• BIST 97.651
  • Altın 145,042
  • Dolar 3,5684
  • Euro 3,9748
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 20 °C
  • Çankırı : 19 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Meral Akşener: Biz bu işi başaracağız

Meral Akşener: Biz bu işi başaracağız
Meral Akşener: Ülkücü, milliyetçi hareketin omuzlarımıza yükleyeceği her türlü sorumluluğu almaya hazırız.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde Devlet Bahçeli’nin karşısına bir rakip daha çıktı. Sinan Oğan, Koray Aydın ve Selim Kaptanoğlu’nun ardından Meral Akşener de muhalefet bayrağını çekti. Akşener Bahçeli’ye karşı muhalefet bayrağını açan dördüncü isim oldu.

Akşener İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Toplantıda konuşan Akşener olağanüstü kurultay talebinde bulundu ve “Biz gizli ve kirli senaryoların bozulması için kararlıyız” dedi.

NOTER ONAYLI DİLEKÇE TALEBİ
Meral Akşener “Parti tüzüğümüzün bizlere tanıdığı demokratik bir hak olan olağan üstü kurultay talepleri medyada geniş bir şekilde yer aldı. Sayın başkan tarafından reddedildi. Kurultayın 2018’de yapılacağını açıkladı. Üst kurul delegelerimize noter onaylı dilekçe vermeleri çağrısında bulunuyoruz. Olağanüstü kurultay talebimiz bir hesaplaşma ilanı değil, topyekun doğrulma ve iktidar seferberliğidirGeçmişe takılıp geleceği kaybedemeyiz. İnanıyor ve biliyoruz ki iktidarın tek alternatifi MHP’dir.MHP partilerden bir parti değildir. 3000 yıldır tarih sayfasında yer almaktadır.Hiçbir mensubumuz MHP’den daha büyük daha ve daha önemli değildir. Ne kaybedecek vaktimiz ne kıracak kalbimiz var. Biz kirli ve gizli senaryoların bozulması için kararlıyız.Girdiğimiz mücadeleye kazanmak ve kaybetmek üzerinden bakmayız. Bugün MHP’nin içine düştüğü durumu Türkiye’nin içine düştüğü durumdan ayrı düşünülemez. Tek tek isimlerin önemi yoktur, tek tek o ırmağa akan isimlerin önemi vardır. Kadın ve gençlerimizin aktif ve etkin olarak partimizde yer alması sağlanacak. Nefret dili parti içi ve siyasetten uzak tutulacaktır, sevgi dili tesis edilecektir.Bu millet artık her şey bitti denilen anlarda hiçbir şeyin bitmeyeceğini defalarca kanıtlamıştır.Ne mutlu Türküm diyene , ben ülküdaşlarıma güveniyorum.” diye konuştu.

ADAY OLACAK MI?
Akşener açıklamasının ardından gazetecilerin sorduğu “Kongrede aday olacak mısınız?” sorusuna ise “Ülkücü, milliyetçi hareketin omuzlarımıza yükleyeceği her türlü sorumluluğu almaya hazırız.” yanıtını verdi.

Diğer adaylara seslenen Akşener “İşbirliği içinde rekabet edebilmeliyiz” diye konuştu.

Akşener bir soru üzerine; "Biz bu işi arkadaşlarımızla birlikte başaracağız" dedikten sonra "Şayet Genel Başkan olamazsam, milletvekili adayı olmayacağım. Milliyetçi Hareket Partisi'nin sade bir üyesi olarak parti saflarında yer alacağım. Bu yüzden tek yol var, başka plan yok: Yani, başaracağız, başaracağız, başaracağız" dedi.

SORU – CEVAPLAR

Soru: 250’nin üzerinde delegeden imza aldığınızda kurultay toplanacak. Ama toplanmazsa yargıya gidecek misiniz? Abdullah Gül ve Bülent Arınç’la toplantı yapıldığı iddia edildi doğru mu?

Meral Akşener: Kimse üst kurul delegelerimizin üstünde değildir, imzalar toplandığı takdirde karar geçerli olur, bundan herkesin emin olmasını isterim…Defalarca cevap verdim ama iddialar devam etti. Önce Sapanca idi, ama sonra Manyas oldu. Ben hayatımda Manyas’a hiç gitmedim. Ben ne Sapanca’da ne de Türkiye’nin başka yerinde ne Sayın Abdullah Gül, ne Bülent Arınç ne de kimseyle bir araya gelmedim, MHP ile ilgili herhangi bir toplantıya katılmadım. Bu yalanın devam etmesini çok şaşkınlıkla karşıladığımı ifade etmek isterim. MHP’ye ait kişi ve siyasetçiler dışında kimseyle siyaset konuşmadım.

Soru: Adaylığınızı açıklayacak mısınız?

Meral Akşener: Ben ve arkadaşlarım omuzlarımıza yükleyeceği sorumluluğu almaya hazırız. MHP’de görev yapan her ülküdaşımız aday olma hakkı vardır. Bugün adayım diyen arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Hukuki bir tek metin üzerinden imza toplayacağız biz. 22 yıldır aktif politika yapıyorum ben. İşbirliği içinde rekabet derim hep. Önce kendi içimizde bu kavramı hayata geçirebilirsek güzel olur diye düşünüyorum.

Soru: Delegelere baskı var mı sizce?

Meral Akşener: Böyle bir şey düşünmek istemem ama sayın genel başkan kurultayın yapılamayacağını açıkladı. Baskı konusunu bilmiyorum ama bu rekabetin oldukça renkli geçeceği kesin. Delegelerimize bir taraf imza vermeyin diyecek biz de diyoruz ki imza verin. 

MHP’nin en düşün noktası 11.9 olmakla birlikte büyük inançla söylüyorum en büyük noktası tek başına iktidar olmaktır, ben ve arkadaşlarım buna inanıyoruz.

Soru:Önceliğiniz olağanüstü kurultay. Bundan sonraki süreçte aday olmazsanız destekleyeceğiniz isim olacak mı?

Meral Akşener: (Salonda yapılan tezahüratlar üzerine) Cevabı arkadaşlarım verdiler.

Soru: Erciyes yeniden olacak mı?

Meral Akşener: Ben MHP’nin geleceğini geçmişini bilenlerdenim. Sosyal mahiyeti yüksek ödenmiş bir siyasi partidir. Türk milliyetçiliği bu milletin kurucu iradesidir. Bütün siyasi akımlar başbakanlar çıkarmışlardır. Maalesef hiçbirimiz, hiçbir MHP mensubu başbuğumuzu başbakan yapamadık, bunun bir özeleştiri yapılması gerekir. Bıyıkları kerpetenle yolunmuş arkadaşlarımız gördüm ben, gencecik gelinlerin ellerinde şekerli suyla bebeklerini doyuranları gördüm ben herkes gibi. Çok mutluyuz ki bizim hareketimizden muhbir çıkmadı, pişmanlık duyan da çıkmadı. Gelenekler önemlidir, o nedenle geleneklerimiz önemlidir.

Soru: MHP’nin yakın tarihine baktığımızda Tuğrul Türkeş ve Ümit Özdağ aday oldular, sonra vekil olarak yollarına devam ettiler.

Meral Akşener: Bu mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz. Farzı muhal imkansız ama olmadı ben vekilliğe aday olmayacağım. Herhangi bir sandalyeye talip olmayacağım. Ama MHP için çalışan sade sıradan bir MHP mensubu olmaktan gurur duyan bir üye olacağım.

Soru: Türkiye toplumunun bakış açısı ve MHP’nin bakış açısında uçurumlar var. MHP’nin politikasını mı değiştirmesi gerekir?

Meral Akşener: Rakamlar bunu gösteriyor ve böyle bir sormak hak oluyor. Ben milliyetçiliğim diyenlerin sayısı yüzde 80. Türk milliyetçiyim diyenler yüzde 33, dindarım diyenler yüzde 30. Bir ülkeyi yönetmeye talipseniz iddialı olmak zorundasınız. Biz oy alamadıysak milletimize soramayız. Bu soruyu kendimize sorarız, neden biz oy alamadık. Bu sorunun cevabını bulduğunuzda seçmen kitlesinin her iki alanından da oy almak bir gerçekliktir. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Etiketler: ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim