• BIST 97.926
  • Altın 144,080
  • Dolar 3,5648
  • Euro 3,9975
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 25 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 24 °C

Memura kötü haber!

Memura kötü haber!
Sabah mesaisi 07.30'da başlayacak, cumartesi de çalışılacak.

Enerji Bakanı Taner Yıldız gün ışığından daha fazla yararlanmak ve verimliliği artırmak için mesaiyi saat 6-7 civarında başlatmak ve cumartesiyi de çalışma günlerine dahil etmek için hazırlık yaptıkların ısöyledi. Taner Yıldız'a göre zaten esnaf bunu yapıyor ücretliler de yapabilir.

Bakan Yıldız, milyonlarca kişinin günlük hayatını etkileyecek önerisini Bakanlar Kurulu'na taşıyacağını açıkladı: Günışığı mesaisine geçmek ve cumartesileri de çalışmak...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Avrupa Komisyonu Türkiye Dostları Grubu'nun Brüksel'de düzenlediği enerji konulu bir konferansta konuştu. Bakan Yıldız'ın uçağında Akşam gazetesi muhabiri Çiğdem Toker de vardı. Toker, Yıldız'la bir söyleşi gerçekleştirdi.

İşte o konuşmadan öne çıkanlar...

ABD olmak üzere, bazı ülkelerin günışığına göre çalıştığını söyleyen Yıldız, 'Gün 5'te ışıyorsa, biz de bir saat hazırlık yapıp 6'da sokağa çıkıp işimize başlayalım. Gün 6'da ağarıyorsa, 7'de işe başlayalım. Mesai saatlerinin bitişi de günışığına paralel olsun. Bunu Bakanlar Kurulu'na önermeyi düşünüyorum' dedi.

KÜLTÜRÜMÜZDE VAR

Amerikalı o saatte işe başladığında anlamlı oluyor da bizde niye olmasın? Kültürümüzde var, örneğin bakkal saat 6'da açar. Kayseri'ye, Tahtakale'ye gidin, esnaf böyledir. Neden devlet yapısında hissetmeyiz? Günışığına bağlı çalışmak, enerji tasarrufu açısından da, psikolojilerimizdeki tesiri açısından da daha verimli olacaktır.

600 MİLYON TASARRUF

AB ile saat entegrasyonu konusunda bize eleştiriler var. Bu formül, o sorunu çözüyor. Yılda 3 milyar kilovatsaat, yaklaşık 600 milyon lira tasarrufumuz olur. Çocukların da bir an önce bu kültüre ulaşması doğru olur.

CUMARTESİ DE ÇALIŞALIM

Cumartesi çalışma uygulaması, 70'lerde bu vardı, sonra kaldırıldı ve Türkiye hak etmediği refah seviyesini peşin satın almış oldu. Normalleşme henüz tamamlanmadı, hedefleri konulmuş daha çok çalışma şart.

1973'TE KANUN ÇIKMIŞTI

Türkiye'nin kalkınma ve zenginleşme için daha katetmesi gereken çok yol olduğunu söyleyen bakan Taner Yıldız, "Cumartesi tam ya da yarım gün mesai yapılması için de harekete geçeceğiz. Zenginleşmeyi ancak çalışmayla elde edebiliriz dedi.

Türkiye'de cumartesileri yarım gün mesai yapılıyordu. 1973'te çıkarılan kanunla cumartesileri tatil ilan edildi...

YÜKÜ OMUZLADI

Eğer, 9 vatandaşımız katledilmeseydi, şu anda Akdeniz'in enerji dağılımında çok ciddi gelişmeler olacaktı. Özel sektörün İsrail'le birlikte yapacağı, bize sunduğu teklif reddetmeyebilirdik. Sadece enerji sektörüyle alakalı düşünseydim farklı bir strateji olabilirdi. Ama burada ulusal siyasetin kutlu yükünü enerji sektörü omuzlamak zorunda kalmıştır.

AKDENİZ'E İNİYORUZ

Karadeniz'deki sondaj ve aramaların ağırlık merkezi bundan sonra Akdeniz'e kayacak, hem siyasi hem de teknik bir karar.

PİRİ REİS'E TAKVİYE

Piri Reis'i takviye olarak kira ve satın alma çalışmalarımız var. MTA için, SSM aracılığıyla 200 milyon dolara iki ve üç boyutlu sismik çalışma yapan gemi için sipariş verdik. Hangi ülke olduğunu açıklamıyoruz. Çünkü, açıkladığımız her ülkeye, bununla nerede çalışılacak diye telefon açılıyor. Şimdi, Piri Reis'in cesametini küçümserseniz olayın kendisine haksızlık olur. Piri Reis'i 3 yaşında gösterme gayretinde değilim. TPAO, çalışma karşılığında Piri Reis'in ait olduğu üniversiteye gerekli ödemeyi yapacak. O motor da, jeneratör de satın alınacak. Piri Reis ilelebet denizin ortasında kalmayacak, elbet dönecek.

SATRANÇTA RUMLAR PİYON

Bu bir satranç ve bu oyunda Rumlar piyon olmaktan öte gidemedi. Başladıkları nokta yanlış. Hiçbir zaman bu süreci yönetemeyecek, bir şah ve bir vezir olamayacaklar. Her zaman piyon kalacaklar. Hukuksuzluğun ön alması olmaz.

İLETİŞİM FATURASI ELEKTRİĞİ GEÇTİ

115 milyon cep telefonu geldi. 62 milyon cep telefonu abonesi var. İletişime bugün ödenen fatura cep telefonu ağırlıklı olarak 22 milyar lira. Cep telefonu konuşmalarımı yüzde 10 kısmaya karar verdim. Türkiye'de 149 milyar dakika telefon konuşması yapılıyor. Mesken başına elektrik faturası 50.5 milyon lira. Kişi başına ortalama cep telefonu faturası 21 lira. Bir evde ortalama 3 kişi konuşuyor. Yani mesken başına ödenen GSM faturası, elektrik faturasını geçti.

Etiketler: , ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Süleyman GEYİKCİ
17 Ekim 2011 Pazartesi 15:24
yazıklar olsun bu bakana
Sayın Bakan Avrupada çalışanlar bu şekilde diyorsun o Avrupa'da çalışanlar kaç para maaş alıyor? İnsan gibi yaşıyor mu biz kaç para alıyoruz nasıl yaşıyoruz adilce bir açıkla.siz önce haksız yere aldığınız 3.000 tl yi geri ödeyiniz. 23.000 tl yılda alacağınız telefon ve benzin giderlerinizi iptal edin yüreğiniz yetiyorsa. önce iğne kendinize. yazıklar olsun size ve sizlere oy verenlere allahım kahreyle bunları da bunlara oy verenleri de.
193.255.228.198
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim