı'ya doğru yola çıktı.
 
HATIRA PLAKETİ ÇAKILDI
Hareketinin ardından tren tünelin ortasında, Avrupa ve Asya'nın birleştiği noktada, durdu. Liderler günün anısına tünele hatıra plaketi çaktı. Marmaray'ın ilk seferi 20 dakika sürdü.

 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim