• BIST 101.892
  • Altın 190,925
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 21 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 21 °C

Memurun maaşı 2 bin lira artıyor

Memurun maaşı 2 bin lira artıyor
Üniversite mezunu memurlara yeni bir imkan geliyor. Yapılacak sınavla kariyer uzmanlık hakkı verilecek memurların maaşları da 2 bin lira birden artmış olacak.

Sendikaların üniversite mezunu memurlar için getirdiği öneri kabul görürse kariyer uzmanlığa atanacak çalışanların maaşları da artacak. Böylece kariyer uzmanlık için yapılacak özel sınavı kazanacak üniversite mezunu memurların maaşlarında ortalama 2 bin lira artış sağlanacak. Hükümetin hazırladığı taslak ile mesleğe yarışma ve yeterlik sınavı ile girilen kariyer mesleklere yardımcılık süresi 3 yıldan 2 yıla indiriliyor.

YENİ MAAŞ 4 BİN 300 LİRA OLACAK
Sendikalar ise bu düzenlemenin yasalaşması ile, kurumlarda çalışan, konusunda ehil olan memurların da KPSS sınavına girmeden ve yaş şartı aranmadan kariyer uzman kadrolarına atanması için kontenjan ayrılması konusunu gündeme getirdi. Sendikaların kurumda çalışanlara uzmanlık sınav hakkı verilmesi önerisinin yasalaşması ile, üniversite mezunu memur KPSS sınavına girmeden sınavla kariyer uzman kadrosuna atanabilecek. Halen üniversite mezunu memur bin 750, şef 2 bin 100, müdür ise 3 bin lira maaş alırken, işe yeni giren uzman yardımcısı 2 bin 900 lira, kariyer uzman 3 bin 750 lira maaş alıyor. Kıdemine ve derecesine göre bu maaş 4 bin 300 liraya çıkabiliyor.
 
KPSS'YE GEREK KALMIYOR
Kurumlarda çalışan; memurlara maaşlarında 2 bin lira artış olanağı geliyor. Sendikaların önerilerinin yasalaşması ile halen kurumda çalışan memurlar, KPSS sınavına ve yaş şartına tabi olmadan kurumlarınca açılacak sınavlarda başarılı olmaları halinde, kariyer uzman kadrolarına atandıklarında, maaşlarında ortalama 2 bin lira maaş artışı sağlanacak.
 
SENDiKALAR NE DiYOR?
MEMUR-SEN Başkanı Ahmet Gündoğdu: "Toplam uzman kadro sayısının en az yüzde 30'u, 45 yaş sınır olarak belirlenmek üzere kurum çalışanları içerisinden sınavla atanmalı. Uzman yardımcılarının uzmanlığa geçişinde, tez hazırlanması yeterli görülmeli, tezin yanında yazılı-sözlü sınav uygulaması olmamalı. İlgili sınavlarda başarılı olanlar uzmanlığa atanabilmeli."
 
KAMU-SEN Başkanı İsmail Koncuk: "Kurum içinde çalışanların da kariyer ünvanlara atanabilmelerinin önü açılmalıdır. Kurumun ihtiyaç duyduğu kariyer unvan kadrolarının yüzde 50'si kurum içinden atanacak personele ayrılmalı, ancak kurum dışı şartların aynı kalması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer bir kimse uzman ise dil bilmesi gereklidir. Kurum içinden gelenlere yaş, yabancı dil ve tezşartı kaldırılmalı. Bu işi sulandırmamak gerekir."
 
Kaynak: Takvim
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Özgür
23 Nisan 2013 Salı 18:13
SİZİ BALONCULAR SİZİ
2 milyon memura 2 bin lira artış yapamayacaklarına göre bu başlık bir balon. Ancak açıklamalardan anlaşılıyor ki AKP için canhıraş iş yapan memursenlilerin müdür, şube müdürü yapılamayan önde gelenleri uzman yapılıp onlara bu hizmetlerinin karşılığı böylece ödenir. Yazılıya sözlüye ne gerek var. Allah kul hakkını affeder mi diyeceğim ama sanırım sizin inandığınız Allah başka!..
88.231.57.234
işçi arkadaşın
20 Nisan 2013 Cumartesi 21:38
işçi
sayın mustafa sen maaşının hepsini önce hanıma teslim etme evi sen geçindir bak evden harçlık almak zorunda kalıyon emniyet senle dalga gecer valla... çalışan arkadaşların
88.250.58.184
MUSTAFA DEMİR ÇANKIRI
19 Nisan 2013 Cuma 01:01
işçi maaşı
Sayın Bakanlarım işçi maaşı ne zaman artacak? Biliyorsunuz ki bizler emekçiyiz, ne olur bizleri unutmayın. İnanın geçinemiyoruz. Ev kiraları ateş pahası. Bizi de düşünün ne olur. Hee unutmadan devletimiz Bağ-Kur borçlarını affediyor. Bir defaya mahsus ne olur kredi ve kredi kartları borçlarını da affetsin ne olur. Sayın Başbakanım, Maliye Bakanım ve Merkez Bankası Başkanımız, dualarımız sizinle olsun.
78.187.166.179
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim